Emekçi sömürülüyor

Star Kıbrıs güçlünün değil haklının yanında olma politikasından hiçbir zaman ödün vermedi. Önüne çıkan zorluklara ve engellere rağmen haklının sesini duyurdu.

Star Kıbrıs güçlünün değil haklının yanında olma politikasından hiçbir zaman ödün vermedi. Önüne çıkan zorluklara ve engellere rağmen haklının sesini duyurdu. Bu bağlamda gazetemizin telefonları birkaç gündür bir olay yüzünden susmak bilmiyor. Yaklaşık 2 ay önce bir firma Türkiye’den işçi getirtmiş. Getirirken de bazı vaadlerde bulunmuş. ‘Çalışma izniniz yapılacak, yatırımlarınız yapılacak, yemek ve barınma masraflarınız şirket tarafından karşılanacaktır’ denilmiş. Türkiye’den gelen vatandaşlar da düşmüş ekmek parasının peşine ve ailesini çocuklarını bırakıp gelmiş gurbete… Ortada bir ekmek kavgası olmasa kimse vatanını, eşini ve çocuğunu bırakıp gurbete gelmez. Herkes çocuğunun rızkının peşinde… Bunu da kimsenin kullanmaya hakkı yoktur. Tutamayacağınız sözü vermeyeceksiniz. Kimse o emekçilerin yalnız olduğunu ya da sessiz kalacağını zannetmesin. İlerleyen günlerde söz konusu haberi sayfalarımıza taşıyacağız. Ancak şunu da söylemekte fayda var. Bu olayda tek sorumlu şirket yetkilileri değil. Emek ve ekmek çalan şirket yetkilisi kadar sorumlu bakanlıkta suçludur. Bazı kurumlara bilinçli bir şekilde saldırıp denetlemeler yaparken bazı kurumların kapısının önünden dahi geçmiyor. Hani denetlemeleri artıracaktınız? Denetlemeden kastınız sizin birkaç bilindik kuruma gidip yazıp çizmek mi? Bu emeği sömürülen insanların hakkını ya da hesabını soracak bir denetleme sisteminiz yok mu sizin? Bu ülkede ne olursa garibana oluyor. Herkes gariban üzerine basarak bir yerlere tırmanmaya çalışıyor. Söz konusu vatandaşlar, ağlayarak bir gazeteyi arıyorsa ve kendilerine yemek masraflarının karşılanacağını söylenmesine rağmen karşılanmadığını ve aç kaldıklarını maaşlarını da alamadıklarını söylüyorsa yetkili bakanlık artık vicdan muhasebesi yapmak zorundadır. Bir durup düşünün demiyoruz. Zorundasınız anlıyor musunuz zorundasınız… Başka ülkelerden buralara kadar gelen insanları sizlerin dışlamaya hakkı yoktur. ‘Emek en yüce değerdir’ denilir siz bu sözün ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Artık bıçak kemiğe dayandı. Gerek emekçinin gerekse duyarlı insanların. Patlama çok kötü olacak bizler şimdiden uyaralım.
Bu haber 349 defa okunmuştur
  • HELAL OLSUN UĞUR   - 02.07.2012 NİHAYET BİRİ ALINTERİNİN YANINDA YER ALDI.VE YAZDI.KALEMİNİ SATMAYAN YAZARDA VARMIŞ BU ÜLKEDE.ÇÜNKÜ İŞÇİNİN PARASI YOK SATILIK YAZARLARA VERSİNDE HAKKINI ARAYAN YAZILAR YAZDIRSIN.
  • ALLAH RIZASI İÇİN İŞÇİ   - 02.07.2012 BU KONUNUYU ARAŞTIRIN NE İÇLERACISI MANZARALAR ÇIKACAK BAKIN GÖRÜN.
  • DİLİNİZE SAĞLIK : İŞÇİ   - 02.07.2012 NİHAYET KRAL IN ÇIPLAK OLDUĞUNU BİRİLERİ SÖYLEDİ, HELAL OLSUN SİZE ŞU KONUNUN ALTINI BİR EŞELESİNİZ BAKIN GÖRÜN NELER ÇIKIYOR ALTINDAN.BU ADADA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN NASIL SÖMÜRÜLDÜĞÜNÜ 3 AY BYUNCA HERGÜN YAZSANIZ BİTMEZ.GAZETEYE BAŞKA HABERE GEREK KALMAZ. İŞÇİ İŞE BAŞLARKEN İŞ AKDİ DİYE BİR EVRAK İMZALAR İŞ VEREN VEKİLİ İLE BİRLİKTE.SADECE O EVRAKTA YAZAN İŞÇİNİN HAKLARINI OKUYUN VE İŞ YERLERİNİN İŞÇİYE NE VERDİĞİNE BAKIN YETER...UNUTMAYIN İŞ AKDİ..ORDA YAZIYOR,YASALARDA YAZIYOR FAKAT BU DEVLETİN YASASIDA ,KANUNUDA SADECE GARİBANIN ALEYHİNE İŞLİYOR. ZENGİN YASAYA GÜLÜP GEÇİYOR. EVET ÇALIŞMA BAKANLI İŞ AKDİNDE YAZAN HAKLARI İŞVERENLERİN İŞÇİYE VERİP VERMEDİĞİNİ DENETLESİN..BANA BİRTANE İŞVEREN BULSUN ALTINA İMZA ATTIĞI ANLAŞMANIN GEREĞİNİ YAPAN...ASLINDA BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL, BURAYI YÖNETENLER MAYMUN..VATANIN SUÇU YOK İÇİNDEKİ KAN EMİCİLERİ TEMİZLEMEK GEREK. ALLAHTAN KORKUNUZ VARSA BU KONUYU ARAŞTIRIN..BU İŞİN SONUCUNDA CEBİNİZE TOMARLA PARA RÜŞVET SOKACAK KİMSE YOK FAKAT ALLAH

:

:

:

: