Heathrow’da Slot savaşı ve KTHY

Avrupa’nın en işlek havaalanı Heathrow, geçtiğimiz günlerde rekor yolcu sayısını açıkladı..
Avrupa’nın en işlek havaalanı Heathrow, geçtiğimiz günlerde rekor yolcu sayısını açıkladı..
Geçen yıl Londra’nın güney batısında yer alan , 5 terminalli bu dev alanın yolcu sayısı 87.4 milyon’a erişti.. . Yani her gün ortalama 2.4 milyon yolcu, Heathrow’a gelip, uçağa binip başka yere uçtu.. Veya Heathrow’a iniş yaptı..
Müthiş bir rakam.. Her gün orta nüfuslu bir kentin uçaklara inip, bindiğini düşünün.. O trafiği.. Yolcu karmaşasını, bavul yüklenmesini, check-in kargaşasını, yolcu etmeye ve karşılamaya gelenleri..
Sadece yolcular değil, bazan onlardan daha fazla karşılayan veya geçirmeye gelenlerin kalabalığı..
Heathrow işte böylesine dev bir havaalanı.. Müthiş bir operasyon gerektiren bir yer.. Apayrı bir alem..

British Airways Authorities kısacası BAA, bu havaalanının günlük işleyişinden sorumlu otorite.. Bunun başı CEO’su Colin Matthews’un geçen gün Heathrow’la ilgili bu rekor yolcu rakamını açıklayışını okudum.. Rakamlardan çok beni şaşırtan bambaşka bir konu oldu..
Heathrow, dünyanın en işlek ikinci havaalanı olarak bugüne kadar anılıyordu.. Amerika Birleşik Devletlerindeki Atlanta’dan sonra.. Ancak bu son açıklama ile gelen 87.4 milyonluk yolcu sayısı, Londra Heathrow’u dünyanın bir numaralı en fazla yolcunun sehayat ettiği havaalanı konumuna çoktan yükseltti bile..
Heathrow’a gelip, uçanlar, giden-gelenler bu eski, yılların emektar alanını iyi bilirler.. Birbirine yakın 4 terminal ile geçtiğimiz yıllarda açılan modern 5’inci Terminal.. Amerika yolcularının inip,bindiği terminal..
Bu sene Londra 2012 Olimpiyatları ile bu yolcu sayısının daha da artacağından şüphe yok..
Konu, Heathrow olunca, dünyanın en ünlü uçak şirketleri , filoları da doğal olarak buraya inmek istiyor..
Bunu ben değil, BAA’in CEO’su Colin Matthews söylüyor.. “Güney Amerika’dan, Çin’e kadar Birleşik Krallığa uçmak isteyen havayolu şirketleri bize başvuruyor.. Heathrow’a inmek istiyor.. Ancak yanıtımız hep aynı oluyor.. Slotu bulun, sizi uçuralım”

Bay Matthews çok haklı.. Slotu bul, Heathrow’a in ve uç..
Bununla da kalmıyor, Matthew’un yine ağzından bu slotların değerini duyalım..
“Slotlar 25 milyon sterlin .İsteyen çok, bu fiyatin nedeni de bu.. Heathrow’a iniş ve kalkışlarda artık son sınırdayız. Oldukça sıkıncı veritici ve acil bir durum”
Heathrow’daki trafik yoğunluğu yılladır baş ağrısı yaratıyor zaten.. Thames Nehrinin denize döküldüğü yere yepyeni bir havaalanı yapılması planlanıyor.. Bunun da en büyük savunucusu Londra Büyük Şehir Belediye Başkanı Boris Johnson.. Ancak buna muhalifler çok .. Şimdilik bu plan, kağıt üzerinde.. Eyleme geçiş yok..
“KTHY’nın bununla ilgisi ne “ dediğinizi duyar gibiyim.
KTHY, iflas ettirilmeden önce Heathrow’da 3 tane altından da kıymetli “slot”u vardı.. Bugünün parasıyla 75 milyon sterlin edecekti, eğer hava şirketi batmasaydı.. KTHY’nın borcunun 10 milyon dolar veya daha fazla olduğu yazıldı.. KTHY’Nin battığına, yüzlerce kişinin işsiz kaldığına, binlerce yolcunun mağdur kaldığına mı yanarsın .. Yoksa milyonlarca sterlinlik 3 slotun gittiğine mi ?
Son pişmanlık fayda vermiyor ne yazık ki..
Bu haber 1740 defa okunmuştur
  • mustafa londra yolcu  Londra - 16.03.2012 Sayin bakanimiz neyin aciklamasini yapacak??.. Onun bana saglikli aciklama yapmasi icin once havacilk ve havacilk kurallari konusunda bilgi sahibi olmasi lazim... yoksa, yalan dolan lay lay lom .. .. hade hepimize gecmis olsun.. yani
  • magdur yolcu mustafa   londra - 16.03.2012 Herkes kaybetti ve herkes tazmin edilebilirdi. Yolcunun kaybettigi para, bankalarin kredileri, sirketlerin sattigi mallarin karsiligini almlari mumkundu eger bu bastaki Bakan gecinen is bilmez insanlar bu slotlari kaybetmeden once satsalardi. Onun icin Bana ne deyip durma da git bu sacmaligi onaylayan bakan ES nin kapisina dayan ve niye sirketin hakki olan bu slotlari kacirip paralari kaybettigini sor. sorumlu insanlar hareketlerine izah vermek mecburiyetindedir. Ayrica madem bu hatayi yapti o zaman sizi ve herkesi nasil tazmin edecegini aciklasin.
  • Magdur yolcu  Londra - 14.03.2012 KTHY 3 slot kaybetmis, BANA NE??.. Benim kaptirdigim 2 bilet parasi benim icin cok daha degerli... yani
  • kthy osman   londra - 14.03.2012 bu adamlar yalan konuşur hala daha anlamadınız bunlardan ne köy olur ne de kasaba bu kıbrıs türkü bunları oradan göndermediği sürece daha çok çekecekler döğruyu söylemeyen bir kişiye ne denir? cevabını herkes bilir. Doğrudur buislotlerın değeri çok ama kimin umurunda.
  • Slotlar Seref sever  Londra - 10.03.2012 Sevgili arkadaslar yanlisim yokss bu slotlari su anda THY kullaniyor, bosunami gitti batirildi KTHY. Sonunda birileri bu islerden rant elde etti, olan herzamanki gibi Kibrisliturk'lere oldu. Saygilar
  • Havayolu eylem  lefkosa - 09.03.2012 Kimse sasirmasin, hani aylardir ne ses var ne seda. Havayolu kurulacakmis!!! Turizm Kurtulacakmis!!! Neyin kurtuldugu bellidir, ayrica sonunda kimin neye zarar verdigi ortadadir. Eh secerken daha dikkatli olursunuz. Yoksa sectikleriniz gelirler ve istediklerini yapip, ben yaptim oldu derler. Fuar fuar dolasip tatil yaparlar.
  • LHR(heathrow)slot Erol  Londra - 09.03.2012 Mustafa arkadas hakli,Sn Bakanin aciklamalari her zaman olmustur,tabii ki yapmis oldugu tum aciklamalar sacma sapan,Kendisi Uganda,Mozambik veya bu gibi Afrika ulkelerinde yasasa herhalde yaptigi hatalar yuzunden kendisine yasam hakki bile vermezlerdi.Bence Sn Bakan KKTC Ekonomisine en buyuk darbeyi vurmustur ve hala daha dunyadan haberi yok,Nerede o kuracagi KUZEY KIBRIS HAVA YOLLARI,yoksa sirf yalan soylemek icin mi televizyonlarda sof yapmistir.Nerede o THY nin yonetom kur,baskani ile televizyuonlarda show yapmisti yeni sirketin ucak maketini gostermislerdi.Bari o makete bir motor taksin ve arada bir acik havada ucursun
  • heathrow mustafa  londra - 09.03.2012 Ulastirma bakaninin KTV televizyonunda gune bakis programinda Serhat Incirlinin programinda 'heathrow cok ragbeti olan bir hava limani degil ki zaten inis ve kalkislari pahali oldugundan hicbir hava yolu inmek istemiyor' . Acaba Sayin bakana hangi 'Uzman Danisman' bu akli verdi? Bu uzman Danisman hala fikirlerini sunmaya devam etmekte , bakalim daha neler gelecek bu baslara. Kilavuzu karga olanin burnu boktan cikmaz.

:

:

:

: