Türkiye yi büyük bir savaşa doğru sürüklüyorlar

Arap baharı denen değişim Arap savaşı tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Diktatörlükler yıkılmadan önce istikrar olduğunu diyebiliriz demokrasi yoktu belki ancak şu anda ki gibi de karışık değildi, İRAK ta devam eden iç savaş gerçekte daha da büyük olayları tetikleyebilir.

Arap baharı denen değişim Arap savaşı tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Diktatörlükler yıkılmadan önce istikrar olduğunu diyebiliriz demokrasi yoktu belki ancak şu anda ki gibi de karışık değildi, İRAK ta devam eden iç savaş gerçekte daha da büyük olayları tetikleyebilir. ABD oradan çekildi peki ama petrol kuyuları ne oldu kimlerin kontrolünde uluslar arası koalisyonlar mı kontrol ediyor yoksa ki en önemlisi oraya müdahale edenler paylaşımı gerçekleştirdi mi??? Bence evet.

TÜRKİYE sınırların da bulunan komşu ülkelerde ki istikrarsızlık bölgeyi tehdit ediyor SURİYE başta olmak üzere bölge ülkelerinde bir iç savaş ve bu karışıklıkları destekleyen ve tetikleyen İSRAİL. Arap baharı projesi İSRAİL için büyük İSRAİL projesi olarak algılanıyor ve bunu oluşturmak için de çalışma yürütülüyor, tüm bölgeye yayılacak karışıklıklar ve iç savaşlar daha büyük bölgesel savaşı tetikleyebilir.

İRAN’A müdahale edilmesi gerektiğini zaman ve zaman ABD dile getiriyor gerçekte müdahale edilmesini istiyor mu yoksa karşı güç olarak stratejik işine mi geliyor. İRAN bölge petrol zengini bir ülke ve ulus devlet gücü yüksek bir devlet yüz ölçümü çok büyük ve olası müdahalede başarı imkanı çok zor kim girerse oraya çöker, karşı güç olarak tutulması çok daha akılcı bir siyaset.

Büyük İSRAİL oluşmasını sağlamak için bir ARAP baharı değil de beklide bir ARAP savaşına ihtiyaç vardır, İSRAİL de bunu tetikleyebilir.

TÜRKİYE diş diplomasisi bu gelişmeleri yakından görüyor ve takip ediyor çünkü bu bölgedeki istikrarsız durumu TÜRKİYE aleyhine çevirebilmek için şuan İSRAİL CB PEREZ büyük çaba harcıyor. Bölgedeki TÜRK etkinliğini de kırmak onlar için önemli bir strateji.

Doğu Akdeniz bulunan doğal gaz ve bu doğal gaza sınır olan KIBRIS,LÜBNAN, MISIR VE İSRAİL petrol ve doğal gazın çıkartılıp AB ye satılması için çalışmalar başlatıldı bile, KIBRIS RUM tarafı ile İSRAİL çok sıkı siyasi ve askeri işbirliğinde MISIR ve LÜBNAN da eski yönetimler gitmiş kontrol değişmiştir, İSRAİL çok etkin durum da bu bölgelerde SURİYE Başk. ESAT’I da RUSYA destekliyor gibi de gözükse bile İSRAİL arkada ki güç. Doğu Akdeniz deki gaz AB yi yapılan hesaplara göre 50 yıl besler en önemli sonuç burada İSRAİL bu enerji transferine hakim olmak istiyor, KIBRIS da herhangi bir anlaşma işine gelmiyor bundan dolayı HRİSTOFYAS’I anlaşma yapması için engel olmak stratejileri ki en önemli TÜRKİYE Yİ bu enerji transferinden uzak tutmaya çalışacaklar, deniz altından tek yol AB ye gidecek doğal gaz TÜRKİYE tir ancak İSRAİL buna izin vermeyecek ve gemiler ile taşımayı destekleyecek. SURİYEYİ DE bu bölgede kendi çıkarları için kullanacak TÜRKİYE sınırlarını her zaman canlı tetik olarak tutmak işlerine gelecek.

ABD, ARAP baharı projesinde TÜRKİYE ile stratejik ortak konumunda ancak bu bölge o kadar karışık ki işte İRAK ta ki sonuç petrol paylaşıldı ama savaş durmadı gerçekten namlu ucunda bir siyaset.

Bizler KKTC de neler yapıyoruz bu konuda ne tür siyaset üretiyoruz KKTC dış politikası neleri hedefliyor, KATAR yatırımlarından ne pay alabildik yoksa o yatırımları da RUM tarafına mı kaptırdık ileride bunları da değerlendireceğim değerli okurlar.
Bu haber 1460 defa okunmuştur
  • bu nasil buyuk savas?? Yani  Londra - 28.12.2011 Butun komsularda savas icte basliyor alevleniyor millet ortaligi yakip yikiyor sonra kendiliginden bitiyor.. sonra komsuya sicriyor tekrar alevleniyor bolge bolge yakip yikiyor sonra tekrar sonuyor.. ve bu boyle devam edip ediyor...Benim aklimi karistiran su; Sayet Turkiye bu komsulari ile bu savasa girerse bu savasi nerde savasacak?? ;((
  • fasaryaci fasafiso! engin irfan  melbourne - 28.12.2011 Butun isin fasaryacilik,fitnecilik fasafiso!.Ben dogru ve mantikli makaleleri her zaman desteklerim.Karsi tarafin kisiligi beni etkilemez. E. Egmez bu makalesinde dogru teshislerde bulunmustur. Bastan tekrar tekrar oku ve anlamaya calis.Belki kendini azicik egitirsin.Yetmezse benim Kibris Postasi-Okuyucu kosesinde yayinda olan 'Hedefteki Turkiye' makalemi oku. Turkiye'yi bolgesinde bir savasa suruklemek icin su anda TC sinirindan sivil silahli gucler (Muhalif Suriyeliler) siniri gecip Suriye hukumet kuvvetlerine saldirmaya basladilar. Yarin Suriye TC'ye savas acabilir ve onlari kovalamak maksadiyle TC sinirlari icine girebilir.Iste al sana savas. Bunlari dusun once ve sonra mantikli yazilan makaleler icin sen de fikir yurut,kendini egit.
  • TÜRKİYE SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR ERKAN EĞMEZ  LEFKOŞA - 27.12.2011 değerli okur afrika siz de ayrıntısına bakacağınıza ve kusur arayacağınıza fikir beyan edin daha akılcı olur isminizi de çekinmeden yazın ben fikirler tartışılırken isim gizlenmez
  • dusunceler engin irfan  melbourne - 27.12.2011 Herkes dusuncesini,biraz da ideolojisi dogrultusunda ifade etme hakkina sahiptir.E.Egmez de bunu yapiyor. Fasafiso Afrika burada ayip etti.Dusunceye saygili olacagina aklini de baglacinin yanlis yazilmasina takti. Matbaa hatasi olabilecegini veya yazarin ayrim tusuna basmayi unutabilecegini aklina bile getirmiyor.Insan hata yapabilir.Kendisi de tabii.Sirf kotu bir elestiri yapsin diye nelere tevessul ediyor bu saskin yorumcu. Kendine gel ve yazarin fikirlerine saygili ol,makalesindeki konulara gir,fikrini acikla.
  • de bağlacı fasafiso  afrika - 27.12.2011 de bağlacını bile düzgün yazamazken dış politika hakkında fikir beyan etmen biraz komik olmuş.

:

:

:

: