BU işte bir iş var!

Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi dünkü yazısında çok önemli bir konuya değindi.

Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi dünkü yazısında çok önemli bir konuya değindi. KADEM’in yapmış olduğu medya araştırmasında üç farklı kanala üç farklı sonuç sunmasıyla ilgili karmaşıklığı kaleme aldı…

Anketler, bilindiği üzere belli kişiler yas da gruplar üzerinde düşünce, deneyim ve duyguları almak üzerine belli bir plana göre hazırlanmış olan soru listeleridir. Ancak çoğu zaman bilimsel verilere ulaşmak amacıyla kullanılan anketlerin geçerliliği ve güvenilirlikleri de ücretleri gibi düşük olabilmektedir.

Bir anketin amacına uygun olarak kullanışlı ve güvenilir bir biçimde hazırlanması kuşkusuz, bu konuda bilgili ve tecrübeli olmayı gerektirir. Anket geliştirilirken çeşitli kaynaklardan yararlanmak ve özellikle uzman kanısına başvurmak ve diğer yetkililerin görüşünü almak uygun olur.

Ancak ne yazık ki ülkemizde yapılan anketler amaçlarına pek de uygun olmayan şekillerde gerçekleştirilmektedir.

Bunların örneklerini de Sayın Ekmekçi’nin de kaleme aldığı gibi Kanal Sim, Kanal T ve Kıbrıs TV’nin yaptırmış olduğu anket sonuçlarında da görebildik…

En ilginç olan nokta ise hiç şüphesiz, yayından kalkmış olan programların kuşaklarının en çok izlenilen programlar arasında olmasıdır.

Anlaşılan o ki, reklam pastasından ‘ben daha çok izleniyorum’ diyerek pay almak ve rüştünü ispat etmek isteyen medya kuruluşları, tam anlamıyla yapılmayan araştırmalara ve anketlere umutlarını bağlamışlar.

Sayın Ekmekçi’nin de dediği gibi bu işte bir iş var… Kokusu yakında çıkar muhakkak…
Bu haber 7517 defa okunmuştur

:

:

:

: