Hoşgeldin ve güle güle Füle

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyindeki temaslarını tamamlayarak Ada’dan ayrıldı.

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyindeki temaslarını tamamlayarak Ada’dan ayrıldı.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanlığı öncesinde gerçekleşen bu ziyaret ve yapılan görüşmeler sonrasında önemli mesajlar verildi.

Füle, Rumların AB dönem başkanlığının Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla başlatılan müzakerelerin devamına engel teşkil etmeyeceğini savundu.
Hatta bu konuda hem Hristofyas hem de Eroğlu’ndan söz aldığını söyledi.
Adadaki liderler ve siyasi parti başkanları ile yaptığı görüşmelerde müzakerelerdeki çıkmazdan duyduğu derin endişeyi ve iki toplum arasındaki diyalogun devamının önemini dile getirdiğini kaydeden Füle, “Mevcut durum bir seçenek değildir. Kapsamlı bir çözüme varma ve adayı yeniden birleştirmenin alternatifi yoktur” dedi.
Ve kendi penceresinden Ada’da herhangi bir B Planı göremediğini seslendirdi.
Füle, Avrupa’nın tek bölünmüş başkenti dediği Lefkoşa’da restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Bandabulya’nın yeniden hizmete açılışını da yaptı.
Füle, mutlaka yaptığı temaslarda gerekli notları alarak Kıbrıs’tan ayrılmıştır.
Ama, Kuzey Kıbrıs’ta hiç ummadığı protestolar için mutlaka ayrı bir defter tutmuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesinden sonra 5 sendikanın protestosuyla ilk şoku yaşayan Füle’nin, Bandabulya’nın açılışında BES’in alkışlı protestosuyla şaşkınlığı doruk noktaya ulaştı ve yanındakilere, ‘Burada neler oluyor’ demekten kendini alamadı.

Meşhur soyguncular yakalandı
Başkent Lefkoşa’nın gündemi dün sadece Füle’nin ziyareti nedeniyle hareketli saatler yaşamadı.
Ülke gündemini son günlerde en çok meşgul eden Creditwest Bank soygununu gerçekleştirenler olduğu iddia edilen failler yakalandı.
Lefkoşa polisi, üç gün süren aralıksız çalışmalarının ardından başarılı bir operasyonla soyguncuları yakaladı, bankadan çaldıkları 100 bin TL’yide tas tamam ele geçirdi.
Bu haber 368 defa okunmuştur

:

:

:

: