‘Nadir bir dava’

Asil Nadir’in 2 yıl önce İngiltere’ye dönüşüyle başlayan dava süreci dün hakimin verdiği 10 yıllık cezayla noktalandı. Ancak tam noktalandığını söyleyemeyiz yasal olarak temyize başvurma hakkı bulunuyor.
Asil Nadir’in 2 yıl önce İngiltere’ye dönüşüyle başlayan dava süreci dün hakimin verdiği 10 yıllık cezayla noktalandı. Ancak tam noktalandığını söyleyemeyiz yasal olarak temyize başvurma hakkı bulunuyor. İngiltere’de her tür temyizin kabul görmediğini de hatırlatmakta yarar var. Yüksek mahkeme tarafından da kabul görmediğini hatırlatmakta yarar var. İngiliz hukuk çerçevesinde 10 yıllık ceza ağır bir ceza. Ancak bu dünkü mahkemede İngiliz yargıç hukuk kuralları çerçevesinde iş adamının 5 yıl yattıktan sonra serbest kalabileceğine işaret etti. 1990’dan bu yana gelen oldukça uzun süreçli dava. İki yıl önce kendi isteğiyle KKTC’den Londra’ya dönüşüyle yeniden hareketlendi. 17 yıl aradan sonra İngiltere’ye döndü. Ayağında elektronik kelepçe, ev hapsi, karakola gidip imza verme gibi 10 değişik kefalet şartını kabul edil İngiltere’ye döndü. Tutuksuz yargılanma şartıyla Asil Nadir için bunlar artı puan oldu. Avukatı da müvekkilinin kendisini hala suçsuz hissettiğini duruşmada ifade etti. Asil Nadir’le ilgili 13 ayrı suçlama vardı. Toplamı 34 milyon Sterlin Polypec’ten hesabından zimmetine geçirmekti. 13 suçun 10’undan 71 yaşındaki Nadir suçlu bulundu. Mahkeme 7 aydır devam ediyor, 2 yıldır devam ediyor dedik ama çeşitli yasal süreçten geçti ve Ocak ayında başladı Ağustos’ta dönüşünün ikinci yıl dönümünde karara bağlandı. 7 ayın mahkeme masrafları ve davanın kendisi kadar büyük. Masraflar 10 milyonu buldu ve önemli bir rakam bu maliyet. Asil Nadir’in duruşmadaki durumunda bahsetmekte yarar var. Karar açıklanırken Asil Nadir 7 aydır sergilediği rahat, keyifli tutumunu karar açıklanırken de korudu. BBC de dava sürecinde kibarlığı elinden bırakmadığını ve sadık bir şekilde koruduğuna dikkati çekti. Dava yargıcı İngiliz Holy Royd, 71 yaşındaki iş adamını üstün başarı gösteren bir iş adamı olarak bahsetti. Şirketin parasının Asil Nadir’in parası olmadığını, bunu bilmesine rağmen kendi parası gibi harcadığını söyledi. Cezayı açıklamadan önce yaptığı mütalasında, davayı açan İngiliz dolandırılıcılık masası da iki rakamlı bir ceza üzerinde duruyordu. İngiltere’de Asil Nadirle ilgili suçlarla dolandırıcılıkla ilgili bu suçlarda her iddianın karşılığı maksimum 7 yıllık bir hapis cezasını öngörüyor ancak yargıç 13 suçun 10 tanesinden suçlu bulunan Asil Nadir’de bunu göz önünde bulundurmadı.

NADİR’İN MÜCADELESİ DEVAM EDECEK: Verilen 10 yıllık cezanın 87-89 yılları arasında işlenen zimmetine geçirme hadisesiyle 5 yıl. 89-90 arası da 5 yıl olarak belirtildi. Bence Asil Nadirle ilgili belki dün ceza açıklandı, nokta kondu ama Asil Nadir iki yıldır İngilere’de ve iki yıl süresince her mahkemede her görüştüğümüzde ve basına açıklamalarında suçsuz olduğunu ısrarla savundu. Sanıyorum 10 yıllık hapis cezasından sonra Asil Nadir’in mücadelesi devam edecektir. Kendisi, ne kadar çok mücadeleler gördüğünü ve bu verilen cezanın da kendisi için bir oyuncak olduğunu ifade etti. Eşi Nur Nadir de daha sonraki yazılı açıklamasında derhal temyize başvuracaklarını ve eşinin suçsuz olduğunu İngiliz basınına duyurdu. Bu cezanın 5 yıl ev hapsi olarak mı yoksa hapishane de mi olacağı konusunda ise herhangi bir bilgi olmadığını ifade eden Nadir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘Daha önce buna benzer bir dava İngiltere’de bu güne kadar görülmedi. Gerçekten adı gibi Nadir bir dava. Bu boyutta bir dava İngiliz mahkemelerine ilk kez geldi ve sonuçlandı. 10 yıllık cezayı verirken yargıcın tüm bu koşulları, şartları, yaşı, sağlığını dikkate aldığını unutmamak gerekiyor. İki yıl ev hapsinde geçti, tutuksuz yargılandı. Yargıçta 5 yıldan sonra çıkabileceğini açıkça ifade etti ancak bunu ev hapsi mi yoksa normal cezaevimi olduğu belli değil. Zaten, hafif suçluların yattığı açık cezaevine gönderileceği belirtiliyor.Bu haber 576 defa okunmuştur

:

:

:

: