“KKTC’ye ihanet”

ÇEKOVA(Çevre Koruma Vakfı); “Lefke’deki madenin kirliliğine bakılarak petrol dolum tesisi projesinden vazgeçilsin.
ÇEKOVA(Çevre Koruma Vakfı); “Lefke’deki madenin kirliliğine bakılarak petrol dolum tesisi projesinden vazgeçilsin. KKTC sahil şeridinin en az yarısını yok edecek. Ve yaratılacak kirlilik CMC’ de olduğu gibi hiçbir zaman temizlenmeyecek”.


“Geleceğimiz yok edilemez”


“Petrol dolum tesisine hayır”.


“Çevre hakkı en doğal insan hakkıdır”.


“Ne dağ ne deniz, hepsini tükettiniz”.


“Daha fazla kıyım istemiyoruz”.


“Nerde Anayasa nerde insan hakkımız”.


“Bunların göbeği parayla kesildi”.


ÇEKOVA(Çevre Koruma Vakfı) Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Atakol; “KKTC’nin çevresinde büyük tahribat yapma olasılığı daima gündemde olacak olan RIXON projesi gibi bir projenin uygulanması KKTC’ye ihanet etmek demektir. Bir kaza KKTC’nin kuzey sahil şeridini yaşamaz hale getirecek. Hiçbir maddi kazanç olası bir kazanın çevreye yapacağı tahribatın karşılığı olmaz”.

Rixoh İnvestments Ltd, KKTC Koordinatörü Hüseyin Paşa; “ Malzemeleri iç piyasadan alacağız. Ekonomimize can katacak. Gençlerimize iş imkânı sağlayacak.”

Bakan Çavuşoğlu; “Hükümetin kararı yapılması yönünde. Yeterli Önlem ve denetimlerin olması halinde yaşamsal ve çevresel bir risk bulunmamaktadır”.

Yukarıda düşüncelerin bir hatırlatmasını yaptığım ve basından alınan kesitlerle desteklediğim “Petrol Dolum Tesisi” tartışması sürüyor. Yapılmaması yönünde toplanan binlerce imza var. Hatırlanacağı gibi konuyla ilgili olarak Meclise sunulan araştırma önergesi de kabul edildi. Ve son noktayı İçişleri Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu koydu. Hükümete göre bir sakınca yok. Öyle ya hükümete göre sakınca yoksa sorun yok demektir. Yani seçilmiş olmak her şeyin en iyisini bilmek, eleştirilere kulak tıkamak, hem psikoloji, hem sosyoloji, hem ekonomi, hem çevre ve de aklınıza gelebilecek her alanda en iyi fikre sahibi olmak demektir. Geri adım atılmasının kendilerinden ekmek ve istihdam bekleyenleri de memnun etmeyeceğini söylüyor Sayın Bakan. Sanırsınız tüm memleket ihya olacak.

Ülkeye gelen yabancı turistlerin en fazla çevre kirliliğinden şikâyet ettiği ülkemizde önlem alamayan yöneticilerimiz, petrol dolum tesisi gibi patlamaya hazır bir bombayı nasıl kontrol edecek. Nasıl önlem alıp, denetim yapacak? Bu ısrarın sebebi nedir? Kimler bu işten nemalanacak? Devlet yönetimleri, ellerindeki erkle halkın faydasına icraatlar yaparlar. Halkın, bölge insanının karşı olduğu bu adıma hiçbir mazeret zemin olamaz. Bu noktada söylenecek tek söz şudur “Bu memlekete kıymayın efendiler”.

Bu haber 748 defa okunmuştur

:

:

:

: