Olağanüstü durum oluşturulmak isteniyor!

Türkiye olağan dışı bir dönemden geçilmek isteniyor. süreç nasıl başladı nasıl devam edecek herkesin kafasında olan soru işaretleri ile dolu.

Türkiye olağan dışı bir dönemden geçilmek isteniyor. süreç nasıl başladı nasıl devam edecek herkesin kafasında olan soru işaretleri ile dolu. Bu dönem nasıl başladı sorunu cevaplamaya çalışalım.. Başsavcının MİT müsteşarını ve eski MİT müsteşarını ifade vermeye çağırmasıyla başladı. Bu süreci herkes gibi bizlerle tv den takip etmeye çalıştık.

İlk gün devletin zirvesinin teker teker Çankaya ya çıkarken gördük. Aynı gün Türkiye’de sansasyonel haberler yapan gazete de MİT hakkında haberler tek tek çıkmaya başladı. Sanki birileri bir yerden düğmeye basmış gibi!
Bu durumun nasıl olduğunu herkes bir kafadan yorum yapmaya çalışıyor. Kimileri bu durumu İsrail ve MİT müsteşarı arasında ki çekişme olduğunu söylüyor.Herkes bir tarafı işaret etmeye çalışıyor.Meselenin içini görmeyi bırakalım.İçinde boğulmak için can atmayalım.

Tüm bunları bir kenara koyalım ve olağanüstü bir durum olarak nitelenen bu durumun dışından olaya bakarak bu durumun üstesinden gelebileceğimizi buradan deklare edebiliriz. Bu sorun Türkiye’nin son dönemlerde yaptığı çıkışı etkileyeceği su götürmez bir gerçek. Yanlış tespitler yaparak sorunun çözümü noktasında yanlış hamleler kurumları yıpratacağı gibi Türkiye’nin geleceğine etki edecektir.
Türkiye tarihinde yapılan yanlışlar bugün tekrardan yaşatılmak isteniyor. Halk birçok kez olağan dışı durumun içine sokularak kargaşa ortamı yaratılmıştır. Bu durumdan nemalanan odakların çıkarına hizmet edeceği gerçek bir tespittir. Bu durumu ortaya çıkaran noktaları tespit edilmesi ile sorunun halledilmesi söz konusu olabilir.
12 Eylül referandumu ile yargıda reform yapılmış. Özel Yetkili savcıların oluştuğu bir sistem ile bugün yaşanan kargaşa ortamı hortlamıştır. Bugün yaşananları tersine çevirmek istiyorsak, Ceza Kanunlarında yapılan değişliği bir kez daha yeniden düzenleme ile olağandışı duruma sokulmak istenen süreci atlatmış oluruz. Yanlışa mahal vermeden yapılacak düzenlemeler Türkiye’nin 2023 politikası önünde ki engelleri bertaraf edecektir.
Hakan Fidan’ın suçlandığı durum ve görev konuları da ayrıca tartışılacak konudur. Bu görev çatışmasının önüne de yukarıda değindiğimiz nokta ile üstesinden geleceğimizi ifade etmek en doğrusu. Türkiye’nin iç politikasında yaşanacak bu gelişmeler şüphesiz dış politikasını da etkileyecektir. İçer de zayıf olan elin, dış politikasında da zayıf olacağı tezi bizde mevcuttur.
Türkiye’nin interland bölgesinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda olayları analiz etmekte fayda vardır. Orta doğu’da yanan ateş çemberinde Türkiye’nin zararsız atlatması (teğet geçmesi) söz konusu. Türkiye’nin gelecek yıllarda dış politikasında sağlam adımlar atması için tekrardan söylemek istiyorum iç sorunlarını çözüme kavuşturması gerekmektedir.
Bu haber 863 defa okunmuştur

:

:

:

: