AB de yeni dönem KKTC nerede yer alıyor

Yunanistan ve Fransa da seçimler yenilendi ve SARKOZİ Fransa eski başkanı seçimleri kaybetti ve partisinden de istifa edip siyasi hayatına son verdi.

Yunanistan ve Fransa da seçimler yenilendi ve SARKOZİ Fransa eski başkanı seçimleri kaybetti ve partisinden de istifa edip siyasi hayatına son verdi. Yunanistan da ise salt seçim başarısı yok koalisyon olmak zorunda ve PASOK ciddi bir seçim yenilgisine uğradı sol parti olarak da yeni demokratlar da kaybetti. Yeni demokratların başkanı SAMARAS kendi partisi ile işbirliği yapacağı isimleri dışladı ve başarısız oldu diye yorumlar yapılmakta. Önemli isimlerden DORA BAKOYYANİ katıldığı parti ile başarılı oldu ve seçildi bu gibi isimleri dışlamamış olsaydı bu gün tek başına iktidar olurdu diyorlar.

Birde aşırı sağ parti %6 bir oy oranı ile meclise geldi HRİSİ AVGİ (ALTIN ŞAFAK) bunların misyonu herhalde TÜRKİYE düşmanlığı olacak söylemleri o doğrultuda idi. Özellikle kara suları konusu ve münhasır alan bakalım yeni dönemdeki siyaset sertleşir mi? Kıbrıs RUM yönetimi KC adına AB dönem başkanlığı döneminde TÜRKİYE YE yönelik sert çıkışlar gerçekleştirebilir ki 2013 RUM başkanlık seçimleri olacak bayağı sertleşecek siyasi hava iktidarı muhalefeti ve bundan KKTC de nasibini alacak.
Fransa da SARKOZİ dönemi son buldu HOLLANDE dönemi başladı bu liderde TÜRKİYE YE sert mesajlar verdi özellikle ben oldukça TÜRKİYE AB ye giremez dedi seçim meydanlarında olsa bile herhalde ileriki dönemde icraatlarında sözlerine bağlı kalmak zorunda olacak. AB ekonomik yönde ciddi krizde ilen TÜRKİYE ile ne kadar ileri adım atabilir o da ayrı bir gerçek.

Ekonomik kriz arttıkça milliyetçi akımlar yükselmekte, bu değerlerde yükseldikçe ikili devlet ilişkileri daha çok etkilenmekte ve siyasi çözüm bekleyen sorunlarda ertelenmektedir çözümü üretmek de bir o kadar daha zorlaşmaktadır.

Kıbrıs sorunu bu gibi gerçeklere takılmak üzeredir söylemde dile getirilmek istenmiyor ancak müzakereler çökmüştür adım ilerleme yok lehimize mi ne kadar aleyhimize gibi düşünmeye kalksak yıllarca bizim lehimize ne oldu ki ANNAN planı döneminde bir tek yeşil hat tüzüğü ile kısmı ticaret olmasa ne olurdu beklide bizleri farklı Pazar arayışlarına teşvik eder bu günden daha da iyi olabilirdik kısmi ticaret ile ne kadar büyüyebiliriz????

KKTC bu yeni dönemde ne yapmayı planlıyor RUM tarafı Kıbrıs’ın kuzeyini de temsil ettiğini iddia ederek AB dönem başkanı oluyor bizim altı aylık dönemde yeni izleyeceğimiz bir siyaset var mı?? Türkiye ile artık bazı adımlar atılacak mı? Atılacaksa da bir an önce yoksa kırk yıl daha müzakere sürecine devam mı? Yapılacak çok şey vardır mutlaka yeter ki siyasi birliktelik yaratmış olalım.

Son olarak bir iş adamı ve vatandaşımız olarak çok değer verdiğim sn ALİ ÖZMEN SAFA konusunda birkaç cümle yazmak isterim. KKTC ye yaptığı yatırımlar ile tanıdık kendisini yurt dışında kazandı ve ülkesine yatırıma geldi.Hep diyoruz ya dışarıdan yatırımcı gelirse ülkemiz kalkınır, zamanında bir otel inşa etmiş ALİ bey şimdi onun yanına taş ocağı!!! zarar verir mi yatırıma ben uzman değilim ama bu ülkenin çevrecileri de karşı çıkıyorsa biraz düşünmekte fayda var. Hükümetler de icraat peşinde bu da doğru bir adım ama zaman ve yer önemli eğer bu yer uygun değilse o zaman turistik tesislerimize sahip çıkıp koruyalım o devasa otel yatırımı yalınızca ALİ ÖZMEN SAFA’NIN değil ayni zaman da KKTC nin malı.

Sırf bir bakanı hedef gösterip de saldırmak da belki yöntem dışıdır ben her zaman diyalog ile çözüm yanlısı oldum mutlaka çözümü vardır KKTC bir hukuk devleti çözümü mutlaka üretecektir biz yatırımcılarımızı korumalıyız.

Bu haber 1047 defa okunmuştur
  • ne yatirimi??    - 08.05.2012 Bize para lazim.. burasi kktc.

:

:

:

: