Kıta Sahanlığı Anlaşması’nın içeriğine karşı değiliz!

Girne Amerikan Üniversitesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Girne Amerikan Üniversitesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Girne Amerikan Üniversitesi’nde , “KKTC’de Siyasi Partilerin Dünü, Bugünü ve Geleceği’ konulu panel düzenlendi. Bu önemli bir paneldi.
Burada tüm parti liderlerinin olması ve öğrencilerin karşısında geçmesi Kıbrıs Türk demokrasisinin bir kazanımıdır. Parti liderlerinin bir ortamda sorunları tartışması gözlerden kaçmadı. Panele katılan Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun yaptığı açıklamalar çok önemliydi.

Sakin ve ılımlı tavrı ile takdir topladı. Hele bir öğrencinin “Kıta Sahanlığı Anlaşması’na” yönelik sorusuna verdiği cevap dikkatle ele alınması gerekiyor.

Yorgancıoğlu, Kıta Sahanlığı Anlaşması’na neden hayır dediklerini anlatıyor.
Ancak altı kalın çizgilerle çizilen cümleler de kullanıyor. “Kıta Sahanlığı Anlaşması’nın içeriğine karşı” olmadığını belirtiyor. Hayır, gerekçelerini de, ‘aniden ve herkesle konuşulmadan ortaya konması’ olarak açıklıyor.
Özkan Yorgancıoğlu’nun Kıta Sahanlığı Anlaşması’nın içeriğine karşı çıkmaması Rumların elinden de bir kozu almış oluyor. Bu açıklama ile Rumların yaptığı veya gelecekte yapacağı, “Türk tarafı bile Kıta Sahanlığı Anlaşması’na karşı çıkıyor” iddiaları çürütülmüş oluyor. Kısaca CTP içeriğe değil ama anlaşmanın oluş şekline hayır diyor.

Bu haber 2429 defa okunmuştur

:

:

:

: