Kırsal arsa dağıtımı ve kalkınma

Geçenlerde KKTC meclisin de bütçe görüşmelerini takip ederken İçişleri bakanlığı bütçesi görüşülürken TDP den Magosa milletvekili sn Mustafa Emiroğlu söz aldı ve normal olarak muhalefet görevini yerine getirirken eleştirilere başladı.

Geçenlerde KKTC meclisin de bütçe görüşmelerini takip ederken İçişleri bakanlığı bütçesi görüşülürken TDP den Magosa milletvekili sn Mustafa Emiroğlu söz aldı ve normal olarak muhalefet görevini yerine getirirken eleştirilere başladı.

Benim en çok kırsal arsa dağıtımı ile ilgili görüşleri dikkatimi çekti değerli okurlar,açık ve net olarak içişleri bakanı sn NAZIM ÇAVUŞOĞLU’NU ve Başbakan sn İRSEN KÜÇÜK’Ü köylerde kırsal arsa dağıtımı gerçekleştirdikleri için eleştiriyor ve derhal durdurmalarını istiyor niye biliyor musunuz KKTC çekim merkezi olacak toprak değerlenecek ve yatırım için toprak bulamacağız diyor sn EMİROĞLU. Bu neden dolayı gençlere apartman dairesi yapsınlar diyor ancak nerede demedi köylerde mi yoksa onları da mı şehir merkezlerine taşımak istiyor anlamadım doğrusu. Böyle bir görüş olamaz ne amaç ile olduğu bile anlaşılmaz yoksa 1974 öncesi RUM malı olduğu için mi gerçekte yatırım içinse doğru yatırımlara arazi var.

Önce bu ülkede yaşayan nüfusu tutmaya çalışalım SN NAZIM ÇAVUŞOĞLU’NA bu kırsal arsalar nasıl dağıtılıyor diye sordum. Hak sahibi olacak olan kişinin üzerinde mal olmayacak yirmi yaşından büyük olacak yani bazı kriterler var bunlara uygun olanlar ve müracaat eden her kişiye parti rozetine bakmaksızın arsa veriliyor bir daha yazayım PARTİ ROZETİNE bakmaksızın gerçekte sn EMİROĞLU da particilik yapılıyor suçlaması yapmadı.

BB SN İRSEN KÜÇÜK ve BAKAN SN NAZIM ÇAVUŞOĞLU siz doğru yapıyorsunuz ve yapmaya da devam ediniz RUM Hükümetleri köylerini bu şekildeki politikalar ile geliştirdi ve kalkındırdı biz geç bile kaldık ama çalışmaların devam etmesi istediğimiz kalkınmayı getireceğinden eminim. Düşünün arsası olmayan ve köylerinde kalıp yaşamak isteyen gençlere bu imkanı tanımak ne kadar doğru bir politikadır ki göç önlenirken köylerde de yatırımlar ile gelişmişlik sağlanacak. Hatta bu politikanın bir de eksik yönü var ki oda kredi imkanı da sağlanmalı ben BB KÜÇÜKÜ’N bunu da düşündüğünü tahmin ediyorum bu ancak KOOPERATİFCİLİK zihniyeti ile olur ve KOOP MERKEZ Bankası da buna önderlik yapmalıdır bu zihniyet meselesidir, bu konuyu yetkili makamlar ile bizzat görüşeceğim ve gelişmeleri değerli okurlar en yalın biçimde de yazacağım çünkü ben sizin yani halkın sözcüsüyüm.

Büyük ATATÜRK bir zamanlar söylemişti köylü milletin efendisidir çünkü üretendir vatan toprağına sahip çıkandır satıp peşkeş çeken değildir, onun için kırsal bölgeler bu şekildeki politikalar ile desteklenmeli ve ülkenin her tarafının kalkınması için de doğru politikalar üretilmeli. Şehir merkezlerine göçün durdurulması gerekir yeni yapılan yollar ile köylerden merkezlere mesafeler kısaldı daha da geliştirilecek yollar ile köyden merkeze mesafe iyice kısalacak ve boşalan birçok köyde umut ederim ki geri göç olacak, yine de hükümete görev düşer ki bunu da yerine getiriyor ancak eksiklik var mı evet vardır daha da geliştirmeli. Şehirlerin yükü azaltılmalı.

Bazı eleştiriler sırf muhalefet olsun diye yapılmamalı gelecek düşünülürken de o bölgelerde yaşayan insanlarımıza da sahip çıkmalıyız ben KKTC Yİ geliştirecek her politikanın yanındayım ve desteklerim kırsal arsa politikası çok doğru bir strateji eksik yönü de kredi imkanlarının da sunulması pekiştirir.
Bu haber 904 defa okunmuştur

:

:

:

: