Yok, mu elinizde daha eskisi!

KKTC turizm ülkesi, bunu herkes biliyor tekrar tekrar vurgulamaya gerek yok diye düşünüyorum. Peki, turizm ülkesi olunca ne olur?

KKTC turizm ülkesi, bunu herkes biliyor tekrar tekrar vurgulamaya gerek yok diye düşünüyorum. Peki, turizm ülkesi olunca ne olur? Benim bildiğim kadarıyla ki yanlışım varsa düzeltin, alt yapı ve çevre son derece düzgün olmalıdır. Ancak KKTC’ye bakıldığında ne altyapı var ne de temiz bir çevre. Gelen geldiğine bin türlü pişman oluyor. Bunların hepsini bir kenara bırakıyorum çünkü yıllarca yazıldı çizildi ancak yetkililer adım atılmaması konusunda oldukça ısrarcı…

Gelelim Lefkoşa-Girne arası ve Girne-Lapta arası taşımacılık yapan otobüslere… Turistlerin yol güzergâhı, ağırlıkta bu yönde olduğu için söylüyorum diğer bölgelere giden otobüsler de söylediklerimi üstüne alınsın!

Turistler ülkeye geldiklerinde çoğunlukla otobüs kullanıyor ki bu rakamı yaklaşık olarak %70 olarak verebilirim. Yüzde 30’luk kısım da araç kiralıyor. Turistlerin bindiği otobüslere hiç kafanızı çevirip baktınız mı? Pek zannetmiyorum. Çünkü bu ülkede turist kimsenin umurunda değil. Herkesin altında son model arabası turistte ne yaparsa yapsın değil mi? Lefkoşa-Girne arası taşımacılık yapan otobüslerin ortalama yaşı15, Lapta otobüslerinin ise 20. Yani 20 yıllık otobüsler… Sıcakların ortalama 50 derece olduğu ülkemizde tatile gelen turistlerin bindiği otobüsler içler acısı durumda. Otobüslerin ne penceresi var ne de adam akıllı oturabileceği koltuğu. Ülkeye gelen turistler penceresiz, klimasız bir şekilde yaklaşık 30 Km’lik yolları çekmek zorunda kalıyorlar. Söz konusu otobüslerde bir insanın yolculuk yapması çok içten söylüyorum İMKÂNSIZ. Ama insanlar ne yapsın, mecbur biniyorlar. Peki, siz bu izlenimin sonucunu düşünüyor musunuz? Eminim araçların birçoğu trafiğe çıkamayacak durumda, yani kayıttan düşmüştür. Kimse görmüyor mu bunları? Bizlere gelen şikâyetler sizlere gelmiyor mu? Yada geliyor da kulak arkası mı ediyorsunuz? Biz her zaman kolaya kaçmaya devam edelim aynen bu şekilde! Ama sonradan da dert yanalım ‘Ülkeye turist gelmiyor’ diye tamam mı? Buarada varsa elinizde daha eski otobüsler onları da trafiğe çıkarın ki mülteci gibi taşınan insanlar çok daha kötü şartlarda taşınsınlar. Onlar bunu hak ediyor!..
Afgan-Rus savaşında, haberlerden aşina olduğumuz ve bugün üçüncü dünya ülkelerinde bile kullanılmayan bu otobüsleri, ülkemizin yollarında trafikte görmek utandırıyor. Hadi yenilemesi yapılmış, bakımlı olsalar nostalji yapıyoruz diyeceğiz. Ama her tarafından sesler gelen, klimasız, koltukları paramparça olmuş, dururken bile dağılacakmış hissi veren, sanki anayolun dışında başka bir hedefi gözüne kestirmişçesine ilerleyen, bir yerlere çarpacakmış gibi trafikte akan bu araçlara insanları doldurup yollara salmak nasıl bir anlayışın ürünü olabilir bilmiyoruz doğrusu.
Yetkililere sesleniyoruz. Bu uyarımızı dikkate alın. Taşımacılık yapan firmalara bir standart getirin. 2-3 yaşından fazla araçları turistik bir memlekette yolcu taşımacılığında kullanmayın. Taşımacılıkta kullanılan araçların boyutundan fiyatına, donanımına, hizmet veren personelinden hizmet sunulan mekânlarına kadar ferah bir ortam hazırlayın. Bir kaza, bir felaket yaşanmadan bu sorunu çözün.
Turizm için çözün… İnsan onurunun gereği olarak çözün. Ne için çözerseniz çözün ama bu sorunu bir an önce çözün…

Bu haber 2456 defa okunmuştur

:

:

:

: