Kaos’a 151 gün kaldı

Bir felaket senaryosu başlığı gibi oldu yukarki sözler..
Bir felaket senaryosu başlığı gibi oldu yukarki sözler..

“Davulun sesi uzaktan hoş gelir “miş..
Bahsettiğim konu Londra Olimpiyatları.. Siz bu satırları okuduğunuzda Londra Olimpiyatlarının başlamasına 151 gün kalmış olacak..

Ve başkentin sıkıntılı günlerine geri sayımda da zaman azalacak..
2005 yılında, Olimpiyatların Londra’da yapılacağının açıklanmasından sonra başlayan süreç, artık yaklaştı yaklaştı ve kapıya dayandı.. Dünyanın en büyük sportif etkinliği kabul edilen ve her 4 yılda bir yapılan bu dev organizasyon, resmen 27 Temmuz Cuma günü büyük bir gürültü, dev bir tören ve görülmemiş bir şölenle start alacak..

Dört gözle bekliyor muyuz ? Benim ve çevremde konuştuğum birçok arkadaşımın, çeşitli meslek sahiplerinin söylediklerinden çıkardığım kadarıyla, sporla ilgisi olsa bile çoğumuzu Olimpiyatlar hiç ilgilendirmiyor..
Hem Londra’da yapılacak , hem ilgilenmemek pek olacak iş değil gibi gözükse de durum bu.. Zaten bilet bulmak yok denecek kadar olanaksız.. Biletlerin büyük kısmı aylar önceden satıldı, hatta karaborsaya çoktan düştü..İlgilendiğimiz konuları ise Olimpiyat Köyüne biletsiz gitmenin bir anlamı olmayacağına göre, en güzeli TV’lerden izlemek..

Londra’ya 1948 yılından sonra ikinci defa uğrayacak Olimpiyatların hazırlığı 7 yıldır sürüyor.. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Rogge, Başbakan David Cameron, Londra Olimpiyatları Başkanı eski Olimpiyat şampiyonu atlet Lord Sebastian Coe ve kabine üyeleriyle 10, Downing Street’de dün görüştü.. Olimpiyatlarla ilgili en son bilgileri aldı..

Başlangıçta 2.4 milyar sterlin bütçeyle yola çıkılan Olimpiyat Projesi, bugün 9.3 milyar sterline ulaşmış durumda.. Montreal’de büyük bir finansal çöküntüye yol açan, Yunanistan’ın bugünkü ekonomik krizine neden olmakla suçlanan 2004 Atina Olimpiyatlarına sonu benzememesine dua edilen Londra 2012 Olimpiyatları, hem Britanya bütçesinde derin bir delik açacak..

Hem de burada yaşayan bizlerin yaşamını 27 Temmuz ile 9 Eylül arasında allak bullak edecek..

Neden mi ?
Birincisi, sıcak yaz aylarında işe güce gidenler, tren, metro, otobüs, taksilere binenlerin , hayat burnundan gelecek.. Sıcak yaz aylarında siz hiç “ sardalya” istifi gibi , üst üste metrolara bindiniz mi ? O sabah ve akşam yoğunluğunun kat kat artacağını bir düşünün..

Şehrin tiyatro, sanat, kültür , alış-veriş kısacası turistik merkezi West End’İn hemen hemen tamamı, bu tarihlerden de önce trafiğe tamamen kapatılacak.. Yollardan sadece “ Olimpiyat Ailesi” olarak adlandırılan ve Doğu Londra’da Stratford’daki Olimpiyat Köyüne gidecek olan V.I.P’ler, sporcular ve davetliler yararlanabilecek.. Bu özel hatlara bu nedenlere, “ Zil” limuzinlerinden esinlenerek “ Zil Lanes” adı verildi..

“Zil Lane”lerden, 4 bin BMW marka özel araç ve 1500 otobüs yararlanacak. Zil takıp, oynayıp, bomboş sokaklardan vızır vızır Olimpiyat Köyüne gidecekler..

Sade vatandaşlar eğer yanlışlıkla bu yollara girerse, büyük cezalar ödeyecek..

30 millik bu hatlar şimdiden belirlendi.. Ve Londra’lıların cehennem azabına başlamasına da az kaldı..

Evet, 27 Temmuz ile 12 Ağustos tarihleri arasında Olimpiyatlar, 29 Ağustos ile 9 Eylül arasında da Paralimpik’Ler için Doğu Londra, merkezi Londra’daki ana istasyonlar St Pancras ve King’s Cross hazırlandı.. Ancak, bu tarihlerin hemen öncesinden, eylülün ortasına kadar başkent Londra’da tam anlamıyla kaos bekleniyor..

Siz siz olun yolunuz buraya düşecek olursa, merkezi Londra’dan uzak durun.. Alışverişinizi, kenarda, köşedeki alış veriş merkezlerinde yapın.. Veya en iyisi bu tarihlerde Londra’da pek sokağa çıkmayın..Hele sinema, tiyatro, müzikal izlemeye niyetliyseniz boşuna hiç uğraşmayın.. Yılların “Phantom of the Opera”, “ The Wizard of Oz” müzikallerinin o tarihlerde kapatılacağı bile söyleniyor..

Evet Londra Olimpiyatları , başkentin son 50 yıldaki en önemli etkinliği.. Bir de üstüne üstlük Kraliçe Elizabeth’in bu sene tahta çıkışının 60’ıncı yılı.. “Elmas Yıldönümü” şenlikleri, Olimpiyatlarla aynı yıla rastladı..

Şenlik 151 gün sonra başlıyor
Bu haber 781 defa okunmuştur

:

:

:

: