Hükümet kararını verdi

Bakanlar Kurulu’nun, Lefkoşa Türk Belediyesi hakkında dün aldığı karar ülkede uzun süre tartışılacak gibi görünüyor.

Bakanlar Kurulu’nun, Lefkoşa Türk Belediyesi hakkında dün aldığı karar ülkede uzun süre tartışılacak gibi görünüyor.
Seçilmiş bir belediye başkanı ile meclis üyeleri, hükümet tarafından 90 gün yani üç ay süreyle zorunlu izine gönderildi.

Bu karara ilk tepki LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’ndan geldi.
Bulutoğluları, alınan kararın yanlış olduğunu belirterek, tepkilerini seslendirdi ve gerekli yasal girişimleri yapacağını söyledi.
Politikada, iş hayatında görmediği olayları yaşadığını, birçok vefasızlığa tanık olduğunu söyleyen Bulutoğluları, UBP’den istifa gibi bir düşüncesi olmadığını, partisinde kalarak kendisine yapılan haksızlık için savaşacağını ifade etti.
Sancılı bir kurultay süreci yaşayan UBP, bu karardan sonra daha da karışacağa benziyor.
Çünkü, Cemal Bulutoğluları, UBP içerisindeki bazı isimler tarafından hala sevilen ve desteklenen bir isim.

Bakanlar Kurulu’nun dün yaklaşık 5 saat süren toplantısından sonra alınan kararları açıklayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 90 günlük zorunlu izinin gerekçelerini uzun uzun anlattı.
Ülkede demokrasi, belediyelerin de özerkliği olmasına karşın, halkın ödediği paraların karşılığını alma hakkı olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, yaklaşık 5 aydır LTB meclis üyelerinin toplanamadığını, karar üretemediğini, buna bağlı olarak LTB’de maaşlarını alamadığı için hizmet veremeyen bir personel olduğunu anlattı.

Hükümetin, demokrasiyi zedelemeden, özerkliği de düşünerek, bir çözüm bulma yönünde, savcılıktan aldığı görüş doğrultusunda bir karar verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, Lefkoşa halkının yaşadığı sıkıntıları göz önünde bulundurarak, LTB’nin hizmet verme yönünde yaşadığı tıkanıklığı aşacak bir karar ürettiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının kamuoyundaki yansımalarını önümüzdeki günlerde işlemeye devam edeceğiz.
Star Kıbrıs olarak, Güçlünün değil haklının yanında olma ilkemizden hareketle, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan olaylara ilk günden itibaren çalışanın penceresinden bakmaya çalıştık.

Çünkü bizim için önemli olan, ortaya atılan siyasi hesaplaşma iddialarından ve sendika ile yönetim arasındaki kavgadan ziyade, evine ekmek götüren belediye çalışanının geleceğiydi.
Çavuşoğlu’nun dünkü açıklamasında çalışanları rahatlatacak bir gelişme göze çarpmadı.

Bugün belediye çalışanları arasındaki küçük bir azınlık dışında, Cemal Bulutoğluları’nın zorunlu izne ayrılmasına sevinen ve de sorunun çözümü yönünde atılan bir adım olduğuna inanan yok.
Çalışanlar, bundan sonra belediyede işlerin daha da karışacağına inanıyor.
Lefkoşa Kaymakamı’nın idare edeceği belediyede 90 günlük sürede yaşanacaklar ve alınacak kararlar konusunda herkesin endişesi var.

Hükümetin, özellikle çalışanın gelecek yönündeki kaygılarını sonlandıracak açıklamayı bir an önce yapması gerekiyor.
Bu haber 313 defa okunmuştur

:

:

:

: