Narsis

Yaşadığımız şu sanal alemde her geçen gün monotonlaşıyor,duygusuzlaşıyoruz.

Yaşadığımız şu sanal alemde her geçen gün monotonlaşıyor,duygusuzlaşıyoruz. İnsanlık günden güne narsisleşiyor, yani ben ben oluyor.İki insan büyük bir heyecanla dünya evine giriyorlar. Zaman su gibi akıp geçtikçe iki yabancı gibi aralarında koskocaman bir duvar örülüyor ve kendilerini dev aynasında görmeye başlıyorlar üstünlüklerini birbirlerine ispat edercesine ağıza alınmayacak kelimelerle didişiyorlar. Bunu gören çocuklar haliyle onlar da aynı şekilde yetişmeye çalışıyorlar, ilişkiler menfaatlere dayanmaya başlıyor ve bir veba hastalığı gibi her yere yayılıyor. Bu tür davranışlar kişilik bozukluklarından kaynaklanıyor veya bir taraf tarafı tehditle sindiriyor, susturuyor. Son derece mutsuz,üzgün şu kısacık ömürde duygularının, arzularının arkasına saklanarak yaşamaya çalışıyor. Amerika'da bu insanlar üstünde 1960'lı yıllardan günümüze araştırmalar yapılıyor. Ne büyük acıdır ki her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Günümüzde annelere,babalara çok büyük görevler düşüyor.Çocuklara sahip çıkmalı,bilgisayar, telefon, televizyon kontrol altına alınmalı,çocuklarla daha çok zaman geçirmeli ve sıkmadan attıkları her adımı yakından takip etmeliyiz.

Bu tür cihazlar çocukları daha çok narsisleştiriyor.Özgüveni olmayan bir insan sürekli hata yapar,yalan söyler hatta ve hatta kendi söylemiş olduğu yalanlarına kendi de inanır.Ne yazık ki bu tür insanlar başkaları tarafından ezilen,idare edilen ve hiç bir yere gelemeyen insanlardır. Kendine güvenmeyen insan başkalarını ezmez, küsmez, kavga etmez,şikayet etmez. Herkese selam verir. Elinden geldiğince insanlara yardımcı olur,onları ödüllendirir. Doğru nefes almak, doğru düşünmek insanı çok mutlu eder. Yanlış kararların sonu mutsuzluktur. Bunun yanına bir de çaresizliği eklersek hayat çekilmez olur.Binlerce yolları nehirleri hayal edin,bütün yollar aynı yere çıkar.Bütün nehirler de denizlere akar. Upuzun bu yolda eşinizle dost olamıyorsanız, sohbet edemiyorsanız,birbirinize sürpriz yapamıyorsanız,başbaşa bir sinemaya gidemiyorsanız, karşılıklı bir yemeği paylaşamıyorsanız, bir uçurtmayı uçuramıyorsanız, sayısız nehirlerin bir tanesinde yüzemiyorsanız ve yukarıda da belirttiğim gibi aranıza koskocaman bir duvar ördüyseniz neden hala birliktesiniz?Çaresizlik mi?Yoksa güvensizlik mi? Bütün bu olumsuzlukların tekrar doğmaması için anneler, babalar çocuklarına dört elle sarılmalılar ve onlara doğru yolu anlatmalılar,eğitimle,davranışlarla,sevgilerle...

Sevmek sevilmek insanı güçlendirir. Sağlıklı hareket etmesine yardımcı olur.Bir yemeği severek pişirdiğinde tadı bir başka olur. Günümüzde her evde bilgisayar var başımızın belası sanal alem. Peki her evde bir kütüphane,içerisinde faydalı bilgi yüklü kitaplarla dolu acaba kaç tane ev vardır? Makyaj malzemelerine, parfüme, giyim kuşama harcanan paranın bir kısmını kaç insanımız bütün bunlardan kısıp kitaba yatırır?Kaç tane baba çocuklarına masal okuyarak uyutur veya kaç anne,baba çocukları ile oyun oynar,onlarla sohbet eder,onlara doğruyu öğretir dedikodudan kavgadan uzak tutar çocuklarını?Çocukların arkadaş ilişkileri çocuklar için çok önemlidir.Neyi görürlerse onu öğrenirler.Sağlıklı ilişkilerde her zaman topluma faydalı evlatlar yetiştirilir. Unutmayalım ki koskoca evrende insan kendi içinde bir güçtür. Güzel düşünerek,bilgi araştırarak, bilgiyi beynine yükleyerek,faydalı beslenerek,yanına sporu da eklerse gücüne güç katar.Günümüzde para hırsı uğruna bir çok yanlış gıdalar rafları süslüyor.Yaldızlı etiketler,patentler insanlığın gözünü kör etti.İçilen kola gibi içeceklere katılan maddelerin içersinde tonlarca böcek harcanıyor.Hazır pastalara,kurabiyelere katılan fabrikasyon tereyağları,şeker tatlandırıcılar insanın iç organlarını yavaş yavaş çürütüyor.Sigara,içki tam bir kaos,içeceklerin en kötüsüdür.Her akşam bir kadeh şarap veya bir kadeh viski insan sağlığı için çok faydalıdır.Su hayattır,mutluluktur. Çocuklara suyun faydalarını öğretmeliyiz. Anneler, babalar hergün su içilmeli,duş alınmalı zira bu duş insanı ruhen ve bedenen rahatlatır. Her insan günde iki bardak süt ve bir kaşık bal tüketmelidir.Aç karnına yutulan balın sonrasında bir bardak ılık su inanılmaz faydalıdır.İradesine sahip çıkan her insan kötü gıdalardan uzak durur. Gıdalar üzerinde sayısız kitaplar gün ışığında bilgileri önümüze sunuyor.İnsan ilişkileri üzerindeki araştırmalarda psikologlardan yardım alınabilir.Örneğin Prof.Dr.Doğan Cüceloğlu'nun kitapları bir ışık bir aydınlıktır.Kemal Saraç,Morris gibi... Her insan bir değerdir ve önemlidir.Hiç bir insan başka bir insandan üstün değildir ve insanlar birbirlerine muhtaçtır.Güzel düşünceler güzellik doğurur.
Sizi seviyorum

Bu haber 7573 defa okunmuştur
 • MAHMUT ŞEN  ANKARA - 15.12.2011 ÇOK GENİŞ BİR YELPAZEDE, HER KONUDA YAZABİLMENİZ NE GÜZEL. YAZILARINIZI ZEVKLE OKUYOR VE TAKİP EDİYORUM. KALEMİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK....
 • ayşe  diyarbakır - 14.12.2011 seni çoooooooook seviyoruz
 • nazan   - 14.12.2011 sizin güzel yazılarınız da bizde güzellik doğuruyor tıpkı yazınızın sonunda belirttiğiniz gibi
 • selma   - 14.12.2011 en önemliside sağlıklı yaşam öyle değilmi keşke en azından bunu başarabilsek
 • Fatma   - 12.12.2011 Bayılıyorum size ve hayatın içinden tavrınıza.
 • Selma  Ankara - 12.12.2011 Gündemde olması gereken ama maalesef kimsenin bu kadar çıplaklığıyla su yüzüne çıkaramadığı gerçekler.. Yine Fahriye ÖZAY'ın kaleminde.Tek kelimeyle süperrrr..
 • Remzi   - 12.12.2011 Her insan önemlidir gerçekten.Fakat bahsettiğiniz narsişleşen toplumumuzda önce kendimizi değerli kılmak gerekiyor galiba.Zararın neresinden dönülürse kârdır.Lütfen daha fazla narsisleşmeye izin vermeyelim.
 • Kemal   - 12.12.2011 Narsişleşmek.Çok doğru.nasıl güzel anlatmışsınız kaleminize sağlık.
 • Büşra   - 11.12.2011 Sevmek sevilmek insanı güçlendirir.İlişkilerin sağlamlığı güçlü kılar.Sizin her yazınızın sonunda mutlaka yer verdiğiniz sevgi sözcükleri de işte böyle güç veriyor bana.Teşekkürler FAHRİYE ÖZAY..
 • Gamze  Bursa - 11.12.2011 Çocuk desteklendiği sürece öğrenir,verdiğimiz iyi veya kötü davranışları kazanır.Ne ekersek onu biçeriz.Ozaman iyi,topluma yararlı olabilecek,faydalı evlatlar yetiştirelim hep beraber.
 • Tuğba  ADana - 11.12.2011 Yine çok anlamlı bir konuya değinmişsiniz öncelikle sizi kutluyorum.Hakikaten insanlar arasındaki iletişim maalesef günden güne azalıyor.Çok acı ama maalesef gerçek.

:

:

:

: