KKTC halkı borç batağında

Gerçekten değerli okurlar çok ciddi ekonomik sorunlar ile boğuşuyor halkımız belki de son yılların en ciddi zor ekonomik süreçten geçiyoruz, ancak bu duruma nasıl geldik diye konuşmak, tartışmak ve çözüm üretmek gerekiyor.

Gerçekten değerli okurlar çok ciddi ekonomik sorunlar ile boğuşuyor halkımız belki de son yılların en ciddi zor ekonomik süreçten geçiyoruz, ancak bu duruma nasıl geldik diye konuşmak, tartışmak ve çözüm üretmek gerekiyor.
Peki, çözümü kim üretecek siyesi partiler ve sivil toplum örgütleri tartışacak hükümet edenler de yüce mecliste çağdaş yasalar üreterek bu ciddi sorunlara çözüm bulmak zorundalar. Bu son günlerde faiz mağdurları çok konuşulmaya başlandı, haklı da tabiî ki binlerce insanımız mağdur bu kadar çok insan iş hayatında hata yapmış olamaz sistemde bir yanlışlık var.

Bankalar zengin olurken iş yapmaya çalışanlar veya borçlananlar veya iş adamları, işletme sahipleri fakirleşiyor bu kapitalist sistemin kabul edilemez gerçeği ve acımasız yönteminden başka bir şey değildir. İş yapmaya çalışan ve zora düşmüş yüzlerce kişi hapishaneye!!!!!!!! yazık bu şekilde mi çözeceğiz, imkansız sorunlar daha da büyür ve halkın devlete bağlılığı ve sahiplenme duygusu yok olur sosyal hayatı yara alır ve en önemlisi ki aile düzeni bozulur sorunlar başlar. O zaman hükümet ile muhalefet bu ciddi sorun da ortak çalışma platformu ile bu işi çözmeli.

Çok iyi biliyorum ki UBP GİRNE millet vekili MEHMET ARİF TANCER bu faiz mağdurları ve bu yasal düzenleme hakkında meclise öneri sundu ve tartışıldığını biliyoruz önemsenmesini ve yasal değişiklik ile önerinin hayata geçmesini diliyorum.

Halk fakirleşirken bankalar zenginleşiyor dedik ve bu sistemin yanlış olduğunu iddia ettim ve de savunuyorum bileşik faiz sistemi ile yalnızca kapitalist sistemin kılıcı ile borçlananların derisi yüzülüyor.

Peki finans sektörüne ne demeli bazı zamanlarda da reklamlarını izliyoruz o sistemde kapitalist sistemin bir rezilliği, ne finansı yahu ismini doğru koyalım KAN EMİCİ TEFECİLİK bunu yaratanlar düşünsün verdiler bu yetkiyi bazı kişilere onlarda fırsatçılık ile zenginleşiyor peki ne üretiyorlar ki kısa sürede bu kadar zenginleştiler, zora düşmüş iş adamlarının kanını emiyorlar. 40.000 çek diyorlar tefecilerin elinde çarpın bunu 4 (dört) kişi ile 160.000 (yüz atmış bin) kişi tefecilere borçlu az veya çok halkın yarısı tefecilere borçlu kaldı 5-10 sene içerisinde olmadı, birileri zengin birileri ise borç batağın da ve de tehditler ile karşı karşıya yaşıyor.

Kendini zenginlik içerisin de bulan bu sektörün şövalyeleri aslın da hak etmemiş bir paranın sahibi oluyorlar, bakalım yönetenler nasıl bir çözüm bulacaklar, muhalefete de büyük görev düşer onlarda bu soruna ne öneri getirecekler.
Sn ÇAKICI size bu konuda büyük görev düşer konuşma maratonundan sonra bu sorun ile de mecliste başka bir maraton yaratın ki gündeme gelsin ki halkımızın kanını emen bu finans (tefecilik) sistemine bir son verilsin.

Ben değerli okurlar bu kadar olumsuz ekonominin yaşandığı bir ülkede yaşamın zor olduğunu destekliyorum ancak çözümü de bulmak bizim işimiz diyorum. HALK demokrasilerin en güçlü silahı halkımız mutlaka doğru yönlendirilmeli ve tepkisinin çok sert olarak bu sorunlara çözüm bulunmalı. Meclise gönderdiğimiz vekillere doğru tepkiler ile çözüm üretmeleri ile baskılar yapmalıyız sorunlarımızı meclis çözmeli eğer çözmezlerse bizler onları çözmeliyiz.
Halkımız mücadele içerisinde olmasını istiyorsak ve özellikle yarım yüzyıldır süren bu KIBRIS sorununda CB sn Dr. DERVİŞ EROĞLU’NA bu ciddi ve son diyebileceğimiz bu süreçte destek isteniyorsa KKTC halkı bu ekonomik sorunları yaratan sistemden kurtulmalı. Hükümet başkanı BB SN İRSEN KÜÇÜK size büyük görev düşer halkın yetiştirdiği yılların siyasetçisi olarak derhal önlem almalısınız, çalışmalarınızın olduğunu görüyoruz doğruyu destekler yanlışı da eleştirmeyi iyi biliriz.
Bu haber 1186 defa okunmuştur
  • kim bu borçlular Murat Ayhan  lefkoşa - 26.11.2011 Kim bu borçlular, ben yükselen fabrikalar, üretim yapan atelyeler göremiyorum. Daha çok villa ve arabalar görüyorum. Gelirini aşan bir yaşam ve dengeli dağılmamış bir gelir düzeni.. Önce borçluların ve borçların profilini ortaya koyun ki görelim...

:

:

:

: