Doğu Akdenizi kaybediyormuyuz

Değerli okurlarım böyle bir başlık atarken şunu düşünüyorum bizim politikalarımız gerçekten güncel ve dinamik mi yoksa günü kurtarmayı mı amaçlıyor.

Değerli okurlarım böyle bir başlık atarken şunu düşünüyorum bizim politikalarımız gerçekten güncel ve dinamik mi yoksa günü kurtarmayı mı amaçlıyor. Ben gelişmelerden endişeliyim kapsamlı bir anlaşma olmasının mümkün olmadığını değerlendirmekteyim, RUM tarafının tutumu anlaşmanın yollarını tıkıyor diğer taraftan da bu doğal gaz ve petrol konusu miktarlar gerçekten çok fazla ve bugünlerde ABD ve ÇİN şirketleri 15 yıllığına RUM tarafına krediler sağlamakla ilgili görüşmeler gerçekleştiriyor bunun nedeni de doğal gaz ve petrol RUSYA parayı zaten verdi. Rum ekonomisi zorda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya ancak denizlerde ki araştırma umutları ile de ekonominin düzeleceğinin ümidi içerisin de RUM hükümeti.

Dört ay sonra da AB dönem başkanlığı ki sn HRİSTOFYASIN en büyük hayali ve tarihe ismini AB dönem başkanı olarak yazdıracak ve bu dört ay içerisinde biz ortak bir Kıbrıs çözümü ile anlaşma bekliyoruz hayali bile imkansız RUM tarafının siyaseti ile nerde ise tüm muhalifler HRİSTOFYASI davayı sattı diye suçluyorlar istifasını isteyenler var görüşmecilik sürecinden çekilmesini ANASTASİYADES önerdi ana muhalefet DİSİ genel başkanı. PAPADOPULOSU suçluyorlar hakemlik kabul etti diye ve BÜRGEN STOKTA BM plan sundu. RUM tarafı geçmişte olanlar ile kaynıyor bir kavga havası var HRİSTOFYAS ulusal konsey kararlı dışına çıktı diye suçlanıyor TÜRKLERE haklar tanıdı diye yerden yere vuruluyor bu gergin durumda anlaşma beklemelimi TÜRK tarafı bu işlerin içinde olanlar imkansız diye değerlendirir.

Ben çok zor diyorum bu siyasi ortamda HRİSTOFYASIN anlaşma imzalayabilmesine nerde ise imkansız göz ile bakıyorum, peki ama ne olacak beklide sorulması gereken soru bu gerçekten ne olacağız. Doğal olarak bizi yok etmeleri imkansız TÜRK SİLAHLI güçleri KIBRIS ta var oldukça KKTC halkı güvencede ve tek güvencemiz. Siyaseten yok edilir miyiz olduğumuzdan daha kötü olmayız yeter ki biraz birlik olabilelim.
Beni esas düşündüren ki başlığımda da belirttim DOĞU AKDENİZİN DIŞINDA MI KALIYORUZ, doğal gaz ve petrol araştırmaları konusu. Birileri TÜRK tarafından az miktardır demeye dursun DÜNYA şirketleri RUM tarafı ile ilgilenmeye başladı bile, RUSYA paraları verdi RUS paraları ile RUM tarafında maaşlar ödeniyor bizler daha araştırma miktarları azdır demeye devam edelim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Denizler RUMLARIN malı olamaz bizim RUM tarafı ile KIBRIS toprak parçası üzerinde YÖNETİM, TOPRAK, MÜLKİYET, TEMSİLİYET, NUFUS VS ciddi sorunlarımız var ki bu sorunlar elli (50) yıldır devam ediyor ancak DENİZLERDE eşit hakka sahibiz bunu gözden kaçırmayalım ancak itiraf etmeliyim ki güçlü bir birliktelik göremiyorum maalesef. Bu duruma karşı çıkacak öneri geliştirecek TÜRKİYE YE gidip politika üretilmesine yardımcı olacak bir siyasi işbirliği KKTC meclisinde yok varsa anlatsınlar da bizde öğrenelim.

Bu ayrıntıya önem verelim İslam konferansında da bu konuda karar alındı siyasi anlaşmazlığımız bizi denizlerde ki haklarımızdan mahrum etmez bunu asla unutmayalım ne yapmalıyız gidip bizde 11 PARSELDE kuyu kazmalıyız KIBRIS da bu topraklar da eşit siyasi ortaksak ki 1960 anayasasında da haklarımız yazıyor ve 1960 öncesi de var o zaman DENİZLER DEKİ zenginliğin eşit ortağıyız hakkımızı kuyu kazma ile derhal arama yönüne geç kalmadan başlamalıyız o zaman RUMLAR masada bizim ile anlaşmak için zorlanacaklar yoksa başka yöntem zorlayamaz.
Bu haber 982 defa okunmuştur

:

:

:

: