LTB’ de bundan sonra ne olacak?

Lefkoşa Türk Belediyesi aylardır tartışılıyor. Hatta yıllardır. Ama tartışılan yönü hep eksik oldu. Sorunlarından, sorunlarının oluşma sebeplerinden, çözüm önerilerinden çok, hep bir suçlu arama merkezli tartışmalar oldu.
Lefkoşa Türk Belediyesi aylardır tartışılıyor. Hatta yıllardır. Ama tartışılan yönü hep eksik oldu. Sorunlarından, sorunlarının oluşma sebeplerinden, çözüm önerilerinden çok, hep bir suçlu arama merkezli tartışmalar oldu. Olayın hep siyasi olduğu konuşuldu. Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında sıkışan bir belediye başkanı imajı oluştu Cemal başkan için. Hatta istifa ettiği ve bu istifasının Cumhurbaşkanınca engellendiği söylendi. Belediye tüm hizmetleriyle, daha doğrusu veremediği hizmetleri ile tüm birim ve kurulları ile kilitlendi.

Belediye yönetimi toplantı yapamıyor, karar alamıyor, ödemelerini, en acil hizmetlerini dahi yerine getiremiyor. Ne yazık ki böyle bir noktaya gelindi. Böyle bir durumda tabi ki iş çıkmaza girdi. Yaşanan süreci tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Hal böyle olunca hükümetin müdahalesi kaçınılmaz bir gereklilikti. Dün Bakanlar Kurulu LTB ile ilgili bir karar aldı. Kararı Bakanlar Kurulu sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu açıkladı. Kararın içeriği KKTC de bir ilk.
“Yasa gücünde kararname” içerik; LTB Başkanı Sayın Cemal Bulutoğluları ve Belediye Meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkarılması. Bakanlar Kurulu daha öncede Sayın Cumhurbaşkanı Başkanlığında yapılan bir toplantıda belediye çalışanlarının grevini yasaklamıştı. O karar da çok tartışılmış ve çalışanın tepkisi çekmişti. Bakanlar kurulunun izne çıkarma kararı da tartışılıyor ve da çok tartışılacak.

Öncelikle bu girişim yasal mı? Ki Sayın İçişleri Bakanı açıklamayı yaparken savcılıktan görüş alındığının da altını çizdi.

Ve esas soru; Sorun çözüldü mü? Bundan sonra ne olacak? Yetkilendirilen Kaymakamlık ve oluşturulacak komisyon belediyeyi 90 gün yönetip daha sonra yönetimi başkan ve meclis üyelerine mi devredecek? 90 gün içerisinde belediyenin bütün sorunları çözülmüş olacak mı?
Çalışanlar iki ayı aşkın bir süredir maaş alamıyor. Maaş ödemeleri yapılacak mı? Ve ne zaman yapılacak? Bu kaynak mevcut mu? Bu kaynak mevcut ise neden daha önce kullanılmadı? Belediyenin ağır borç yükünü yeniden düzenleyecek bir plan var mı?

Ulusal Birlik Partisi Mecliste LTB ilgili araştırma önergesini reddederek konuya taraf oldu. Şimdi bu kararla LTB tamamen hükümetin sorunudur. Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri izne çıkarılırken bundan sonra izlenecek yolun ne olacağı da açıklanmalıydı. Yani yukarda sıraladığım ve herkesin aklının bir köşesinde duran sorulara da net cevaplar verilmeliydi. LTB’ de daha fazla zaman kaybına tahammül yok.

Ortada bir kaos ve bilinmezlik hakim. Buda bir yol haritası ve net bir çözüm planının ortaya konmamasındandır.

Bir diğer noktada hükümetin ürettiği bu karara daha önce destek olan hatta bunu gündeme getiren çevreler, karar alınınca muhalefetlik adına yasallığını tartışmaya başladılar. Bir karar alınmış ve bir adım atılmıştır. Öncelik, bu kurumun zedelenen saygınlığının yeniden nasıl kazanılacağıdır, öncelik Lefkoşalıya hak ettiği hizmeti çağdaş ve örnek bir belediye olarak yeniden verebilmesidir, öncelik çalışanların tüm haklarının yasalar çerçevesinde sağlanmasıdır. Tüm bunların yeniden inşa edileceği düşünülerek alınmış her karar her kesimden destek görmelidir.

KKTC tarihinde bir ilk olan bu kararın arkasından neler gelebilir? Ortada birçok iddia var. Bunlar zamana mı yayılacak? Diğer belediyeler için bir emsal teşkil eder mi? Belediyelerin özerkliği ile ilgili bir çelişki yaratır mı? Belediyeler Birliğinin bu olay hakkındaki yaklaşımı nedir? Lefke belediyesinin durumu da ortada. Bu belediyeye de müdahale için yumurtanın kapıya gelmesi mi beklenecek?
Tüm bunlar bu kararın ortaya çıkardığı soru işaretleridir. Aylardır sorunlarla boğuşan LTB ve onun sorunlarıyla meşgul olan herkes bunları merak ediyor. Bu kararı alan hükümet devamında da bu bilinmezliği ortadan kaldıracak girişimleri zaman geçmeden hayata geçirmelidir. Bunlar yapılmaz, bu soruların cevapları erken ve etkin bir şekilde bulunmazsa alınan karar sadece, yine tartışılan ve sonuç vermeyen bir girişim olarak ortada kalır.
Bu haber 743 defa okunmuştur

:

:

:

: