Esad gidecek

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye krizinde atılacak adımlar açısından kamuoyunun merakla beklediği konuşmasını dün, AK Parti’nin grup toplantısında yaptı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye krizinde atılacak adımlar açısından kamuoyunun merakla beklediği konuşmasını dün, AK Parti’nin grup toplantısında yaptı.
Konuşmasında, Türk uçağının hava ihlali yapmadığını defalarca dile getiren Erdoğan, saldırının uluslararası hava sularda gerçekleştiğini söyledi.

Suriye yönetimini sert bir şekilde uyaran Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin dostluğu ne kadar değerli ise herkes bilsin ki gazabı da o kadar şiddetli ve kahredicidir” dedi.
Erdoğan savaş çığırtkanlığı yapanlara asla prim vermeyeceklerini, süreç boyunca korudukları soğukkanlı ve sağduyulu tutumu devam ettireceklerine ısrarla vurgu yaptı.
Suriye’den Türkiye sınırına yaklaşan her unsurun bundan böyle askeri tehdit olarak görüleceğini ve askeri hedef olacağını ifade eden Erdoğan, “Susacak, tepkisiz kalacak, elimiz kolumuz bağlı oturacak ülke değiliz. Uluslararası hukuk çerçevesinde bu hadisenin üzerine kararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin, Suriye’deki akan kanın durması ve Esad rejiminin gitmesi için Suriye’deki masum halka desteğinin süreceğini belirtti.
Türkiye’nin hiçbir ülkenin içişlerine karışma gibi bir niyeti olmadığını, komşularının her alanda kendilerinden emin olmalarını istedi.Selçuklu, Osmanlı dönemlerinden itibaren Anadolu halkı için Şam’ın, en az Kudüs, Mekke ve Medine kadar kutsal bir şehir olduğunu da anlatan Erdoğan, bölgedeki istikrarın sağlanması, Suriye’deki akan kanın durmasının tek seçeneğinin Beşar Esad yönetiminin gitmesinden geçeceğini vurguladı.
Partisinin grup toplantısında İngilizce ve Arapçaya da çevrilen uzun bir konuşma yapan Erdoğan, savaş tam tamları çalanların belki umutlarını boş çıkardı fakat 75 milyonluk Türkiye ve geniş bir coğrafyada kendisini can kulağıyla dinleyen milyonlarca müslümanın gönlüne su serpti.

Bu haber 326 defa okunmuştur

:

:

:

: