Dünyamız barış kokulu olmalıydı

Dünya insanı öyle bir şarkı yapmalıydı ki her bir namesi barış yüklü sözcüklerle, dillerden dillere akmalıydı. Bir nehir gibi tertemiz, berrak, bereketli, toprağa karışan kardeşlik çiçekleri yeşermeliydi.

Dünya insanı öyle bir şarkı yapmalıydı ki her bir namesi barış yüklü sözcüklerle, dillerden dillere akmalıydı. Bir nehir gibi tertemiz, berrak, bereketli, toprağa karışan kardeşlik çiçekleri yeşermeliydi. Birbirinden güzel rengarenk, elele gönül gönüle, gönül gözü ile bakmalıydı dünyaya...Top, tüfek, barut yerine sağlıklı, özgür, korkusuz, karnıtok, mutlu, eğitimli çocuklar, nesiller yetiştirmeliydi. İnsanlı, koltuklar, mevkiler ve birkaç tüccar yüzünden değermi bu acımasızlık. Akıtılan kanlar yok yere öldürülen insanlık, öksüz kalan küçücük çocuklar. Gözü yaşlı anneler, babalar, eşler, sevgililer birlikte çalıştıkları arkadaşlar. Son zamanlarda yaşananlarbizleri hayli derinden üzdü. O kadar çok üzücü olaylar yaşanıyor ki, bugün ne olacak endişesi ile uyanıyoruz.

Dün Türkiye, Suriye'de yaşanan iç savaşla ülkelerini akın akın terkeden Suriyeli insanına kapılarını açan kucaklayan, bugün Türkiye savaş uçağını kendi semalarında uçarken, habersiz sırtından vuruyor ve bütün dikkatleri üstüne çekiyor. Kendi ülkesini kaosa sürüklerken, Beşar Esad başta Türkiye bütün Nato ülkelerini huzursuz ediyor. Bu koltuklar bu kadar mı tatlı... Kendi insanını ve kardeş ülke insanını öldürmekle o koltukta daha ne kadar vijdanının sesine kulak vermeden oturabilecek. Türkiye'nin dostluğunu kazanmak kendini güvene almak demektir. Türk Milleti bin yıllık bir devlettir. Küresel ekonomik karşısında dimdik ayakta durduğu için bir çok çevrede yaşayanlar rahatsız oluyorlar. Dünya harita üzerinde en güzel coğrafyaya sahip genç, dinamik, çalışkan insanı bereketli toprakları tertemiz akar suları, üçbir tarafı denizle kaplı her kazılan taşın altından tarih fışkıran, sporda sanatta birçok ülkeyi yüzyıllar boyu geride bırakan ve en önemlisi çok güçlü bir orduya sahip yeryüzünde şehit düşen bir asker için ağlayan ana “Vatan sağolsun bir oğlum daha olsa onu da vatanım için feda ederim” der. Bu düşünceler derinden gelen duygulardır. Vatan sevgisi bambaşka bir duygudur. Elbette analar evlatlarını da çok çok severler. Ama vatansız bir Millet var olmayacağını bildikleri için vatan sevgisi herşeyin üstünde gelir.Vatanın seven insan her milletin vatanına saygı gösterir ve iyi geçinmeye çalışır. Suriye çok büyük hata yaptı. Bir uçağı vurmak, düşürmek hiçbir mazaret sayılmaz. Dokuz asır önce Kudüs'ü, Şam'ı; Kılıç Aslan Şam Kudüs'ün şerefi için savaşmadılar mı? Ha İstanbul ha Şam kardeş şehitleridir. Ve bir elin parmakları kadar kerdeştirler. Peki şimdi ne oldu çoluk çocuk öldürmek mişan, şöhret? Suriye'nin cetvelle çizilmiş sınırı Suriye halkının kardeşliğini engelleyemez. Beşar Esad babasının izinden gitmekten vazgeçsin. Zorbalıkla iktidar olmaz. Sevgiyle yol almalı. Devlet büyükleri sevgi salgılamalı insanlığın üzerine dostluklar iyi ilişkiler her zaman barılı güzellikleri doğurur.

Suriyeli Milli Firas Mualla üç kez Mans Deniz'ini yüzdü kızkardeşi ise bir kez. Yüzme dalında birçok ülkeden binlerce ödüle sahiptir.20 Temmuz 2007'de ben istanbul boğazını yüzdükten sonra kendisi ile tanışmama vesile oldu. 2007 Ekim ayında Karpaz'dan Laskiye'ye yüzdü. Sevgili Milli Yüzücümüz Osman Akkuş'un tecrübelerinden faydalanarak antreman günlerinde Karpaz'da kaldığı süre içerisinde Karpaz denizinde hep birlikte yüzdük. İlk gün Milli Yüzücü Firas Mualla yönünü kaybett ve Anamur'a yüzdü. İkinci teşebbüsünde Laskiye'ye 42 saatte kendi rekoruna rekor katt. Sevgili Osman Akkuş'un yardımları gözardı edilemez.

Bugün Dünya Lideleri spor ve sanat beyni ile yüklü olmuş olsayılar, bu acımasızlıklar yaşanmazdı. Yüzyıllar boyu savaşlar insanlığı yok etmekten başka bir şey olmadı top, tüfek, barut birçok değerleri yokeder ve birçok hastalıkları, kapanmayan yaraları beraberinde getirir.Haince katledilen günahsız şehitlerimize Tanrı'dan rahmet dilerim.Mekanları cennet olsun.

Sizi Seviyorum
Bu haber 6461 defa okunmuştur
 • cemil  ankara - 29.06.2012 eşsiz insan sevgi dolu afrodit iyiki varsın
 • ERKAN  NİĞDE - 29.06.2012 BİR BU YAZI DOĞRUDUR.HERKES ATIP TUTUYOR YÜREKTE YAZAN BİR SİZ VARSINIZ.TEBRİK EDERİM.
 • AYŞE  MAGUSA - 29.06.2012 SAVAŞ EN YAYGIN HASTALIKTAN DAHA ÇABUK YAYILAN BİR MİKROPTUR ALLAH BİZİ KORUSUN.FAHRİYE ÖZAY BİZİM İÇİN DUA ETSİN.SENİ HEP YANIMIZDA HİSSEDİYORUZ İYİKİ VARSIN YAZILARINI OKURKEN SANKİ YÜZÜM SICAKLIYOR NE GÜZEL YAZIYORSUN NEDE ŞEFKATLİSİN BİTANEMİZ GÜNEŞİMİZ BİZİM AY KIZIMIZ AY YÜZLÜMÜZ PARILDAYAN EFSANEMİZ AFRODİTİMİZ DAHA NE YAZIYIMKİ CANIM BENİM İYİKİ VARSIN.
 • MUHARREM  AFYON - 29.06.2012 ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN.
 • NADİDE  GAZİANTEP - 29.06.2012 BURDA OLAYLAR DAHA FARKLI BÜYÜK HAREKETLENMELER VAR.BU HAFTA BİZE AYIRDIĞINIZ KÖŞENİZ İÇİN SAĞOLUN.SİZ ÇOK DEĞERLİSİNİZ VE ÇOK BİLGİLİ MUHTEŞEM!!!
 • İPEK  ALMANYA - 29.06.2012 BİZDE ALMANYADAN TAKİP EDİYORUZ ÇOK ÜZÜLÜYORUZ:(
 • EROL  İSTANBUL - 29.06.2012 FAHRİYE ÖZAY BARIŞTAN İNSANLIKTAN KOLTUKTAN ÇOK İYİ BAHSETYMİŞSİNİZ DAHA ÖNCEDE YAZMIŞTIM KEŞKE BİZİ SİZ YÖNETSEYİNİZ.O ZAMAN ASFALTLARDA BİLE GÜLLER ÇIKARDI:))SİZİ ÇOK SEVİYORUZ.
 • FATİH  LEFKOŞA - 29.06.2012 BUNLARIN HEPSİ ORTA OYUNUDUR.AMERİKANIN İŞİDİR.
 • ceren  edirne - 29.06.2012 bizler türkiyenin her bir köşesinden yazılarınızı takip ediyoruz...sonunda politikayada girmek durumunda kaldınız herşey kötü ama siz harikasınız...
 • kadir  ankara - 29.06.2012 bu adamlar insanlıktan çıkmışlar kendi egoları dediğiniz gibi koltukları için binlerce insanı harap edicekler...
 • nadir  istanbul - 29.06.2012 doğru söze ne hacet harika yazmışsınız.
 • burak  istanbul - 29.06.2012 bizlerde türkiye de haberleri merakla takip ediyoruz dileriz sert bir karşılık vermeyiz ve sonucu kötü olmaz.ATATÜRK ün dediği gibi biz her zaman yurtta sulh cihanda sulh isteriz.ama madur olursakta en ağır şekilde cezalar vermeyi çok iyi biliriz.dilerim politik yollardan çözülür.saygılarımla
 • hıncal düzkar   - 29.06.2012 dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak herşey..ve sizin yüreğinize sağlık çünkü siz insanı sevensiniz..iyiki varsınız ...

:

:

:

: