Öğrenci velisinden mesaj

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ülke genelinde geçen Pazar günü düzenlediği Kolejlere Giriş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. Dereceye girenler belirlendi, birçok öğrenci büyük bir sevinç yaşadı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ülke genelinde geçen Pazar günü düzenlediği Kolejlere Giriş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. Dereceye girenler belirlendi, birçok öğrenci büyük bir sevinç yaşadı. Bazı öğrencilerde eğitim hayatlarının başında girdikleri bu zorlu sınavda hayal kırıklığı yaşadı. Tabiiki sevinen ve üzülenler sadece öğrenciler değildi. Sınav süresince veliler de en az minik yürekler kadar heyecanlıydı. Bugün Editör’den köşemize, bize İskele’den mektup gönderen bir velinin, sınav öncesi ve sonrası öğrencilerin durumlarını anlatan duygularını taşıyacağız. İşte o mektup:

“Sayın Milli Eğitim Bakanım ve tüm eğitimle ilgili kişiler kurum ve kuruluşlar ve de basın yayın organları… 9 Haziran’da kolejlere giriş son sınav yapıldı. Kazananlar kazandı, onlara başarılar diliyorum. Ama kaybeden, hele ki kıl payı kaybeden o minik yavrular… İşte onların yürekleri çok dağlandı. Onları, susturmak teselli etmek çok zor oldu. Onlar ağladı, bizler de ağladık...Diyeceğim şudur ki; ben bir babayım koca bir sezon minik yavruları at gibi koşturdular, sınav, sınav...En sonunda sınav yapıldı. İnsanlık hali stres, heyecan o sınavın verdiği baskı sonrası kıl payı kaybeden yavrularımız oldu. Ben İskele’den bir öğrenci velisiyim, bizler geçen sene okulla birlikte bakanlığımıza İskele kontenjanı 40 olsun diye dilekçe verdik, fakat hiç ilgilenen olmadı. Kontenjanı 25’te tuttular. Güzelyurt’un kontentan sayısı 50, İskele’nin 25. Aradaki fark %100 bu adalet midir? Bu haksızlık değil de nedir? Sınavlara İskele’den 98 kişi katıldı, 25 öğrenci kazandı. Sınavda, 61 öğrenci 70 puanın altında kaldı. Geri kalan 32 öğrenci en az 70 puan ve üzeri tutturdu, bunların 25 tanesi kontenjan olarak alındı. Açıkta kalan 7 öğrencidir sadece, 7 minik kalptir. Bu 7 öğrenciye yazık günah değil mi? İskele kontenjanı 40’a çıkarılsaydı böyle haksızlık olmayacaktı. Güzelyurt 50, İskele 25 olamaz. Bu kadar da haksızlık olamaz. Çok üzüntü duyuyorum. Sadece açıkta kalan 7 öğrencimizdir. Hükümet, devlet, bakanlık istese bu 7 öğrenciyi bir yere sığındırır ve bunları da mutlu eder. İsterlerse yaparlar, yapılır, olur. Minik yavruları, seslerini, yüreklerini dinlesinler, ellerini vicdanlarına koysunlar. Bir de duyumlara göre başka uzak illerden kural dışı olarak, 5-10 civarında İskeleli sınav kazanıp tekrar kendi bölgelerinde kayıt yaptı. Öğrenciler ve bu işe karışan veliler de olmuş. Çok ayıp doğrusu! Bizim 25 olan yetersiz kontenjanın o zaman hiç önemi de kalmadı. Lütfen bunları yapmayın. Bakanıma ve tüm yetkililere sesleniyorum. Bu açıkta kalan sadece 7 öğrenci çok değil. Lütfen bunların yüzünü güldürün, lütfen onları sevindirin, mutlu edin. İnsan ve devlet isterse her şey olur. Sakın olmaz demeyin, istenirse olur.”
Bu haber 9390 defa okunmuştur

:

:

:

: