Medyanın sesi duyulmuyor

Her yıl 11 Temmuz’da olduğu gibi bu yılda siyasilerimiz, basının ülkenin gözü kulağı olduğu, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının başında geldiğinden dem vurdu...

Her yıl 11 Temmuz’da olduğu gibi bu yılda siyasilerimiz, basının ülkenin gözü kulağı olduğu, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarının başında geldiğinden dem vurdu...
Başbakan İrsen Küçük, Basın Günü nedeniyle Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde düzenlenen kokteylde “Basının gelişmesinden ürkmemek gerek” dedi.
Kuzey Kıbrıs’ta basının gelişmesi değil ama haksız rekabet yüzünden her geçen gün eriyen ve iflasın eşiğine sürüklenen medya kurumlarının durumu, Başbakanı olmaya bilir ama birçok basın emekçisini ürkütüyor.

Kıbrıs Türkü’nün gözü kulağı olan ve sesini dünyaya duyuran özel televizyonlar ve birçok gazete bugün ekonomik açıdan zor bir sürecten geçiyor.
Ülkedeki siyasi irade, medya kurumlarının rahat bir nefes almasını sağlayacak, çok basit çözümü olan sorunları öteledikçe öteliyor.

Baskıcı bir tutum izleyerek, basın sektöründen yükselen feryatlara ve çözüm önerilerine kulak tıkıyor.
Ülkedeki 7 özel kanalın oluşturduğu Kıbrıs Türk Televizyonları Birliği, 11 Temmuz Basın Günü mesajında ülkedeki gerçekleri bir kez daha yetkililerin dikkatine getirdi.
Kıbrıs Türk Televizyonları Birliği, 11 Temmuz Basın Günü’nü gururla ama buruk bir şekilde kutladıklarına değinerek, yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde ifade etti: “Ülkemizde yayın yapan televizyon kuruluşları olarak 11 Temmuz Basın Günü’nü onurla, gururla ama buruk bir şekilde kutluyoruz.

Onurluyuz, çünkü ülkemizde çok sesliliğe ve demokrasiye katkı yapmaya devam ediyoruz.
Gururluyuz, çünkü bütün zorluklara rağmen halkımızın sesini içte ve dışta duyurmayı sürdürüyoruz.
Ama aynı zamanda buruğuz, çünkü iç ve dış kaynaklı haksız rekabet karşısında ezilmeye devam ediyoruz.

Yaptığımız bütün çağrılara, uyarılara ve çözüm yollarını önermemize rağmen, haksız rekabet koşullarını ortadan kaldırmaya ve demokrasinin sigortası durumundaki yayın kuruluşlarımıza nefes aldırmaya yönelik adımlar ne yazık ki atılmamıştır.
Kıbrıs Türk Televizyonlar Birliği olarak 120 yılı aşkın bir geçmişe sahip Kıbrıs Türk basınını daha iyi noktalara taşımak için bütün gücümüzle çalışmaya ve sorunların çözümünü zorlamaya devam edeceğiz.

Basın Günü’nde yaldızlı sözler yerine, basınımıza değer verildiğini anlatan icraatlar görmek istediğimizi bir kez daha hatırlatırız.”
Bu haber 324 defa okunmuştur

:

:

:

: