FOYALARI MEYDANA ÇIKTI

Özgürgün, AB’nin lider ülkesi konumundaki Almanya’nın, 'Kediye ciğeri teslim ettik' açıklamasına dikkat çekti:

Özgürgün, AB’nin lider ülkesi konumundaki Almanya’nın, 'Kediye ciğeri teslim ettik' açıklamasına dikkat çekti:

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Rum kesiminin bugün başlayacak Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığıyla ilgili AB'nin yaptığı yanlışlara işaret ederek, 'Adam batmış, kediye ciğeri de teslim edersiniz, demek ki AB buymuş' diye konuştu.
Kıbrıs Rum kesiminin ekonomik krizden çıkmak için AB destek mekanizmasına başvurduğunu, Rum yönetiminin bu ortamda AB'ye başkanlık edeceğini belirten Özgürgün, bunun, AB'nin ne kadar açmazda olduğunu gösterdiğini ifade etti. Özgürgün, 'Hem sistemi iyi kuramamışlar hem de bir şekilde AB'nin nasıl bir birlik olduğu konusunda çok büyük şüpheler var. Rumların dönem başkanlığında sanki foya meydana çıktı. Birliğin lider ülkesi konumundaki Almanya 'kediye ciğeri teslim ettik' açıklaması yapıyor' dedi.

Rum tarafının, Kıbrıs konusunda anlaşma olmadan, sorunlu bir bölgeden AB dönem başkanlığını üstlendiğini, buna ekonomik sorunların da eklendiğini kaydeden Özgürgün, bu durumunun, birliğin ilkelerini sorgulatan, ilkesiz bir birlik görüntüsü verdiğini ve AB'nin sağlam olmayan temeller üzerine oturduğunu gösterdiğini kaydetti.

AB'nin kendi içinde büyük açmazları ve sıkıntıları barındırdığını, Kıbrıs'ın buna en açık örnek olduğunu ifade eden Özgürgün, Kıbrıs sorunu yanında Rum tarafının ekonomisinin da batma aşamasına geldiğini belirtti.
AB'nin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne katkı yaptığını ifade den Özgürgün, şöyle devam etti:

'Bizim bakışımız, AB gerçekten çok büyük bir hata yaptı. Kıbrıs sorununu kendi içine alıp barındırarak daha da büyük çıkmaz yaşıyor. Kıbrıs sorununun çözümüne de katkı yapmadı. Tam tersi, Kıbrıs sorununun daha da çözümsüzleşmesine katkı sağlamış oldu. Çünkü, Rum tarafı, 'ben AB üyesiyim ister gelin, ister gelmeyin. AB üyesi olarak Kıbrıs cumhuriyeti tanınıyor, isterseniz onun altında uzlaşalım, devam edelim' gibi uzlaşmaz bir tavır aldı.'

Bu haber 672 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 01.07.2012 huseyi nim siz ve sizin gibiler orada oturduk surece ve ahkam kestiginiz surece > bu kktc hayir etmez ..
  • Bak kim konusuyo!!!! Hasan  Girne - 01.07.2012 Keci goyuna guldu.Sayin Iseyin Beyi siz once Kibris Cumhuriyeti pasaportlarinizdan vazgecin ve inandirici olasiniz.Sizin iki cocugunuzda Kibris Cumhuriyeti vatandasligi haklarini kullanarak AB VATANDASI OLDULAR VE INGILTERE'DE TAHSIL YAPIYORLAR.Isinize gelince KC isinize gelmeyince kktc .Olmaz boyle maskaralik.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER