Karar bugün

Suriye’nin geçen hafta Cuma günü, uluslarası hava sahasında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait uçağı düşürmesinin ardından iki ülke arasında gergin olan ilişkiler kopma noktasına geldi.

Suriye’nin geçen hafta Cuma günü, uluslarası hava sahasında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait uçağı düşürmesinin ardından iki ülke arasında gergin olan ilişkiler kopma noktasına geldi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olayın ilk anından itibaren çok soğukkanlı davarandı ve gerilimi tırmandırmadı.
Suriye’ye diplomatik yollardan gerekli uyarı yapıldı, NATO bu konuda toplantıya çağrıldı.
Türkiye her zor olayda olduğu gibi hükümeti, mıhalaefeti ve askeriyesiyle bu süreçte, yapılan saldırıyı lanetleyerek tek ses olma özelliğini bir kez daha gösterdi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu dün yapıldı.
Bakanlar Kurulu'nun ana gündem maddesi ise Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı sonrası yaşanan kriz oldu.

Toplantıda, Türkiye ile Suriye ilişkilerine yönelik atılacak adımlar değerlendirildi, yol haritası belirlenmeye çalışıldı.
Belirlenen yol haritası bugün Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak.
Tüm Türkiye gibi tüm dünya bugün Erdoğan’ın yapacağı açıklamayı bekliyor.
Bugün sadece bölgesinde değil, dünyada sayılı güçler arasında bulunan Türkiye’nin, Suriye tarafından yapılan bu saldırıya sessiz kalacağı ve sineye çekeceğini kimse beklemiyor.
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada bunun ilk sinyallerini verdi.

Suriye'nin Türk uçağını kasıtlı olarak uluslararası hava sahasında hedef aldığına hiçbir kuşkunun olmadığını söyleyen Arınç, uçağın füzeyle vurulduğunun düşünüldüğünü belirtti.
Arınç, uçağın Suriye tarafından hiçbir uyarı yapılmadan vurulduğunu belirterek, Suriye'nin uçağın Türkiye'ye ait olduğunu düştükten sonra öğrendikleri yönündeki açıklamalarını ise temelsiz olarak niteledi.

Arınç, Türkiye'nin tek başına Suriye'ye yönelik bir müdahalesinin olup olmayacağıyla ilgili düşüncelere ise şu sözlerle yanıt verdi: “Böyle bir davranışın cezasız, sonuçsuz kalmayacağını herkes iyi bilmeli. Ancak bunlar uluslararası hukuk içinde olacaktır” dedi.

Türk uçağının vurulmasından sonra, Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkacağı yönünde yorum yapanlara da seslenmeyi ihmal etmeyen Arınç, ‘Bu olayda iki uç var. Biri savaş çığırtkanlığı yapanlar. Biz burda değiliz. Kitleleri tahrik etmek doğru değil. Hukuk içinde hareket edeceğiz. Uluslararası meşruiyetin dışına hiçbir zaman çıkmayacağız. İkincisi; neredeyse Türk uçağını haksız çıkarma gayreti içinde olanlar var. Biz, iki tarafta da değiliz.' ifadelerini kullandı.
Bu haber 387 defa okunmuştur

:

:

:

: