Meclis açılırsa gündem LTB

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti’nin verdiği önerge nedeniyle, Cumhuriyet Meclisi bugün olağanüstü toplanıyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti’nin verdiği önerge nedeniyle, Cumhuriyet Meclisi bugün olağanüstü toplanıyor.

Hükümetin, çıkarttığı yasa gücünde kararname ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan ve Meclis Üyeleri’ni 90 gün süreyle izne çıkarıp Lefkoşa Kaymakamı’nı yetkilendirmesi konusunda 3 muhalefet partisi, kararnamenin Meclis’in olağanüstü birleşiminde tartışılması için önerge vermişti.
Meclis Başkanı Hasan Bozer de, İçtüzüğün 60’ıncı maddesi tahtında 10 milletvekilinin imzalı ve gerekçeli istemiyle sunulan önerge ışığında, Meclis’i bugün saat 10.00’da olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Muhalefet milletvekillerinin büyük çoğunluğunun bugün saat 10.00’da Cumhuriyet Meclis’ine gelmesi bekleniyor...
Yalnız aynı irade, hükümetteki Ulusal Birlik Partisi’nin milletvekilleri tarafından gösterilmeyecek gibi gözüküyor.

Bu konuda hükümet cephesinde, diğer konuların aksine tam bir tek seslilik var.
UBP içerisinde muhalif duruşu ve hükümetin icraatları konusunda zaman zaman sert açıklamalar yapan milletvekillerinden olan Zorlu Töre bile Meclis oturumuna katılmayacağını açıkladı.
Meclis’in önü bugün yine hareketli görüntülere ev sahipliği yapacak gibi görünüyor.
Öte yandan, hükümetin kararnamesinden sonra Kaymakam Kemal Deniz Dana ve ekibinin göreve başlaması da LTB’deki ateşin düşmesine yeterli olmadı.
BES, talepleri kabul edilene ve maaşlar ödenene kadar eylemlerine devam edeceğini açıkladı.
Başkent Lefkoşa kelimenin tam anlamıyla bir belirsizliğin içerisinde yüzüyor.
Çalışanların haklı taleplerinin sözcülüğünü yaptığını savunan sendika yönetimi, uzlaşmaz tutumu yüzünden her geçen gün kamuoyundaki desteğini kaybediyor.
Hatta bu konuda bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinden farklı sesler çıkmaya başladı.
Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan kaostan çalışanlar kadar etkilenen bir diğer kesim olan vatandaş da isyan noktasına gelmiş durumda.

Lefkoşa halkının tek istediği şey, Başkent’teki sorunların aşılması için bir an önce gerekli tedbirlerin alınması.
Çünkü, aylardır belediye hizmetlerinden yoksun kalan vatandaş, biriken çöpler kadar faturalardan da şikayetçi.

Dün Star Kıbrıs’ı arayan bir vatandaş, LTB’deki sorunun çözümü konusunda ilginç bir çağrı yaptı.
Sendika ve hükümetinde belediyede tatile çıkmasını isteyen vatandaş, “Sendikanın istediği oldu Başkan Cemal Bulutoğluları bir şekilde görevinden uzaklaştırıldı. Ama sorunlar çözülecek gibi görünmüyor. Eğer tek sorun çalışanların ödenmesiyse önce vezneleri açsınlar. Siyaset, sendika ve meclis üyelerinin yer almadığı bir kurul oluşturulsun. Başkent Lefkoşa için toplumsal seferberlik başlatılsın. Eminim benim gibi çok sayıda vatandaş belediyedeki çalışanların geleceği ve maaşlarının ödenmesi için gerekli özveriyi gösterecektir. Halk artık sendikanın uzlaşmaz tavrından da hükümetin siyasi oyunlarından da belediyedeki yöneticilerin beceriksizliğinden de usanmıştır” ifadelerini kullandı.


Bu haber 261 defa okunmuştur

:

:

:

: