ANAVATANLA KUCAKLAŞMA

Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) İstanbul yerleşkesinin açılışı dün Başbakan İrsen Küçük, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, KKTC Başkonsolosu Servet Dorak ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.
Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) İstanbul yerleşkesinin açılışı dün Başbakan İrsen Küçük, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, KKTC Başkonsolosu Servet Dorak ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, açılışta yaptığı konuşmada, GAÜ ailesi için çok önemli ve tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak, “Bugün üniversitemizin anavatanında yeniden doğduğu gündür” dedi. Karaoğlanoğlu’ndan 27 yıl önce yola çıkan GAÜ’nün, ‘3 kıta tek üniversite’ hedefine emin adımlarla ilerlediklerine vurgu yapan Akpınar, İstanbul yerleşkesi sayesinde Anavatan Türkiye ile büyük bir kucaklaşma yaşandığını söyledi. GAÜ’nün anavatanın yüksek öğretim yapısı içerisinde yerini almaya ve ilk eğitim binasını sürekli eğitim merkezi olarak hayata geçirmeye hazırlandığını söyleyen Akpınar, Güney Kıbrıs Rum kesiminin her türlü ambargo girişimlerine rağmen GAÜ kampüslerinin üç kıtaya yayıldığını dile getirdi.

Akpınar, GAÜ’nün bir vakıf üniversitesi olma sürecinin başladığını kaydederek, “Bugün Vakıf Mütevelli Heyetimiz kuruluyor ve GAÜ için artık yeni bir tarihi süreç başlatılıyor” şeklinde konuştu. Üniversitenin Türkiye’de yeni bir sürece adım attığını yineleyen Akpınar, Karpaz’da üç hafta sonra GAÜ Karpaz Yaşam kampüsünün temellerini atılacağı müjdesini de verdi. Akpınar, önümüzdeki yıl Hong Kong kampüsümüzü hayata geçirmeye hazırlandıklarını da ifade etti.

“EĞİTİMDE CİDDİ ATILIMLAR VAR”: Başbakan İrsen Küçük, Anavatan Türkiye’de olmaktan oldukça mutlu olduğunu söyledi. KKTC’nin eğitim alanında son yıllarda ciddi atılımlar attığını vurgulayan Küçük, GAÜ KarpazYerleşkesi’nin temellerinin açılışının 8 Mayıs tarihinde açılacağı müjdesini de verdi. Küçük, GAÜ’nün 27 yıldır gösterdiği başarıyı, İstanbul’da da göstereceği söyleyeyerek, KKTC’nin İstanbul’da aktif olarak çalışan konsolosluğunun bulunduğunu ancak GAÜ’nün KKTC için ikinci bir konsolosluk olacağını vurguladı. KKTC’de üniversitelerin alt yapılarının sağlam temeller üzerine kurulduğunu söyleyerek, söz konusu durum nedeniyle KKTC’deki üniversitelerin TC’den gelen üniversitelerle rekabet edilebilir durumda olduğunu vurguladı. Küçük, belirtilen durum nedeniyle KKTC’deki üniversite öğrencisi sayısında azaldığını da sözlerine ekledi.

“ADIMLARINIZI DESTEKLİYORUZ”: Açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, GAÜ’nün kültür şehri İstanbul gibi akademik ve üniversiteler alanında gelişmiş bir kente yerleşke kurmak için adım atmasını desteklediklerini belirterek, bu adımın İstanbul’a güç vereceğini kaydetti. Mutlu, İstanbul’da 50’ye yakın üniversite ve her yıl artmasını temenni ettikleri 350 bine yakın öğrenci bulunduğunu ifade ederek, bu çerçevede GAÜ’nün yaptığı atılımın geleceğe olan bakışlarını cesaretlendirdiğini ve öğrenci sayısını artıracağını söyledi. KKTC’nin eğitim alanında geliştiğini, bu deneyimlerini İstanbul’a taşımasından dolayı mutluluk duyduklarını, bu adımın Başbakan İrsen Küçük’ün katılımıyla da daha da anlamlı olduğunu ifade eden Mutlu, KKTC ile İstanbul arasındaki işbirliği ve güç birliğini geliştirip büyüteceklerini kaydetti. GAÜ’nün İstanbul’a yatırım yapmasının İstanbul’a güç katacağına işaret eden Mutlu, başarı diledi.

“ŞİMDİ DE İSTANBUL’A ADIM ATTIK”: Açılışta konuşan GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner de, binanın açılışında emeği geçen ve katkı koyan herkese teşekkür ederek, GAÜ’nün sadece KKTC’de değil, İngiltere, Singapur, Amerika’da şimdide İstanbul’a adım attığını ifade etti. Öner, Türkiye’de yerleşme kurmak için gerekli olan vakıf kurma çalışmalarının da sürdüğünü ifade ederek, binada verilecek olan hizmetler hakkında bilgi verdi. GAÜ mezunlarından Arda Kutsal’ın da bir konuşma yaptığı açılış töreninin ardından Başbakan Küçük binayı gezdi ve bilgi aldı. Binanın gezilmesinin ardından GAÜ İstanbul Yerleşkesi Mütevelli Heyeti kurulması için toplantı yapıldı. Başbakan Küçük’ün onur başkanlığını yaptığı toplantıda mütevelli heyeti kuruldu.

KÜÇÜK BASINA DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU: Toplantı sonrası GAÜ’nün KKTC’den İstanbul’da konuk ettiği basına değerlendirmede bulunan Başbakan Küçük, GAÜ’nün bu girişimini “cesaret” olarak niteleyerek, GAÜ’nün altyapısının ve akademik gücünün bu cesareti pekiştirdiğini vurguladı. Küçük, GAÜ’nün toplantı sırasında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi ile işbirliği protokolü imzaladığını da ifade ederek, GAÜ’nün girişimlerinin kendilerini memnun ettiğini, bu tip girişimlerin KKTC’nin eğitim alanındaki rekabet olayını geçtiğini ve rekabet edebilirliliğini güçlendirdiğini gösterdiğini kaydetti. Üniversitelerin uluslararası ilişkilerini artırdıkça ve bu adımları artırdıkça hükümetin hedeflerine ulaşmasında destek olduğuna işaret eden Başbakan İrsen Küçük, GAÜ’nün ayrıca Karpaz bölgesine yapacağı yerleşke yatırımının da önemine vurgu yaparak, yatırımın Karpaz bölgesine canlılık getireceğini, eğitim kültür ve ekonomik yönden katkı sağlayacağını kaydetti. Küçük, eğitim alanında öğrenci akışının güçlendiğini ve öğrenci sayısında hedeflenen sayılara ulaştıklarını ve yeni hedefler koyduklarını anlatarak, hükümetin eğitim sektörüne desteğinin süreceğini söyledi. Konuşmaların ardından plaketler sunuldu ve anı fotoğrafı çekildi.
Bu haber 533 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER