'Fetih 1453'

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde o kadar çok acı yüklü olumsuzluklar oluyor ki,sanatsal gösterimler ruhumuza ilaç gibi akıyor.

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde o kadar çok acı yüklü olumsuzluklar oluyor ki,sanatsal gösterimler ruhumuza ilaç gibi akıyor.Uzun zaman oldu sinema bu kadar çok seyirci ile kucaklaşmamıştı.Sinemalar tıklım tıklım.Tarihi önemsemek hiç bir ayrıntı göz ardı edilmeden bu denli büyük bir yatırımla seyirci ile kucaklaşması yürekten alkışlanan bir unsur.29.7 milyon lira bedel ile Türkiye tarihinde ilk kez imza atıldı.Dünya tarihinde imkansız olan başarıyı elde etmek kolay olmadı.

Çok genç olan Fatih Sultan Mehmet Han'ın 21 yaşında imkansızı başarması bütün mantıkların durduğu andı.Üstünden asırlar geçmesine rağmen hiç bir mantık bunu almıyor.Savaşlara karşı olmama rağmen Fetih 1453'ü büyük bir heyecanla izledim.Her bir detay büyük bir titizlikle gösterime konmuştu.Oyuncular rollerini başarı ile noktaladılar.Her anı heyecan yüklü sanki gerçek olayın içerisinde gibisiniz.Film Hz.Muhammed'e atfedilen bir cümle ile başlıyor.İstanbul mutlaka fethedilecektir diyor.Film iki yılda tamamlandı.Hollywood filmleri standartlarında hazırlanan bu muhteşem filmi her insanın görmesi insanlığa son derece faydalıdır.Filmin her bir karesi alınacak derslerle yüklüydü.En olumsuz anlarda bile çok farklı pencereler açılıyordu Fatih Sultan Mehmet tarafından.Bu denli büyük olayların usta yönetmenler tarafından huzurlarımıza taşınması çok büyük yücelik ve de ayrıcalıktır.Bilindiği gibi bugüne kadar böyle bir film çekmeye kimse cesaret edemedi.

Yayınlandığı günden itibaren kalemler bir çok olumlu olumsuz eleştiriler yazdı.Bir çok Yunanlı ve Hristiyan filmi provakatif bulup boykot edilmesi çağrısında bulundular.Yunanistan'da haftalık yayınlanan To Proto filmi,Türkler'in fetih propagandası olarak eleştirilmişti.Bunun yanısıra kaleme alınmayacak eleştiriler,ülkeler içerisinde yapılan tarihi savaşlar her zaman milliyetçiliği simgeler.Keşke dünyamızda bir daha savaşlar olmasa,ocaklar sönmese,suçsuz,günahsız,insanlar,ölmese de yerine sevgi çiçekleri dikilse ne güzel olur.Barış çığlıkları atılsa,kardeşlik filmleri çekilse,tüm insanlık barışıp kucaklaşsa,şiddet içerikli fimlere,dizilere son verilse,eğitici,bilgi yüklü çekimlerle karşılaşsak emin olun bu dünya daha yaşanılacak bir duruma gelir.

İnanıyorum ki insanlık daha çok sevecek ve yardımcı olacaktır.Günümüzde çok güçlü yönetmenler,günden güne yetişiyor ve işlerini büyük bir başarı ile noktalıyorlar.İnancım bir gün gelecektir ki barış yüklü filmlere imza atılacaktır.Hatta dünya yönetmenleri ile birlikte dünyamıza yapıcı filmler aktaracaklardır.Fetih 1453 vizyona düştüğü tarih 16 Şubat 2012,Yönetmen Faruk Aksoy,oyuncular Devrim Evin,İbrahim Çelikkol,Dilek Serbest ve isimlerini sayamadığım yüzlerce oyuncu bizlere uzun metrajlı çekilen film savaş filmi olarak bizlere sunulmuştur.Yukarıda da belirttiğim gibi bu uğurda verilen bütün emekler son derece kaliteli ve ders alınacak adımlardı.Son yıllarda Türkiye'de çekilen filmler,diziler,yurtdışında çok rağbet görmekte bu da emeğe verilen değeri ortaya koymaktadır.Oyuncular,yönetmenler hepsi eğitimli.Ama en önemlisi işlerine olan bağlılıkları ve yürekten çalışmalarıdır.Gönül gözüyle bakılan her obje insana sonsuz başarı kılar.Sizi seviyorum.
Bu haber 6475 defa okunmuştur
 • gürhan   - 14.03.2012 bence film çok eksikti bir sürü şey konmamıştı ulubatlı hasan fethetmiş sanki istanbulu o daha ön plandaydı saygılar fahriye hanım:))
 • Bu film tam bir hayal kırıklığı. hasan  lefkoşa - 13.03.2012 Bende tam bir hayal kırıklığı yarattı. Aslinda bu filmin belgesel olduğu seyirciye ilk baştan söylenseydi. İzlemeye değmez.
 • hep ayni Londra   - 13.03.2012 savaslar neticede hep ayni... yikim, katliam, soykirim, hastalik ve olum...
 • Filmde Mehter Olmalıydı Mehmet Usal  Lefkoşa - 13.03.2012 Fatih Sultan Mehmet, Fethin devam ettiği bir sabah şafakla beraber topçularının yanına gitti. Toplar atılırken, Okmeydanı'na dolmuş binlerce ulema, hep bir ağızdan tekbir getirmeye başladılar. Yüzlerce davul ve zurnadan oluşan devasa bir mehteran düşünün. Osmanlı ordusuyla beraber, savaş meydanında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul surlarının önüne geldiğinde, 300 kişilik mehter takımında, 100 zurna, 70 davul durmadan çalıyor; kalp ve ruhları coşku ve heyecana getiriyor. Okmeyda'nındaki ikinci mehter de Haliç surlarına hücum eden kıtaların harp şevkini artırıyordu. Gök gürültüsünü andıran korkunç ve insanın içini ürperten sesler çıkarıyorlar, topların seslerini bile susturuyorlardı. http://www.mehter.biz/anasayfalar/Turkce/tarih/tarih.htm
 • halil  ankara - 13.03.2012 yazılarınız hastalık gibi sizi çok seviyoruz ankara'dan selamlar saygılar
 • hatice nur gülperi  istanbul - 13.03.2012 istanbul istanbul olalı sizin kadar güzel biri görmedi yüreğinize sağlık...
 • gül  lefkoşa - 13.03.2012 fahriye özaydan yine sanata destek tam destek full destek
 • ramazan  lefke - 13.03.2012 afrodit afrodit afrodit sanata siz kadar değer veren 5 sanatçımız daha olsa dünya çok daha farklı olurdu harikasınız çok zekisiniz
 • hayri   - 13.03.2012 istanbulun fethi gerçekten inanılmaz bir olaydır tarihin en hatırlanılası günlerindendir fakat ben filmi iyi bulmadım.fahriye özay her konuya iyi yaklaştığı için hep güzellikleri gördüğü için böyle yazdı diye düşünüyorum.emeğe saygı olsun diye.bence film çok ekskti.sizi çok seviyorum fahriye hanım...siz mükemmel bir insansınız
 • kadir   - 13.03.2012 sizde bizim kalbimzi fethettiniz:)))
 • maneviyat ali  tuluk - 13.03.2012 öncelikle film hakkında ki yazınızı okudum tebrik ederim güzel yazmış ve filmi taltif etmişsiniz.ancak bu film uzun metrajlı bir film olmasına rağmen maneviyat açısından bir takım eksiklikleri vardı bunlar kısaca şöyle; 1.mehter marşı hiç yoktu 2.akşemseddin çok kısa olarak işlendi 3.mollar güranı hiç yoktu 4.ulubatlı hasan fatihten ön plana çıktı saygılar..

:

:

:

: