Şike yasası şart

Sporu ve de futbolu sevmeyenimiz yoktur ya da çok azdır her halde. Kendimi bildim bileli futbolu seviyorum. Bir yanım Fenerbahçe’yi bir yanım Doğan Türk Birliğini benimsedi.
Sporu ve de futbolu sevmeyenimiz yoktur ya da çok azdır her halde. Kendimi bildim bileli futbolu seviyorum. Bir yanım Fenerbahçe’yi bir yanım Doğan Türk Birliğini benimsedi. Asla fanatik olmadım. Öncelikle yapılan işin doğruluğunu, yanlışlığını ve güzelliğini tarafsız olarak görmeye çalıştım. Bilindiği gibi Türkiye’de futbol camiasında zor bir dönem yaşanıyor. Devam eden bir yargı süreci var. Tam bir kaos durumu. Konu “Şike”. Konu ile ilgili yeni çıkarılan bir yasa var. Ve bu yasa çerçevesinde sorgulanan; Haksız, yalan, yanlış ilişkilerin futbola bulaşıp bulaşmadığı.

Şike yapıldı, yapılmadı. Kimler var. Kaç takım bu işin içinde ligden düşürülme olacak mı, olmayacak mı? Puan silme cezası uygulanabilir mi? Mahkemeler, savunmalar. Ve tüm bunların yanında devam eden bir lig, bir şampiyonluk mücadelesi. Bu olumsuzluktan herkes etkilenmekte. En başta futbolcular, taraftarlar. Ve elbette işin finans yönü. Reklamlar, yayıncı kuruluş, borsa değerleri yani taraf çok. Gerçek şu ki paranın ve çıkarın olduğu her yerde bu tür olaylar oluyor. Olacakta. Hem de dünyanın her yerinde.

Peki, bizde durum nedir? Yani bu tür olaylar yaşanıyor mu? Birçoğunuzun “Elbette” dediğini duyar gibiyim. Son günlerde konuyla ilgili bazı olaylar gündemde. KKTC futbol süper liginde şampiyonluk yarışı veren takımlardan birinin teknik direktörü rakip takımın bir oyuncusunu arayıp “Bizi idare et” diye telkinde bulunmuş. Hatta bir ses kaydının olduğu söyleniyor. Söz konusu teknik direktör görevinden istifa etti. Merak edilen bu istifa ile konu kapandı mı? Öncelikle bu tür olaylar bizim hem futbolla ilgili yasal yaptırımlarımızı, hem de işin yargısal boyutunu sorgulatıyor. Bizim bir şike yasamız var mı? Varsa ne kadar işliyor. Yaptığım küçük bir araştırma sonucu özellikle “Teşvik primi” diye bir girişimin daha önceki dönemlerde yapıldığı öğrendim. Daha önce futbol oynamış takım çalıştırmış bir büyüğüm söylüyor bunları. “Şike yasamız yok. Futbol Federasyonunun puan silme ve ligden düşürme gibi yetkileri var. Hatta daha önce şampiyon olan bir kulübe puan silme cezası uygulanmıştı. Ama direkt olarak tam anlamıyla çalışacak bir şike yasasının olmaması büyük bir eksiklik. Bu konuda kesinlikle acilen icraat şart”.

Futbolla daha içi içe olan ve ilgisi sadece izleyici konumunda olmayan yönetici hatta futbolcu olan insanlarla da konuştum. Duyduklarımı anlatmaya kalksam inanın şaşkınlıktan bir hal olursunuz. Ama yaşandığı iddia edilenleri birebir bilmediğim, tanık olmadığım için yazmayacağım. Çünkü bunun adı sadece dedikodu olur. Bu görüşmelerden edindiğim izlenim; Son günlerde yaşanan ve bu konuları gündeme getiren teknik direktör futbolcu diyalogu her zaman için yaşanan sıradan bir konu gibi. Tüm bunların çözümü ve sınıflandırılması ancak düzenleyici unsurlar içeren bir “Şike yasası” ile mümkün olur. Hem caydırıcı etkisi, hemde insanların bir anda böylesi kötü imajla gündem olmaması için yasal yaptırım şart.

Bu haber 736 defa okunmuştur
  • Futbol mu? Sike mi ? Huseyin KOPA  Lefkosa - 02.03.2012 Kibrista futbol mu? Oda ne ? Sikede mi yapiolur ama kibrisda kavollen gorun. Futbol sahalari tarla profosyonellik sifirin altinda eksi 1 ve onune her gelen futbol oynuyor. Spor komplexi yok saha yok para yok. Once bunlar olursa sikeye bakmak daha dogru olur diye dusunmekteyim.
  • cemile güntay   - 02.03.2012 her zaman yaşanan olaylar bakın görüün bunun da üstü kapatılacak

:

:

:

: