Bulut inşaat ve müteahhitler birliğine sorular

Bu gün için memleketin en büyük sorunu nedir? Kıbrıs meselesi mi? Ekonomi mi? Zamlar mı? Asayiş mi? Kaçak yaşam mı?
Bu gün için memleketin en büyük sorunu nedir? Kıbrıs meselesi mi? Ekonomi mi? Zamlar mı? Asayiş mi? Kaçak yaşam mı? Hırsızlık, uyuşturucu hangisi? Görünen o ki hiçbiri. Memleketin en büyük sorunu iktidar partisi içindeki huzursuzluk ve sıkıntılar. Başbakana karşı olanlar, partisini kapatıp iktidar partisine geçmeye hazırlananlar.

Neyse ki UBP Parti Meclisi toplandı ve Sayın Başbakan sorun olmadığına dair bir açıklama yaptı da derin bir nefes alındı! Şimdi ülkedeki tüm sorunlar sona erdi! Ben kendi adıma derin bir nefes alıyorum!

Her Çarşamba sevgili Ümit Bahşi ile ADA TV de yayınlanan“Gündeme Bakış” programına katılıyorum. Geçtiğimiz Çarşamba günü yine ADA TV’nin Girne’deki stüdyolarındaydım. Programdaki konular içinde “Bulut inşaat” ve KKTC’deki yatırımları ön plana çıktı. Birçok vatandaş telefon bağlantıları ile katılarak konu ile ilgili düşüncelerini aktardı. İsmini vermek istemeyen bir izleyicinin bazı iddiaları konuşulmaya ve sorgulanmaya değer. Adını vermeden konuşan ve ortaya iddia atan insanları anlayamamakla beraber pek de tasvip etmiyorum. Ama bu kişi Müteahhitler Birliği üyesi bir Müteahhit olunca söyledikleri ve iddia ettiklerini boş geçmek olmazdı. Olay malum. 35 bin Sterline KKTC’de 140 metre kare konut satışı.

Söz konusu televizyon programına katılan izleyici özetle şunları söyledi “KKTC’de bu fiyata bu konutlar olmaz. Bu şirket sahipleri süratle vatandaş yapıldı. Türkiye de reklam edildiği gibi KKTC’de de üç çocuk yapana %33 indirim uygulanacak, elimizde yaptıkları sözleşmeler var. Bunları da açıklayacağız. Şirket zararına satış yapacak ve bu zarar Türkiye hükümeti tarafından tazmin edilecek. Yakında hükümeti bile düşürecek eylemler yapacağız”.

Bu konu önemli ve gün geçtikçe önemi daha da artıyor. Benim elde edebildiğim bilgilere göre Bulut İnşaat yerli bir firmaya ait konutları maliyet fiyatına satıp ses getirmek “Reklam” yapmak amacında. Fakat konuyla daha ilgili kesimler farklı düşünceler seslendiriyor. Şimdi cevap bekleyen sorular var.

Bu inşaatların Bulut inşaata maliyeti nedir?

3 çocuk yapana %33 indirim uygulaması Türkiye den sonra KKTC için de geçerli mi? KKTC de yaptıkları sözleşmelerde böyle bir madde var mı?

Şirket sahipleri iddia edildiği gibi son anda mı vatandaş yapıldı?

Maliyet ile satış miktarları arasında bir fark var mı? Varsa bu zarar nasıl karşılanacak?

KKTC’de inşaat sektöründeki kurumlarla Türkiyeli kurumlar arasında uygulamada, banka işlemlerinde kredilerde ayırımcılık var mı? Varsa açıklaması nedir?

Müteahhitler Birliğinin elinde Bulut İnşaatın yaptığı sözleşmeler var mı? Varsa ne zaman açıklanacak?

Bu ülkede 35 bin sterline konut satışı miktar olarak mümkün mü? Mümkünse neden 55-60 bin sterline satış yapılıyor? Olması gerekenden fazla kazanç mı sağlanıyor?

Bu konutların satışında alıcıların mağdur edilmemesi için devletin önlemleri var mı?

Kamuoyunun konu ile ilgili merak ettiği sorular bunlar. Bunun yanında bilindiği gibi KKTC hükümeti aldığı bir kararla Türkiye kökenli insanların KKTC’de emlak sahibi olmasını kolaylaştırdı. Üstüne Bulut inşaat olayı da eklendi. Yani adada çalışan, turist olarak bulunan insanlar yanında ailelerde bu ülkeye gelebilecek. Bu noktada, bu yolla yapılmak istenen nüfus akışı mı? Durum buysa çok tehlikeli bir oyun oynanıyor. Siyaseti, ekonomisi, kurumları kontrol altına alınmış bir ülke bunu kaldırmaz. Önümüzdeki günler bu tartışmalar daha da alevlenecek. Şimdi ilk yapılması gereken yukarıdaki soruların muhatapları tarafından cevaplanması?


Bu haber 1184 defa okunmuştur

:

:

:

: