Üç maddelik yeni devlet

2012 Yılı zor olacak belli. Baksanıza yeni yıla yeni hedefler yeni beklentiler ve yeni endişelerle girdik.
2012 Yılı zor olacak belli. Baksanıza yeni yıla yeni hedefler yeni beklentiler ve yeni endişelerle girdik. Önce KKTC devletinin adının değişebileceği yeni bir Anayasa ve yeni yasalarla yepyeni bir yapı kurulacağı söylemi seslendirildi. Daha sonrada bu söylemin yanlış anlaşıldığının altını çizildi. Bunun anlamı Ocak ayının 22 -24 de Grentree de yapılacak olan Kıbrıs zirvesinden olumlu bir sonuç beklenmiyor. Herkes kendi yoluna. Kıbrıs’ın kuzeyinde bu sıkça seslendiriliyor. Peki ya güney yönetimi, Kıbrıs'ın ebedi bölünmesi diye bir korkuları yok mu acaba? Sayın Hristofyas “Bu şartlarda yeni bir üçlü görüşme anlamsız. Müzakereler batıyor, Greentree de çıkmaz resmileşecek” diyerek erteleme talep etti. Bir anlamda kuzeyde seslendirilenlere destek vermiyor mu? Biz ise kendi adımıza bu zirveye iyi şekilde hazırlanıp öneriler için dosyalar biriktireceğimize çözümsüzlük sonrasında yapılacak olanları tartışıyoruz.

Öncelikle şu bilinmelidir ki içinde bulunduğumuz yıl itibarı ile Kıbrıs’ta ve özellikle kuzey de önemli değişiklikler olacak. Yeni bir devlet yapısı kurulacak. Bu konuyla ilgili önemli bir kaynaktan önemli bilgiler aldım. Bu yapının hayat bulması için en başta üç temel madde, üç temel gerekçe var.

1-Uluslar arası arenada önü tıkanan Türkiye’nin önünün açılması;Bununla, çözüm için referandumda “Evet” dediğimiz ANNAN planında ki gibi iki devleti oluşturacak yapının bir ayağı olan “Kıbrıs Türk Devleti” ni oluşturmak. Bilindiği gibi İslam Konferansı Örgütü de KKTC’yi “Kıbrıs Türk devleti” adıyla kabullendi.


2-Türkiye’nin ödediği tazminatlar;Yeniden oluşturulacak devlet yapısında, yasalarla 1974 öncesinde Rum malı olarak geçen yerlerde, bugün yaşayanların ödenen tazminatlara katkısının sağlanması.

3-KKTC içte tıkanmış, kangren olmuş durumda;
Yani siyasi mekanizmadan, tüm kurumlara, tüm alanlara, eğitime, sağlığa ve aklınıza gelebilecek her yere bulaşmış olan sistemsel sorunlardan sıfırdan başlayarak kurtulmak.

Tüm bunlar güney Kıbrıs AB dönem başkanlığını almadan bitirilecek. Özelleştirmeler devam edecek. Kamu küçültülecek. 16 bin olan kamu çalışanı sayısı 6 bine indirilecek. Maaş ve diğer haklar Türkiye’deki düzeye göre ayarlanacak. Merkez bankası verilerini inceleyen Ankara kaynaklı uzmanlar aynen şu soruyu sormuş “KKTC devleti fakirleşirken, bazı siyasiler ve işadamları nasıl olur bu kadar da zenginleşir”.

Tepeden tırnağa siyasete ve çıkar ilişkilerine boğulmuş bu ülke bunca yılın hatalarına bedel ödemeye hazırlanıyor. Birileri bir zamanlar bu halkın bedel ödeyerek cezalandırılacağını söylemişti ya sanırım anlatılmak istenen bunlardı.

TURANIMIZ İÇİN EL ELE

Çarşamba günü öğleden sonra ADA TV de “Gündeme Bakış” programının konuğu idim. Yolda seyir halinde iken arabamın radyosunda oldukça üzücü bir habere tanık oldum. Henüz dört yaşında bir can. Dünyadan haberi yok. Amansız bir hastalığa yakalanmış. İllet belli. Baş belamız Kanser. Hayatla kavgası dört yaşında başlayan Turan Katırcıoğlu için ameliyat bir umut. Gerekli miktar 150 bin TL. DAÜ’ de düzenlenen bir kermes var. Çeşitli etkinliklerle destek aranıyor. Yardım için DAÜ-SEN’in Kooperatif Merkez Bankasında 141921 numaralı hesabı da yardım severlere açık. Ayrıca KKTCELL 3254’e mesaj atarak da 5TL katkı sağlanabilecek.

Gerçekten üzücü bir durum. Ama insanı en çok üzen nedir bilir misiniz? En küçük sağlık sorunları için bile yurt dışına giden yöneticilerimizin kendi insanı söz konusu olunca dünyadan bi haber olması. Nerde sosyal devlet? Nerde sorumluluk? Nerde insanlık? Nerde Sağlık Bakanlığı? 150 bin TL’yi bu devlet ödeyemiyorsa yazıklar olsun.
Bu haber 962 defa okunmuştur
  • CEMAL  LEFKOŞA - 06.01.2012 KARDEŞ, YAZINI OKUDUM, AĞZINA SAĞLIK, GERÇEKTEN ANALİZİN VE DEĞERLENDİRMENİ BEĞENİYORUM...
  • yenisi kurulacakmis !! .. ESKI kthy yolcusu  Londra - 06.01.2012 Dun ucak biletlerimizin basina gelen,.. yarin da rum kocanli mallarimizin basina gelmesin...:(( yani..

:

:

:

: