Talat Denktaş’ın bıraktığı yerden mi devam etti?

Muhalefet partiler ve Rum liderliği Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’na sürekli yükleniyor.
Muhalefet partiler ve Rum liderliği Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’na sürekli yükleniyor.

Neymiş efendim; Eroğlu 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı yerden görüşmeleri sürdürmezmiş!

Rumların tepkileriyle muhalefetin tepkileri de Çapraz Oy konusuna dayanıyor.
Çapraz Oy’la maraz edilen, gelecekte oluşacak Federal bir devlette sağ kanadın iktidar olmasını engellemek. Mesela Çapraz Oy’la birlikte Kuzey’den CTP, Güney’den AKEL koalisyon yapabilir. Ancak UBP’nin veya DP’nin Güney’den işbirliği yapacağı parti bulmak zordur. Kimse mecburen birlik kurmak zorundalar diyemez.

Bunun yanında; Eroğlu Talat’ın bıraktığı yerden devam etsin demek doğru bir eleştiri değildir.

Eğer Kıbrıs Türk halkı Talat’ın görüşmeciliğini benimsese, kabul etse Talat’ı Cumhurbaşkanı seçerdi. Talat’ın tek egemenlik ve çapraz oy konularındaki adımlarını benimsemedi Kıbrıs Türk halkı. Sonuçta; bunlara karşı çıkan iki egemenlikten bahseden çapraz oya karşı çıkan Eroğlu seçimi kazandı. Halk da bu nedenle Eroğlu’na oy verdi.

Eroğlu Talat’ın bıraktığı yerden devam etsin diyenler önce şu sorunun cevabını vermeli, “Talat Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş’ın bıraktığı yerden mi devam etti?”

Hayır. Devam etmedi. Kendi politikasını sürdürdü. Denktaş’ın politikasının 360 derece tersinde hareket ederek, görüşme masasında oturdu.

Yani kimse görüşme masasında bir önceki liderin düşüncesi devam eder diyemez!
Eroğlu’na halk, tek egemenliği kabul et diye oy vermedi. Eroğlu, meydanlarda, “Tek egemenliği ve çapraz oyu kabul etmeyeceği” mesajları verdi. Kıbrıs Türk toplumu da Talat’a hayır, yani düşüncelerine hayır dedi. Seçimini de Eroğlu’ndan tarafa kullandı. Bu süreçte; Rum Kesimi’ndeki tek sesliliği yapmak yerine Rumların Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik eleştirilerinin aynısını yapmamız doğru değildir. Bu görüşleri sırf siyasi çıkar amacıyla kamuoyu önünde yapacağımıza Sayın Eroğlu ile yapılacak toplantılarda dile getirmek en doğrusu olacaktır. Kıbrıs Türk halkı artık, siyasi çıkar için açıklamalar yapan suçlamalar yapan ‘siyasi anlayışı’ kabul etmemektedir.
Bu haber 454 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 19.12.2011 IBRAHIM- LONDRA . IBRAHIM GARDAS , HELLIM ISLERI NASIL GIDER ? FERDI YOLLASIN SEN LONDRA DA SAT .. ARADA SIRADA HELLIM BORECIGI, HELLIM KEBABCIGI ,MAGARINA BULLI DA YAP ...
  • ibrahim  londra - 19.12.2011 sayin editor ruyadami yasiyor.secim zamaninda tc,de kedi kopek olan chp ve mhp bile eroglunu kazanmasi adamiza gelmisler larpazi gezerek halki kandirarark baski vererek eroglunu az bir farkla kazanmasina sebep olmuslardir.yani eroglunun aldi oy ile talatin aldigi oylarinda kalite farki vardir.sayin editor bunu anlayamaz ki.sayin denktasda tek egemenligi kabul etmisti zamaninda,erogluda kabul etmistir,belki secim meydanlarinda atip tutmustur ama gercek oyle degildir.oyle olsaydi muzakerelerde suanda olamazdi.uani isin kisasi te denktas zamanindan eroglu ve ubo,nin kazandigi her secim jercek halkimizin oylari degil tasima nufusla kazanilan secimlerdir.once bunu kavramas gerekir sayin editorun.sayin talatin oylari gercek oylardir ve bu milletin gercek degedirler.eroglu ve ubp oylari kibrisli turklerin adadan silinmesi icin bilincli olarak tasinan nufusun oylaridir.yani makarios,un biraktigi yerden denktas ve eroglu devam ediyor.yuzde 50 temiz oy var.

:

:

:

: