Ellere var KKTC’YE yok!

Kıbrıs’ın kuzeyi bugün için ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. Hatta bu tehlikenin tam içinde. Tehlikenin adı “Karamsarlık”.
Kıbrıs’ın kuzeyi bugün için ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. Hatta bu tehlikenin tam içinde. Tehlikenin adı “Karamsarlık”. Karamsarlık, her şeyin hep kötü yönünü görme. Karamsarlıkla ilgili İnternet üzerinden yapılan bir araştırma, bir sorgulama ve en çok verilen ortak cevaplar; Olaylara hep kötü bakma, değişime olan inançsızlık, geleceğe dair ümitsizlik, sürekli her şeyden şikâyet etme, hep haksızlığa uğradığını düşünme, risk almaktan yeni bir şeyleri denemekten korkma, yalnızlık duygusuna izole edilmişlik hissine kapılma, her konuda yenilgiyi ta en başından kabul etme, bunalma, kendini ihanete uğramış, dışlanmış hissetme, iletişim kurarak sorunları çözememe ve daha da artan sonucun hep ayni kapıya çıktığı marazi bir durum. Yani ayni ülkem gibi.

Bu cümleleri okuyunca bir an için şu düşünceye kapıldım. Acaba bizde mi bir sorun var? Biz mi sorunları bu kadar büyütüyoruz. Hayat akışımız içinde olumlu olan hiçbir şey yok mu? İş yine dolaşıp siyasete, siyasi yönetimlere geliyor. Neden böyle düşünüyorum? İşte bunun için; Yeni kurulan bir siyasi parti ve tanıtımı. Projeler anlatılıyor. Bildik sıradan. İçinde bulunulan süreçte yaşanan sorunların çözümüne dair görüşler. Geçmişte siyasi yönetimlerin yaptıkları icraatları eleştirme. Hemen bir soru; “Bunları biliyoruz da, bundan sonra ne yapacaksınız, planlarınız nelerdir? Ve cevap; “Eksiklerimiz tabi ki var. Klima ve perde de alacağız”.

Evet, siyaseten içinde bulunduğumuz durum bu. Bu anlayış bu ülkeyi nasıl daha ileriye taşıyacak? Peki, toplum. Ayni soruyu sordum. Geçtiğimiz hafta sonu. Lefkoşa da alışveriş merkezlerinin çokça olduğu yerlerdeki mağaza sahiplerine, çalışanlara. Cevaplar benzer. “Her gelen ayni. Değişen hiçbir şey yok. Her gelen kendine çalışıyor. Halk için bir şey yapan yok”. Kendi ülkesinden umudunu kesmiş insanlar topluluğu nasıl olacak da ülkesinin geleceğinde kendine yer ayıracak. Kendini güvende hissetecek. Bu ülkede iktidarların sorun çözme, cesur adımlar atarak icraatlar yapma gücü yoksa seçmen de elbette kişisel çıkarını düşünür. Ve “Her gelen ayni” anlayışı gün ve gün daha da benimsenir.

Bu gün için Kıbrıs’ın kuzeyine hakim olan tek unsur karamsarlıktır. Açık ve net. Ve bu durumu tersyüz edecek bir beklenti de yoktur. 2004 yılından bu yana adanın geleceği ile ilgili somut anlamda bir adım yoktur. Kıbrıs Türk halkı tarihinin en karamsar ve en yalnız dönemini yaşıyor.Türkiye den beklenen sadece gelecek olan su veya elektrik, yada maddi kaynak değildir. Türkiye’den beklenti 1974 öncesin de “Bir gün gelecekler” diye yeşeren umutlara eş anlam taşıyacak yaklaşımlardır. İki ülke arasında olması gereken ilişkilerin esas zemini ekonomiden, spora her alanda olmalıdır. Türkiye'nin bu gücü vardır.

Doğrudur. KKTC’yi tanıyan tek ülke Türkiye dir. Doğrudur. Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyetini resmi olarak tanımıyor. Ama bakın, İstanbul da, 9 Mart’ta, 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonasın da 172 ülke var KKTC yok! Ama Kıbrıs Cumhuriyeti var! Türkiye Başbakanının! KKTC Milli Eğitim Bakanının önünden geçiyor Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı! Bu görüntüyü cımbızlayarak seçmedim! Rum sempatizanı da değilim! Ama ülkemin çocuklarının, ülkemin sporcularının burada olmamasına KIRILDIM! Sanırım bu kadarına da hakkım var!


Bu haber 746 defa okunmuştur

:

:

:

: