Olimpiyatlar kapıda, terör korkusu yüreklerde

Bu Cuma günü Londra 2012 Olimpiyatları başlıyor.. 6 Temmuz 2005’de Londra’n ın 2012 Olimpiyatlarını kazandığının açıklanması üzerinden tam 7 yıl geçti..
Bu Cuma günü Londra 2012 Olimpiyatları başlıyor.. 6 Temmuz 2005’de Londra’n ın 2012 Olimpiyatlarını kazandığının açıklanması üzerinden tam 7 yıl geçti.. Ve dedikodusuyla, skandalıyla, fiyaskosuyla, Londra’lıların protestoları, ulaşım ve gümrük çalışanlarının grev tehditlerine rağmen dünyanın en fazla izlenen spor şenliği bu Cuma günü Stratford’daki Olimpiyat Köyünde start alıyor.
70 gün önce Atina’dan yola çıkan , 8 bin atletin 8 bin mil taşıdığı Olimpiyat meşalesi Britanya’ nın dört bir yanını gezdikten sonra başkent Londra’ya vardı.. Cuma’ya kadar da başkentin tüm belediyelerinden geçerek, halkı selamlayacak ..
Olimpiyatlar başlamadan en büyük korku ise süphesiz güvenlik .. 12 Ağustos’a kadar sürecek Olimpiyatlar sırasında herhangi bir terör olayına engel olmak amacıyla, İngilizler ellerinden geleni yapıyor.. En son uyarı , İsrail’den geldi ve İran’lı terör çetesinin Olimpiyat haftasında sporculara saldıracağı iddiasını ortaya attı..
1972 yılında Münih Olimpiyatlarında 11 sporcusunu terör saldırısına kurban veren İsrail’in bu uyarısı, İngilizlerce ciddiye alındı ve ona göre tedbirler uygulamaya kondu bile.. Bulgaristan’da Burgaz’da geçtiğimiz hafta İsrailli turist otobüsüne yapılan , 6 kişinin öldüğü saldırının izleri çok taze..
İngilizler zaten 17 bin asker, 7 bin özel koruma görevlisi , 12 bin 500 polis ile dev bir korumu ağı kurmuş ve Londra’yı, Olimpiyat köyünü koruma çemberine almış durumda..
204 ülkeden, 10 binden fazla atletin katılacağı dev olimpiyatların açılışına katılacak devlet, hükümet başkanları, VIP konukların herhangi bir tehlikeye karşı korunması için Olimpiyat Stadının altında “ panik odaları” çoktan yapıldı.. İngiliz Gizli Servisinin tahminlerine göre Olimpiyatlara 50 binden fazla VIP katılacak.. Sırf bunların koruması başlı başına büyük bir operasyon. 140 devlet başkanı, 200 bakan, 100 kraliyet üyesi ve 150 uluslararası yardım kurumu başkanı VIP’ler arasında..
Kraliçe 2. Elizabeth’in açacağı Olimpiyatlarda, 80 bin kişilik stadyumda güvenliğin sağlanması gerçekten en büyük baş ağrısı.. Sniper’Lardan tutun da bölgedeki evlerin çatılarına yerleştirilen yerden havaya misillere kadar her türlü önlem alınmış durumda..
Olimpiyat Stadı çevresi, başkent Londra’nın merkezi, turistik bölgeleri, Heathrow Havaalanı ( oyunlar süresince tüm ekiplerin kullanacağı tek havaalanı olacak) adeta çelikten bir çemberle çevrilecek Olimpiyatlar boyunca..
Güvenlik bir yana, Olimpiyatlar bir yandan da kente şenlik, canlılık getirdi.. Olimpiyat meşalesinin kente girmesi, Olimpiyat Stadında son hazırlıkların yapılmasıyla başlangıca saatlerin kaldığı büyük spor etkinliği, karnavalları da beraberinde getirdi.. Londra’nın hemen hemen her belediyesinde şenlikler düzenleniyor..
Kentte bir karnaval havası hakim..
Bir yanda spor, bir yanda karnaval, bir yanda güvenlik .. Bir yanda da olimpiyatların olmazsa olmazlarından ve polisin şimdiden mücadele açtığı yankesiciler, hırsızlar, sokak kadınları, çeteler.. Yüzlerle, binlerle akın akın Avrupa’dan özellikle Doğu Avrupa’dan Londra’ya gelmek üzere yola çıktı.. Saniyede cebinizden cüzdanınızı çalan bu hırsızlara karşı polis elinden geleni yapıyor..
Olimpiyat Hatları açıldı ve 25 Temmuzdan itibaren sabah 6 ile gece yarısına kadar bu yollara sadece Olimpiyat Ailesi denen araçların girmesine izin var..
Londra bu günlerde tam anlamıyla bir yanda kaos’u, bir yanda şenliği, bir yanda güvenlik endişesini yaşayan bir kent..
Aylardır yağmurdan gözünü açamayan Londra’lıların çoğu, yarışmaları TV’lerinden izleyecek.. Karaborsaya binlerce sterlinle düşen bilet çok.. Meraklılarına duyurulur.
BU cumadan başlayacak Olimpiyat Şenliklerine ikinci defa evsahipliği yapacak Londra’yı yakın tarihinin en önemli sınavı bekliyor.. Bazıları şehirden kaçarken, bazıları evlerine kapanıp, kent merkezini boykot edecek..
Ancak herkesin ortak noktası spor yarışmaları ve kırılacak rekorlar olacak.. Bakalım Londra 2012, hangi rekorlarıyla öne çıkacak ?
17 günlük şenlikte göreceğiz..BU arada hemen belirteyim.. Güneş de bize acıdı ve yüzünü göstermeye başladı.. Londra, korkuya, kaos’a rağmen Olimpiyatlara hazır..
Bu haber 483 defa okunmuştur

:

:

:

: