Türk ve Rum halkları iki toplumlu etkinlikte

Geçtiğimiz cumartesi günü 17/3/2012 günü saat 15.00 da TÜRK ve RUM gençleri KIBRIS adasının merkezi ve tam ortası diyebileceğimiz bir noktada ki tepede buluştular.

Geçtiğimiz cumartesi günü 17/3/2012 günü saat 15.00 da TÜRK ve RUM gençleri KIBRIS adasının merkezi ve tam ortası diyebileceğimiz bir noktada ki tepede buluştular. Yine bildiğimiz iki toplumlu etkinlikler, ben destekliyorum en azından bir birimizi tanımış oluruz ve farklı baksak bile yorumsal olmaz yaşayarak olmuş olur. Yaklaşık 120-150 kişinin katıldığı ve katılımcıların çoğunlukta gençlerin olduğu bir anma günü gibi oldu çünkü kayıplar anıldı oluşturulan çember içerisine karanfil atıldı. Bura da bazı pankartlar da açıldı ki barışçıl yazılımlar vardı orada TÜRK askerinin dışarı yani KIBRIS dışına çıkması gerektiğini içeren yazı var olduğu konusun da emin değilim gidene kadar toplamışlardı.

Bu etkinliğin gerçekleştirildiği bölge beyaz tepe diye isimlendirilmiştir ve KIBRIS adasının tam ortasıdır özellikle bu yer seçilmiş, adanın bütünlüğünün korunması gerektiği de vurgulanmış olmaktadır. Bu etkinlikte tanışan TÜRK ve RUM gençleri ABD nin desteklediği proje kapsamında ABD ye tatil aylarında gitmekteler bir ay yaklaşık her evde biri TÜRK ve RUM olmak üzere iki genç kalmaktadır gençler bu vesile ile de kendilerini daha iyi tanımaktadırlar. Masraflara ailelerde katkı yapmakta ancak esas masraf ABD tarafından karşılanmaktadır.

Ben değerli okuyucularım yorum yapmak ihtiyacını hissetmekteyim iki toplumlu etkinlik karşı değilim DÜNYA bu tür çalışmalar yapmakta ülkelerin toplumların işbirliği yapması bu çağda çok önemlidir, hele bizler KIBRIS da TÜRK ve RUM halkları olarak birçok konuda işbirliği yapmamız şarttır yaşam bizi buna zorluyor,ben bu şekilde olmasını destekliyorum. Ancak çok ciddi bir adaletsizlik var bunu da asla kabul etmemiz söz konusu bile olamaz, RUM siyasilerinin silah zoru ile gasp ettikleri “KIBRIS CUMHURİYETİ” çatısı altında bizim temsil edilmemizi beklemeleri hayal dan öteye gidemez Kıbrıs TÜRK halkının ADANIN eşit siyasi ortağı olduğunu kimse unutturamaz.

Bu tür projeleri destekleyen ülkeler başta ABD Kıbrıs TÜRK halkına eşit davranmalılar AB izolasyonları derhal kaldırmalı eğer iki halka her konuda eşit ve dengeli davranılırsa Kıbrıs ta çözüm hem adil olur hem de erken Kıbrıs TÜRK halkını izole ederek bir çözüme varmak imkansızdır.

Ben yinede bu tür etkinlikleri takip etmeye çalışacağım ve iki topluma da getirisini süreç içerisinde yorumlayacağım.
Bu haber 901 defa okunmuştur

:

:

:

: