Hovardaca kullanılan Vakıf malları

Tarihi kaynaklarımıza göre ortaya çıkışı Hz. İbrahim Peygambere kadar uzanan Vakıf çalışmaları ve Vakıf mallarına gösterilen hassasiyet, Osmanlı İmparatorluğu döneminde en muhteşem günlerini yaşamış ve bu dönemde Türkler, Vakıf örneklerinin en güzellerini sergilemiştir.

Tarihi kaynaklarımıza göre ortaya çıkışı Hz. İbrahim Peygambere kadar uzanan Vakıf çalışmaları ve Vakıf mallarına gösterilen hassasiyet, Osmanlı İmparatorluğu döneminde en muhteşem günlerini yaşamış ve bu dönemde Türkler, Vakıf örneklerinin en güzellerini sergilemiştir.

Birinci dünya savaşından sonra Vakıf mallarına karşı hassas yaklaşım ciddi değişikliğe uğramış, Vakıf malları hovardaca kullanılması nedeniyle vicdanı yaralı vatandaşın isyanına, çığlıklarına kulak tıkanmış, görmezden gelinmiştir.
Hz. İbrahim Peygamberden günümüze kadar geçen süreç içerisinde Vakıf mallarının kötüye kullanımına ilişkin en çirkin kullanım şekli ülkemizde yaşanmış, Hamitköy Camisine bağışlanan araziye gecekulübü, işleyiş şekliyle genelev olan bir yapının yapılmasına Vakıflar Yönetim Kurulu ve hükümet izin vermiştir. Son yıllarda sık sık basına yansımasına rağmen Vakıflardan da, idarecilerden de kamu vicdanını rahatlatacak herhangi bir açıklama gelmemiştir.
Bu sessizliğin nedeni nedir? Vatandaşın vicdanını rahatlatacak, o araziyi vakfedenin ruhunu huzura kavuşturacak bir açıklama yapmayacak mısınız? Bu yanlış adımdan vazgeçildiğini gösteren bir adımın atıldığını görmeyecek miyiz? Bizleri tarihe Vakıf mallarını utanmazca, hovardaca kullanan kuşak olarak mı geçireceksiniz?
Ülkemizde akıllara durgunluk veren Vakıf arazisine, Camiye ait araziye genelev yapılması olayına, geçen hafta bir gazetemiz adeta isyan etti, ardından Türkiye Ulusal basınında “Vakıf malına genelev yaptılar” başlığıyla bizi dünyaya rezil ettiler. Bu haberi okuduğumuzda her vatandaş gibi bizim de içimiz acıdı, ruhumuz daraldı.
Hükümete, Vakıflar Yönetim Kurulu’na ve Genel Müdürüne sesleniyoruz! Bundan sonraki kısmı daha dikkatle okuyunuz.
VAKIF; Bir kişinin şahsına ait olan bir mülkü, faydası Allah’ın kullarına ait olmak niyetiyle, şartıyla ebedi olarak Allah’a, Allah’ın rızasına tahsis etmesi, bağışlamasıdır.
İLK VAKIF; Misafire, yolda kalmışlara ve muhtaçlara yardım ederek sevap kazanan Hz. İbrahim Peygamber, öldükten sonra bu sevabı devam ettiremeyeceğini düşünerek üzülmüştü. Yüce Allah üzülen peygamberine,sahip olduğu malından bir kısmını Vakfetmesini, böyle yaparsa sevabının kıyamete kadar devam edeceğini haber vermişti. Bugün Müslümanların en kutsal mekânı olan, her yıl milyonlarca Müslümanın hac ibadeti için akın ettiği Kâbe-i muazzama bir Hz. İbrahim Peygamber vakfıdır. Bizim peygamberimiz döneminde de sahabe-i kiram, peygamber efendimizin teşvik ve müjdeleri neticesinde çok kıymetli arazilerini VAKF etmişlerdir.
Peygamberimize ve onun arkadaşlarına uymayı, yaptıkları, davrandıkları gibi davranmayı en büyük zenginlik kabul eden Türk Milleti olarak bizlerde tam anlamıyla bir vakıf medeniyetikurmuştuk. Evlenecek kızların çeyizlerinin karşılandığı vakıflardan, hizmetçinin evde kırdığı tabağı, ölen kişinin mezar tahtalarını, kefenini karşılayan vakıflar vardı tarihimizde…
Vakıf Hukuku şu: vakıf malı alınmaz, satılmaz, mülk edinilmez ve miras olarak bırakılmaz. Tarihi bir çok örnekte görüldüğü gibi bu malları talan edenler iflah olmamış, rahat yüzü görmemiştir. Vakıf mallarını koruması gerekirken talan edenlere, buradan kazandıkları hayıreder mi?Bir araştırın ne dramlar göreceksiniz.
Vakıf mallarını kullananlar ne yapmalıdır? İlahiyatçılar;Hemen bu malı iade etmelidirler diyor. Bu gibi yerlerde durmayı-kullanmayı oralara ev, iş yeri yapmayı tavsiye etmiyor, vakıf malından uzak durmayı öneriyorlar.Bu mallara bulaşanların dünyada işlerinin iyi gitmediği, mevcut malvarlıklarının da ellerinden çıktığı örnekleriyle mevcuttur. Bu nedenle; Arsa ev arazi alacak olanlarında, aldıkları arazinin geçmişini kontrol etmeleri, vakıf malıysa uzak durmaları gerekir. Devlet sattı aldım demek de geçerli bir mazeret olmaz.
Hadisi şerifte “Bir lokma haram yiyenin 40 gün ibadetinin kabul edilmeyeceği “ bildirilmektedir, o haram lokmanın vücuttan atılması kırk gün sürdüğü için. Vakfa ait dükkanda ticaret yapan, vakıf arazisini ekip biçen, bunu çoluğuna çocuğuna yediren, vakfa ait birevde oturan, vakfa ait bir yerin kirasını alıp yiyenlerin durumu nasıl olur, Allah bilir. Vakıf mallarına bulaşanlar, kendisiyle birlikte gelecek nesillerini de manevi olarak ağır yükün altına sokmuş, onlarında geleceklerini karartmış olurlar.
Peygamberimiz ahirette her günahkâra yardımcı olmak üzere şefaat masasında otururken, vakıf mallarını yiyenler geldiği zaman ayağa kalkarak Ey Allah’ım! Bu kulundan davacı ve şikâyetçiyim diyecektir. Şikâyetçisi Peygamberimiz, hâkimi Allah olan bir mahkemede vakıf mallarını yiyen nereye gidebilir? Ne yapabilir? Kimden yardım isteyebilir.
Din işleri Başkanlığı ’da bu güne kadar yapmadığı görevini yapmalı, vatandaşı bu konularda aydınlatmalı, sevap kazanacak ibadetleri anlattığı kadar, sevabı yok edecek durumları da vatandaşa sıklıkla hatırlatmalıdır.
Bu haber 2835 defa okunmuştur
 • Lem ne tutamkosu... Aristo  Lefkoşa - 06.09.2012 Kuralları var o kurallara göre idare edecen. O filmi çok mu izledin. :))
 • Lanet Milingidi  karpaz - 24.08.2012 Nasıl yani yaw Tutankamon lananeti gibi bişeydir bu vakıf malı laneti da hahahah
 • Artık düzelir Sidneyli_Genç  Sidney - 24.08.2012 Ne yalan söyleyim,hayatımda gördüğüm vakıf üzerine en güzel yazı. Kabenin ilk vakıf olduğunu, peygamberimizin savcı olacagını bu yazıda öğrendim. Bu kadar kısa bir yazıda vakıf kurumu bu kadar güzel anlatan bir yazar daha görmedim. Gazetenizi tebrik ediyorum. Bu yazıyı okuyan yetkileler haala vakıf konusuna el atıp düzeltmezlerse, söyleyecek bir şey kalmamıştır. Benim kanaatim o genelev sözleşmesini derhal iptal ederler. Keşek bu yazıyı ingilizcede yazssanızda okusa anlasa herkes.. Hem utandım. hem üzüldüm. hemde milli ve manevi değerler sahip çıkan yayın organları var diye sevindim. Hükümet duy bu feryadı.
 • vakıf varlık,huzur ve hayırdır hasan dede tarhan  gazimagosa - 23.08.2012 Editöründe belirttiği gibi vakıfl insanlık tarihi kadar eski,Vakıf Medeniyet, Vakıf toplumra paylaşımdır vakıf geleceğe mirstır.Osmanlı İmparatorluğunun akabinde Anadolu dakurulan Yeni Hükümet ve akabinde devlete İşgal güçleri Osmanlı mirasından vaz geçmesi şartı ile varlıklarını ve kurdukları devleti tanıyacaklarını belirttiler ve bunu bir devlet politakası yapma şartına bağladılar. T.C devleti yöneticileri de Miki Milli sınırları dışında kalan Osmanlı Vakıf mallarına sahip çıkamadı bu kıbrısta da böyle oldu Özellikle Kıbrıs Türkünde Yaygın olan Vakıf malları uzun bir zaman İngilizler tarafında Rumlara peşkeş çekildi Daha Sonra Türk cemaatine devredilen Vakıflar Gerek Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde gerekse 1974 den sonra Siyasilerin rant kapısı oldu ve maksatı dışında siyasi yandaşlarına hasat mezat verildi Vakıflar İdaresi Siyasilerin elinden derhal arındırılmalı ve maksatına uygun yönetilmelidir aksi halde bu denli önemli kurumların yozlaşması toplumun yok olması anlamına gelecektir
 • Bu Ne Rezalet Memleket sevdalısı  Gazimağusa - 23.08.2012 Vakıfların Şu Anki Yönetim Kurulu Başkanı, bu göreve geldiğinde hepimiz birşeylerin düzeleceği konusunda çok ümitlenmiştik. Kendileri hala neden bu olaya karşı sessiz durmakta. Yoksa bu memlekette herkes çıkrının peşinde mi koşmakta. Din Diyanet diyen insanlar bu gibi rezaletlikler karşısında neden hiç sesini cıkarmamakta. Acaba bunun vebalini yüklenmediklerini mi düşnmekteler. Peygamberimiz (SAV): Haksızlık karşısında susanları dilsiz şeytana benzetmekte. Ve Yine (SAV): Emaneti ehline vermediğiniz zaman kıyameti bekleyin. Bu güzel ülkemizde birşeylerin düzelmesi için illa da kıyamet mi kopması lazım. Sayın Vakıfların İdarecileri. Bu rezaleti bir an önce düzeltin ve Allahtan af dileyin, ya da vakıf mallarına yapılan bu ihaneti bertaraf etmediğiniz için vakıf lanetine maruz kalacağınızın farkında olun.
 • M. Dere  GÜZELYURT - 23.08.2012 Hovardaca kullanılan Vakıf malları konulu yazınızı dikkatlice okudum. öncelikle sizi tebrik ediyorum vakıf mallarına gösterdiğiniz hassasiyetten ve sunduğunuz çok değerli bilgilerden dolayı .sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi maal esef ülkemizde vakıf mallarına gerekli hassasiyet gösterilmiyor ve haram helal ver allahım garip kulun yer allahım mantığıyla sorumlular hem kendilerini zehirliyorlar hemde nesli bozuyorlar azabınıda tüm topluma çektiriyorlar yzıklarolsun
 • BAL TUTAN.. M.Zeki  londra - 23.08.2012 SAYIN EDITOR,LEFKOSANIN GOBEGINDEKI AHMET SAMI TOPCAN ARABA PARK YERI DE VAKIF MALI.LEFKOSANIN EN IYI YERLERI SARAY HOTEL DE.KIRNIDAKI YERLERINI DE SAHIS MALI EDDILER..
 • Ne beklenirki Girneli  Girne - 23.08.2012 Huzur, bereket kalmadı. Vatandaş intihar ediyor. Vakıf malına genelev yaparsan olacagı bu. NVatandaşı intihara sürükleneeredeyse hergün vatandaşı intihara sürüklenen, toplumsal huzuru bozulan ülke yöneticiler oturup düşünmeli. nerdee öle yönetici... Bir gün sizede bulaşır bu huzursuzluk görürüsünüz beyler
 •    - 23.08.2012 Bu cami malını geneleve veren ve altına imza koyan aymazlara sesleniyorum, yazıklar olsun sizlere sizi toprakta kabül etmeyecek o vakıf mallarının bedduası sizleri inim inim inletecek
 • YUH BEE    - 23.08.2012 Bu malları kim geneleve peş geç çektiyse araştırılsın ve o dönemin yönetim kurulları teşhir edilsinde insanların içinde adamız diye gezmesinler, daha ne kepazelikler görecez bu ne yaaa
 • Durum böyle. Kıbrıs Aşığı  Lefkoşa - 23.08.2012 Sayın editör. Konunun vehametini en güzel şekilde ifade etmişsiniz. Yıllardır kendi gözlerimizle şahit olduğumuz bu durum ecdadın kemiklerini sızlatıyor. Vakıf gelirleri amaçları doğrultusunda kullanılmamaktadır. S izin değindiğiniz konuya bir ekleme de ben yapacağım. Gayrimenkullarini vakfeden kişiler bu vakıf mallarının gelirlerinin kullanılması gereken yerleri belirttikleri halde ne yazıkki bu gelirler düzenlenen turizm tanıtımlarına, kokteyllere, sergilerin masraflarına kullanılıyor. Utanç verici bir durum. Söylenecek çok şey var ama ben bu kadarla yetiniyorum.
 • Utanırlar belki İbrahim Ramadan  Lefkoşa - 23.08.2012 Vakıf Mallarıyla ilgili çok bilgi edindim bu yazıda. Kabeyle ilgili kısmı en ilginci. Ama utandım da ülkemin vakıf mallarına karşı vurdumduymazlığını okuyunca. Biliyordum ama, okuyunca duygulandım. Canım sıkıldı. Allah belamızı vermeden vazgeçin bu girdiğiniz yoldan. Caminin malını dine uygun kullanın. Bağışlayan öldü gitti. O size emanet. Emanete hıyanet etmezdik biz. Nasıl değiştik böyle. Allahım şuur ver

:

:

:

: