Moral

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan insanların bugün için en önemli sorunu moralsizlik. Bu sorun hepimiz için geçerli.
Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan insanların bugün için en önemli sorunu moralsizlik. Bu sorun hepimiz için geçerli.

Sebep, herkese göre değişebiliyor. Mesela; İktidar partisinde ülke sorunlarını gölgede bırakan kurultay hazırlıkları, tarafların saflaşması belli olmaya başlaması Sayın Başbakanın moralini bozmuş. Ve ilçe başkanları moral desteğine gitmiş. Evet, ilçe başkanları hani muhalif vekillere imzaları ile destek veren başkanlar. Güdü, güçlünün yanında olma güdüsü. Her tarafa yakın olma stratejisi. Ayni olayla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanının da morali bozulmuş. O da ayni ilçe başkanlarını saraya çağırmış. Ona da destek belirtilmiş.

Hangi ülkede bir partinin yapacağı kurultay o ülkede tüm hayatı etkiler. Ülke her anlamı ile sorunlarla boğuşurken bir parti kurultayı ülke sorunlarının bu derece önüne geçer mi? Bir daha altını çizerek söyleyelim sistemlerin, projelerin tartışılmadığı, siyasi parti veya siyasi isimlerin konuşulduğu, geleceğe, ileriye yönelik hiçbir öngörünün olmadığı bugünkü yapı, sadece gelişmemiş ülkelerde yaşanılan bir durumdur.

Moral çöküntüsü için hepimizin sebebi farklı olabilir dedim ya, gerçekten öyle. İş adamı yaptığı işin, yaptığı yatırımın, harcadığı paranın gailesini çeker. Memur ay sonunu getirmenin telaşı, faturaların karşılanmasının derdi ile boğuşuyor. Asgari ücretlinin adını anan yok. Beş günde üç kişinin canına kıyması, kanser hastalarımızın her gün için artması sistemin değil günlük çıkar ve isimlerin tartışılması, bunlar hiç gündemimizde yok. Belki de istenilen budur. Kafamızı kuma gömüp günlük konularla oyalanmak, günü harcamak.

Eurovision şarkı yarışması yapıldı. Azerbaycan da. Başkent Bakü’de. 26 Mayıs 2012 tarihinde. 57. Eurovision yarışması için her anlamı ile çok güzel bir organizasyon düzenlendi. Bizlerde ekran başındaydık tabi ki. Hayatımız boyunca olduğu gibi. Dünyayı hep renkli ekranlardan izleyerek yaşamak. Bu durumun dayanılmaz hafifliğini tattık yine. 42 ülke yarıştı. 20 ülke finale hak kazandı. Kimler yoktu ki? İngiltere, Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti pardon Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki tarafından biri ve garantörler. Kim yok? Bir tek Kıbrıs Türkü yok.

Danimarka da U 19 futbol turnuvası düzenlendi. 23-28 Mayıs 2012 tarihleri arasında. Danimarka, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti pardon Kıbrıs Rum kesimi futbol takımları da ayni gurupta yer aldı. Türkiye Yunanistan’a 3-0, Danimarka’ya 3-1 yenildi. Kıbrıs Cumhuriyetini pardon Kıbrıs Rum kesimini 5-0 yendi. Türkiye basını manşet attı. “Rumları gole boğduk”.

KKTC A Milli futbol takımı 5’inci VIVA Dünya kupasına katılacak. Siyasi belirsizliği olan ve FIFA’ya üye olamayan ülkelerin futbol takımlarının katıldığı turnuva. Hazırlıklar devam ediyor. İlk hazırlık maçı “İstanbul Amatör Karması” ile yapıldı. 2-1 galip gelindi. Ulusal basınımız manşet attı. “Milliler ilk maçta galip”.


Peki, nerde “Besleme” diyenler? Nerde “Kıbrıs Türk’türe kefil olmam” diyen ulu milliyetçi yazarlar. Nerde “Sömürüsü tarafından sömürülen tek ülke Türkiye’dir” cümlelerini ağzını şapırdatarak seslendiren duayen gazeteciler. Niye suskun Candan Erçetin’e vatandaşlık vermek Kıbrıslılar için büyük onur olmalıdır diyen aydınlar.

Yok. Hiçbiri yok. Çünkü ortada sadece gerçekler var. Ortada hamaset yok. Ortada laf salatası yok. Ortada moral bozukluğu var. En azından benim için.
Bu haber 688 defa okunmuştur
  • CEMAL HOCA  LEFKOŞA - 02.06.2012 AĞZINA SAĞLIK ERÇİN BEY

:

:

:

: