Kıbrıs zorlu bir süreç!

Sami Kohen, Milliyet’teki dünkü köşesinde Kıbrıs konusunu ele aldı. Türkiye’nin ilk dış haberler servisini kuran Kohen’in 1950’lerden bugüne takip ettiği Kıbrıs sorunu ile ilgili yorumları önemsenmelidir.

Sami Kohen, Milliyet’teki dünkü köşesinde Kıbrıs konusunu ele aldı. Türkiye’nin ilk dış haberler servisini kuran Kohen’in 1950’lerden bugüne takip ettiği Kıbrıs sorunu ile ilgili yorumları önemsenmelidir.
“Kıbrıs bu yıl epey uğraştıracak” başlıklı yazıda Kohen, “Türkiye’yi bu yıl dış politika alanında meşgul edecek nispeten yeni birçok sorun var. Suriye’deki kriz, Irak’taki iç sürtüşmeler, İran ile uyuşmazlıklar gibi... Bir de eski, müzminleşmiş meseleler var ki, bunlar da yeni yönleriyle Türk diplomasisini bu yıl epey uğraştıracak. Kıbrıs, bunların başında geliyor” diyor.
Kıbrıs sorunun çözümü konusunda New York’ta Greentree’de ikinci kez yapılacak zirve öncesinde taraflar arasındaki “uçurum” belki de Kohen’in gözünden kaçmadı.

Rum Yönetimi’nin ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adı altında 1 Temmuz’da AB dönem başkanı olduğunda ortaya çıkacak krizlere de işaret etti.
Hatta bu krizlerin başlangıcına atıflar yaptı.

Kohen şu atıfları yaptı; “Ankara temmuzdan itibaren AB Konsey Başkanlığı’nı tanımayacağı gibi, savunma alanındaki başkanlığı da tanımayacağını daha baştan açıkladı. Hatta bazı çevreler böyle bir durumda Türkiye’nin Bosna ve Kosova’daki birliklerini geri çekebileceği uyarısında da bulundular. Dün görüştüğümüz Brüksel’deki bir diplomat, Güney Kıbrıs’ın savunma görevini devraldığına dair henüz bir işaret bulunmadığını, bu konuda bir toplantı yapılacaksa, Türkiye’nin buna katılmayacağını belirtti.”
“Bu mesele Türkiye’yi epey zora sokacak” diyen Kohen, yazısını ise şöyle bitiriyor, “Çözüm için müzakerelerde şimdiye kadar yeterli bir ilerleme olmadı. Ankara bu yılın başlarına kadar bir mühlet vermişti. Hatta anlaşma olmadığı takdirde KKTC’nin kendi yoluna gideceğini de bildirmişti. Nitekim KKTC’nin şimdiden kendisini hazırladığı ve Kıbrıs Türk Devleti adıyla tanıtmayı planladığı söyleniyor. Bu da tabii uluslararası platformda sarsıntılara yol açacak.”

Bölgede gücü giderek artan Ankara’nın, “yarım devlet Rumlara” yenileceğini sananlar yanılacaklardır.

Kohen’in zorlu sürece vurgu yapması da, Kıbrıs’taki liderlerin ‘ilerleme’ sağlayamamasınadır!

Bu haber 7088 defa okunmuştur
  • Sifir Sorun Mehmet Zeki  londra - 05.01.2012 Cohen Kibris sorununu iyi ki hatirlatmis yoksa Kibrisi Turkiyede hatirlayan yok.Hatirlasalarda Erdoganin sozleriyle >Beslemeler hatirlarlar.Kibrisli yuk degil en buyuk kozdur Turkiyenin elinde.Sifirci Davutoglu bu kozu kaybediyor.Acin gozunuzu AK parti bizi satti..
  • Sorunu yaratan kim Barış  Lefkoşa - 05.01.2012 çözümün önünde 2 engel var. biri miülkiyet, diğeri tc den taşınan nüfus. Bunlar kıbrıslıların sorunu değil. TC'nin yarattığı sorunlar. ikis de uluslararası hukuka aykırı. ikisinide TC çözmeli.

:

:

:

: