Osmanli’nin tekrardan hatirlatilmasi gerekiyor!

600 küsür yıllık Osmanlı geçmişinin neresinden başlasak azdır. Bu geçmişi bir kağıtta yazıya döküp 1sayfada toplamaya çalışacağız.

600 küsür yıllık Osmanlı geçmişinin neresinden başlasak azdır. Bu geçmişi bir kağıtta yazıya döküp 1sayfada toplamaya çalışacağız. Bugün Avrupa Tarihinden Dünya Tarihinin okutulduğu eğitim kurumlarında Osmanlı’dan bahsetmeden geçmek bir o kadar yanlıştır. Osmanlı sadece bir milletten oluşmuyordu. Osmanlı çok kültürlü yapısı ve bir çok milletin bir araya geldiği bir imparatorluktu. İmparatorlukların insanların aklında kalan bir yönü şudur ki; Sömürgeci oluşlarıdır. Fakat Osmanlı hiçbir zaman sömürgeci olmamıştır. Diğer İmparatorlukların yaptığı gibi insanların dinlerini ve dillerini zorla değiştirmeye kalkmadılar. Avrupalı devletlerin saygıda kusur göstermediği Osmanlı mirası bugün yine bir kez daha anılıyor…

Osmanlı sultanları Avrupa kralları gibi yataklarında ölmedi ve cenk meydanlarında canlarını verdiler. Yıldırım Beyazıt’tan başlayalım..Timur’la yaptığı savaşta öldü. Her Sultanımızın dönemi birbirlerine kıyasen merak uyandırmaktadır.Sultanlarımızdan birkaç örnek verirsek; 2. Murad döneminde Osmanlı’nın balkanlarda aldığı mağlubiyet ile padişah görevinden ilk ve tek istifa eden 2. Murad’dır. Bu durum o dönemde Çandarlı’nın hoşuna gitmediğinden tekrardan başa getirildi. Fatih başa geçince Çandarlı’yı darağaçına gönderdi. Vezirleri daha çok devşirme kökenlerin arasından seçti. Osmanlı İmparatorluğu Fatih dönemi ile Cihan İmparatorluğu olmuştur.Fatih’in başarılarının hangisinden bahsetsek azdır. 30 yılda 35 sefer dile kolay… o da yatarak ölmemiştir.

Yavuz sultan selim dönemi yine parlak dönemlerimizdendir. Topraklarımız 2’ye katlanmıştır.Kutsal topraklarda hakimiyet sağladığımız dönem yine yavuz’un dönemidir.

2. Mahmut dönemi’de inkilapları ile anılır. Osmanlı’nın yükselişi ve çöküşe girişi 300 yıl olmuştur. Osmanlı sanıldığı gibi 10 ya da 20 yılda yıkılmamıştır. Öyle ki son padişahlarımızdan Abdulhamid Han’ın dönemi bile 30 yıldan fazla sürmüştür. Osmanlı çöküşe girdiği dönem içinde bile dünya’nın 5. Büyük devleti idi.

Osmanlı döneminin mirası olan devletlere bir bakarsak anlarız Osmanlı’nın adaletini ve yönetimde ki gücünü. Balkanlarda bugün halledilemeyen sorunlardan Osmanlı dönemi için bahsetmek yanlıştır.Osmanlı’nın o bölgede uyguladığı politika’dan avam’ın huzurlu ve mutlu oluşu bugün yaşanan sorunları o gün doğurmadı. Osmanlı’nın Orta Doğu’da sağladığı güvenli ortam sayesinde bugün yaşananlardan eser bile yoktu.

600’dan fazla ayakta olan bir imparatorluğu her yıl anılması doğaldır. Osmanlı’nın bunca yıldır halen konuşuluyor olması yaptığı ve sürdürdüğü adaletli ve yönetim gücündendir. Osmanlı Sultanları her gün adından söz ettiriyor. Bugün Avrupa’nın her köşesinde Osmanlı eserlerini bulmak mümkün. Bugüne kadar kalan eserler üreten Osmanlı devletinin idare tarafının dışında mimarlar yetiştirdiğini de unutmamak lazım.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 711.yıl dönümü kutlanıyor. 27 01 1299 tarihi Osmanlı’nın kuruluşu olarak kabul edilir. Gelecek yıllarda tüm dünya tarihine damga vuran Osmanlı’yı ne kadar ansak azdır…
Bu haber 860 defa okunmuştur

:

:

:

: