Londra’da şenlikli uzun hafta sonu

Evet, beklenen gün geldi, çattı.. Büyük Britanya adası baştan aşağı dünden başlayıp, arka arkaya dört günü partiler, kutlamalar, konserler, şenliklerle geçirmeye başladı.
Evet, beklenen gün geldi, çattı.. Büyük Britanya adası baştan aşağı dünden başlayıp, arka arkaya dört günü partiler, kutlamalar, konserler, şenliklerle geçirmeye başladı. Son yılların ekonomik sıkıntıları, arka arkaya batan bankalar krizi, işsizlik ve enflasyonun giderek artması kimsenin umurunda değil.. En azından bu 4 gün için..

Ülkenin her yeri açık hava partileri, sokak şenlikleri, konserlerle renkli sahnelerle dolup, taşacak..

Tüm bunların nedeni ise Kraliçe 2. Elizabeth’in tahta geçişinin 60’ıncı jübilesi.. .. 1952’de babası Kral 6. George’un ölümüyle tahta geçen 86 yaşındaki Kraliçe, ülkesinin de en fazla tahtta kalan 2’inci hükümdarı.. 19’uncu yüzyılın sonlarına kadar tahtta kalan Kraliçe’nin büyük babaannesi Kraliçe Victoria, İngiliz tahtını en uzun süre yöneten kraliyet ferdi.. Onu bir asır sonra ise büyük büyük torunu Kraliçe Elizabeth izliyor.. Ve 21’inci yüzyılda İngiltere görülmemiş şenliklerle dolu bir hafta sonuna başladı..

Bugüne kadar 12 başbakanla çalışan, 4 çocuk, 8 torun, bir de torun çocuğu sahibi olan Kraliçe’nin daha tahttan ayrılmaya pek niyeti yok.. Varisi veliaht Prens Charles, 65 yaşına gelmesine rağmen sabırla tahta geçeceği günü bekliyor..

Kraliçe’nin tahta geçtiği zaman ile yaşadığımız tarih arasında dağlar kadar fark var.. Adeta ayaklı bir tarih olan , diplomatik ve siyasi çevrelerde de en saygın, deneyimli “ devlet şahsiyeti ” olarak kabul edilen Kraliçe, kutlamalara dün Derby’deki at yarışlarına katılarak başladı.

Bugün binden fazla tekne ile Thames nehri üzerinde kraliyet ailesinin tüm bireyleri, yakınları,akrabaları uzun bir tur yapacaklar. Thames’de kraliyet konvoyunun geçeceği güzergahın iki tarafına yüzbinlerce kişinin toplanması bekleniyor. Yarın ise Buckingham Sarayının önü adeta dünyanın en dev konser alanına dönüşecek.. Elton John, Tom Jones, Cliff Richard, Paul McCartney, Jessie J, JLS, Annie Lennox , Steve Wonder gibi müziğin dev isimleri Kraliçe şerefine konser vererek, “ Majestlerinin” Elmas Yılını kutlayacaklar.. BBC’nin Take That gurubunun solisti Gary Barlow’un önderliğinde düzenlediği bu konser, naklen yayınlanacak..

Salı günü ise dini törenlerle St Paul Katedralinde Kraliçe’yle geçen 60 yıl için dua edilecek, iyi temennilerde bulunulacak..

Elmas Yılı nedeniyle İngiltere’de Pazartesi ve Salı günleri resmi tatil ilan edildi.. Binlerce turistin de beklendiği Jübile etkinliklerinin, ülkede yıllarca süre gelen “umutsuz” havayı biraz olsun dağıtması bekleniyor..

Partilerin merkezi tabi başkent Londra..
Londra’da caddeler Britanya bayraklarıyla donatıldı. Jübile yılı nedeniyle tüm mağazalar ona uygun vitrinler hazırladı. Restoranlar 60’ıncı yıl şerefine menülerini yeniledi..Bazıları 60 yıl önceki “Coronation” tahta çıkma yılının yemeklerini , günümüze uyarladı.. Bazıları yeni içkiler hazırladı.

Hediyelik dükkanlar ise başka bir alem.. Çay fincanından yastığa, havludan anahtarlığa her eşya Jübile için tasarlanıp, satışa çıkarıldı.. Özellikle porselen çay ve kahve fincanları görülmeye değer.. Tabi fiyatları el yakıyor..

Yiyecek satan supermarketler ise başka bir dünya.. Tuvalet kağıdından peçeteye, çaya kadar herşeyde “Elmas Yıl”a dair bir işaret var.. Britanya bayraklı kağıt tabak, bardaklar sokak partilerine hazır.. Hafta sonunda her kişinin adam başına 100 sterlin fazla harcayacağı tahmin ediliyor..
İçki, yemek, eğlenceye harcanacak paralar belki ekonomiyi kısa süreli canlandıracak ancak faturaların ödenmesine sıra geldiğinde, birçok aile yeniden gerçekle yüz yüze gelecek..

Böyle bir ortama girip de etkilenmemek mümkün değil.. Ben de bu satırları üzerinde “The Queen’s Diamond Jubilee 1952-2012” yazan porselen fincanımdaki kahvemi yudumlayarak yazıyorum..
B u arada şenlikler nedeniyle kortejin geçeceği tüm yollar da felç.. Herkesin toplu taşıma araçlarını kullanması, özel araçlarıyla şehir merkezine gelmemesi isteniyor..

Böyle bir havayı ne bozabilir derseniz .. Tabii havanın tam kendisi tüm bu şenlikleri bozmaya yeterli.. Bir haftadır 28 dereceye kadar yükselen sıcaklık, “Jübile Haftasında” 10-12 dereceye kadar düşecek... Ve geleneksel İngiliz havası yağmuruyla bu güzel kutlamaları ıslatacak..

Ancak benim bildiğim İngilizler, herşeye rağmen 60’ıncı yıl şenliklerini, Kraliçelerine yakışan şekilde kutlayacaklar..Herkese iyi partiler..
Bu haber 571 defa okunmuştur

:

:

:

: