Olimpiyatlarda güvenlik fiyaskosu

Başladı, başlıyor , yetişecek, yetişmeyecek derken Londra 2012 Olimpiyatlarına sayılı günler kaldı..
Başladı, başlıyor , yetişecek, yetişmeyecek derken Londra 2012 Olimpiyatlarına sayılı günler kaldı..
27 Temmuz’da Londra’nın Doğusunda Stratford’da Olimpiyat Stadında başlayacak Olimpiyatlar, daha start almadan güvenlik fiyaskosuyla adından bahsettirmeyi başardı..
Dünyanın en önemli spor etkinliklerinden kabul edilen Olimpiyatlar başlamadan, siz bu satırları okurken 12 gün kala katılacak konuk ülke sporcuları ve ziyaretçilerin güvenliğiyle ilgili birçok konu da gündeme geldi..
Olimpiyatların güvenliğini sağlamakla görevli G4S adlı firma, bu işi kıvıramayacağını ve eleman bulmada geride kaldıklarını ifşa ederek, büyük bir sorunu ortaya çıkardı..
Olimpiyatlara iki haftadan az kala , koruma, güvenlik konusu ne olacaktı ?
İngiltere bir haftadır, Parlamentoda bu konuyu tartışıyor .. G4S firması, konuyla ilgili yanlışlık yaptıklarını ve tüm sorumluluğu aldıklarını kabullenerek, son noktayı koydu.. Ancak noktayı koymak bir işe yaramıyor.. Firma, aldığı kontratı yerine getiremediği için 50 milyon sterlinlik bir zararla karşı karşıya kalırken, bulunamayan güvenlikçiler için Home Office (İçişleri bakanlığı) ordu ve polisten yardım istedi.. Askeriyeden 3 bin 500 kişilik bir ekip istenirken, birkaç yüz polisin de güvenlik ekibinde yer alacağı belirtildi..
Londra’nın doğusunda ise hummalı bir askeri harekat göze çarpıyor.. Olimpiyat Köyü denilen Stratford’da bölgenin etrafındaki yüksek binaların çatısına, yerden havaya uçaksavarlar yerleştirildi.. Çevre sakinlerinin protesto ve durdurma girişimi bir işe yaramadı.. Doğu Londra, koşturan askerleri, çatılardaki misilleri ile Olimpiyatlara hazırlanan bir kent görüntüsünden çok, savaşa giden bir mahalleyi andırıyor.. Yapılan açıklamalara göre, Olimpiyatlarda 20 binden fazla asker güvenlik için görev alacak..
Güvenlik konusunun nasıl çözümleneceği hala muammasını korurken, biz işin özüne dönelim..
Olimpiyatlarin ilkinin Zeus’un oğlu Heracles tarafından başlatıldığı ve Milattan Önce 776’da yapıldığı rivayet olunur.. Modern anlamda ilk Olimpiyatlar ise Atina’da, 1896 yılında yapıldı .Ve ondan sonra da savaşlar dışında her 4 yılda bir tekrarlandı..
Bu sene Londra’da yapılacak Olimpiyatlara 204 ülkenin katılması bekleniyor.. Bekleniyor diyorum. Çünkü daha 4 ülkenin katılıp katılmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak..
Britanya’Nın ev sahipliğini yapacağı Olimpiyatlar, Doğu Londra’daki 80 bin kişilik Stadda gerçekleşecek.. Uluslararası Olimpiyat komitesi Başkanı Jacquas Rogge’un başta Kraliçe 2. Elizabeth olmak üzere katılan her ülkenin devlet başkanı ve başbakanını tek tek karşılayacağı tören, İngiltere saatiyle 27 Temmuz’da 21.00’de başlayacak.. Stada ilk olarak Yunanistan takımı girecek.. Onları alfabetik sırayla diğer ülkeler izleyecek .Ve en son da Britanya takımı stadda yerini alacak.. Olimpiyat ateşinin yakılması, marşının söylenmesi ve bayrağın göndere çekilmesiyle de oyunlar resmen başlayacak..Bu arada beklenen sporcu sayısının 10 bin 500 olduğunu belirtelim..
Türkiye’den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’In da katılacağı Olimpiyatlar, Londra’da 1948’deki Olimpiyatlardan sonra yapılan ikincisi.. Ülkede büyük heyecanla beklenen Olimpiyatlar için 2008 yılından bu yana hazırlıklar yapılıyor.. Kentin en az gelişmis Doğu bölgesi, bu oyunlar için adeta tılsımlı değnek değmiş gibi baştan yaratıldı.. Yeni yerleşim yerleri, dev alışveriş merkezi, tren , metro istasyonları Doğu Londra’yı yepyeni bir görünüme kavuşturdu..
Bu arada kentin merkezinde de 15 Temmuzdan itibaren “Olimpiyat Hattı” adıyla, sadece Olimpiyatlara gidenleri taşıyanların girebileceği özel yollar işaretlendi.. Iki ay boyunca hiç başka aracın giremeyeceği bu hatlara yanlışlıkla girişin cezası da bin sterlin olarak belirlendi..
Açılış töreni ise başlı başına bir olay olacak.. Sahanın içi İngiliz kırsal alanı olarak tasarlandı.. O gün için canlı çiftlik hayvanları sahada yer alacak.. Görenler, kendilerini modern bir stadda değil, bir parkta, kırda hissedecek..
Olimpiyatların açılışını dünyanın dört bir yanında 4 milyardan fazla kişi ekranları başında izleyecek..
Bu görkemli stadın ve hazırlıkların faturası ne kadar diyenleri merakta bırakmayalım.. Kesin belirtilmemekle birlikte 9 milyar sterlini aştığı tahmin ediliyor..Son faturanın rakamı ise oyunlar bittikten sonra belli olacak..
Güvenlik fiyaskosunu saymazsanız, Olimpiyatların start alması için herşey hazır.. İngilizler işi şansa bırakmadılar..
Tek bekledikleri ise güneşin çıkması.. Son 40 yılın en soğuk ve yağmurlu yazını geçiren İngiltere’de güneş doğarsa, Olimpiyatlar gerçekten izlenmeye değer hale gelecek..
Sporseverler şimdiden kırılacak rekorları sabırsızlıkla beklemeye başladı bile..
Bu haber 300 defa okunmuştur

:

:

:

: