Haydi Kuzey Kıbrıs atağa!

Her fırsatta ülkemizde olacak herhangi bir uluslar arası organizasyonun önüne geçmeye çalışan Rum lobisi bu kez hedefi eğitime çevirdi.
Her fırsatta ülkemizde olacak herhangi bir uluslar arası organizasyonun önüne geçmeye çalışan Rum lobisi bu kez hedefi eğitime çevirdi. “Avrupa Siyasi Araştırmalar Konsorsiyumu” (ECPR) tarafından organize edilen Kış Okulu’na 2012’den itibaren üç yıl süreyle ev sahipliği yapmak için başvuran Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliği Rum lobisinin başarılı çalışması sonucunda engellendi.

Bugüne kadar turizme darbe vurdular bir şey demedik. Ülkemize gelmek isteyen turistlere, ‘orası cehennem, başınız derde’ girer diyen Rumların bu ataklarına hiçbir zaman karşılık veremedik. Hep defansa çekildik. Kaderimize razı olduk. Ne de olsa bizler ‘tanınmayan ve ambargolar altındaki bir vatanın yurttaşlarıydık’. Bu bahane her fırsatta ve bir şey yapmak istemediğimiz her anda sığınacak limanımız oldu.
El oğlu da bu süreç içerisinde çalıştı durdu.

Önce üst düzey yöneticileri gittikleri her ortamda, ‘anti KKTC’ söylemlerinde bulundular. Daha sonra internette başladılar ülkemizi kötülemeye. Uçaklarında getirdikleri turistlere dahi KKTC’yi kötületen tanıtım filmleri izletmekten kaçınmadılar. Peki ya biz bu süreç içerisinde ne yaptık?
Ya bakanlıklar bazında kınama yazıları yazdık ya da ‘aman Rumlar hep böyle’ deyip geçiştirmeye çalıştık.

Ancak durum bu sefer farklı. Bir insanın dünyadaki en temel haklarından birisi eğitim, bilgi alma hakkıdır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde dahi yer alan bu haktan kimse bizi men edemezken Rum lobisinin buna ne hakkı var diye sormadan geçemiyoruz.

Avrupa devletlerinin her fırsatta şımarık Rumların şımarık tavırlarına gösterdiği müsamaha ortada… Ancak bu sefer gerçekten de çok ileri gidildi. Tanınmaktan ziyade ülkemizde bilgi akışını ve paylaşımını sağlayacak olan böylesi bir organizasyonun engellenmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.
Rum lobisine karşı, karşı atağa geçme sırası gelmiştir. Bunun yapılabilmesi için elimizde ‘internet’ gibi güçlü bir silah var. Haydi Kuzey Kıbrıs karşı atağa… Bu ülke için yapacağımız daha çok şey var.
Bu haber 389 defa okunmuştur

:

:

:

: