Çıkma yanarsın!

Ülkemizde bulunan çok sayıda kayıt dışı kalmış yaşam, İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmalarıyla çıkarılan Af Yasası sayesinde derin bir nefes aldı.
Ülkemizde bulunan çok sayıda kayıt dışı kalmış yaşam, İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmalarıyla çıkarılan Af Yasası sayesinde derin bir nefes aldı. Ancak af konusunda bilinmeyenler ya da yanlış şekilde yorumlanan maddeler, akılları karıştırmaya devam ediyor. Özellikle gündemde olan bazı ‘şehir efsaneleri’ aftan beklenilen sayıda kişinin hala yararlanamamasına neden oluyor.

Çıkış yapmak isteyen ancak çeşitli korkulardan ötürü henüz çıkış yapmamış olan kişiler, duydukları ve çoğu doğruluk değeri taşımayan haberlerden ötürü ülkeden çıkış yapmıyorlar.

Bazı kişilerin Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaparken pasaportlarına el konulduğu ya da polisin, ‘geldiğinde şu kadar para ceza ödemek zorundasın’ dediğini iddia edenler de var, ‘polis çok yardımcı oldu, bizi çık bilgilendirdi’ diyenler de….

Ancak esas akılları karıştıracak olan konu, dün kulağımıza geldi. Siyasilerimizden de bu konuda görüş almak istedik. Ancak onlar arasında da görüş ayrılıkları olduğunu gördük…

Gelelim akılları karıştıracak o meseleye….

Aldığımız duyumlara göre, ‘eğer bir çalışan örneğin adada dokuz yıldır bulunuyorsa, bu dokuz yılın sekiz yılı, çalışma izinli olarak çalışmış ancak dokuzuncu senesinde kaçak durumuna düşmüşse, Af Yasası’ndan yararlandığı zaman söz konusu izinli çalışma süresi olan sekiz yılın sıfırlandığı iddia ediliyor. Yani o kişinin bu adada bulunduğu sekiz yıllık çalışma süresi bir anda sıfırlanıyor.’

Bu konuda görüşlerini aldığımız bazı siyasilerimiz böyle bir konunun söz konusu olabileceğini belirtirken, bazıları da bu durumun başka bir konuyla alakalı olduğunu söylüyorlar. Gelelim o konunun ne olduğuna….

Bilindiği üzere ülkemizde çalışma izinli olarak çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları , Kıbrıs’ta çalıştıkları süreleri ya Türkiye’deki çalışma sürelerine ekleyebiliyorlar ya da burada bulundukları süre boyunca yatan İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının bedelini nakit olarak alıp, çalıştıkları süreleri sıfırlıyorlar. İşte söz konusu sıfırlanma durumunun bu şart altında geçerli olduğu belirtiliyor.

Konunun aslı nedir, ne değildir bu konuya ancak bakanlığımız yanıt verebilir. Ancak ne yazık ki ortada böyle konular ve söylentiler dolaştıkça insanlar da birbirlerine ‘aman çıkma yanarsın’ demeye devam edecekler gibi gözüküyor…
Bu haber 640 defa okunmuştur

:

:

:

: