Dünyanın kuzeyinde yankılanan ses: “Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu”

Müzik denilince basit tabiriyle,’’ tabiatta kulağa hoş gelen sesler’’ olarak tanımlarız.Ama gerçekte müziğinde fizik kimya gibi diğer bilim dalları gibi, tarihçesi hemen hemen İnsanlığın varoluşuna kadar uzanan bir bilim dalı olduğu bilinmektedir..
Hasan Orhan

“Müzik hayatın neşesi,ruhu,sevinci ve her şeyidir.”
M.Kemal AtatürkMüzik denilince basit tabiriyle,’’ tabiatta kulağa hoş gelen sesler’’ olarak tanımlarız.Ama gerçekte müziğinde fizik kimya gibi diğer bilim dalları gibi, tarihçesi hemen hemen İnsanlığın varoluşuna kadar uzanan bir bilim dalı olduğu bilinmektedir..

Nasıl ki Dünyada milletler topluluğunu teşkil eden her milletin kendine has, kendine özgü Bir dili varsa da müziğin tüm evrenin ortak bir dili olduğu, insanlar arasında his ve duyguların Değişik bir ifade şeklidir.

Müziğin gerçekte bir bilim dalı olduğunu ve tüm insanlığın ortak dili olduğuna yürekten İnananlardan birisi de Türkan Nalbantoğlu dur.Ömrünü ve zamanının büyük kısmını Türk Müziğinin gelişmesi tanıtılması çalışmalarına adayan Türkan Nalbantoğlu hanımefendi Kıbrıs Türklerinden olup,Dünyanın kuzeyindeki Londra da yaşamaktadır.

Kendiside bir musikişinas olan Türkan hanım Dünyanın en eski ve köklü müziklerinden olan Türk Sanat Müziğinin yaşatılıp ve tanıtılması amacıyla kendi çaba ve imkanlarıyla on beş kişiden oluşan Vatan Kültürel Türk Müziği Korosunu Londra da kurarak çalışmalar ve konserler düzenlemek suretiyle Türk Müziğini Avrupa da duyurmaya tanıtmaya sevdirmeye Başlamış,düzenlemiş oldukları konserlerle takdir toplamaya başlamışlardır.

Kendisinden bilgi aldığımız Vatan Kültürel Türk Müziği Kurucu Başkanı
Sayın Türkan Nalbantoğlu yapmış oldukları çalışmalarının devam edeceğini belirtmiştir.Şimdilik henüz on beş üyesinin bulunduğu derneğin Koro Şefliğini
Kanun ustası ve bestekar Naci Göçen başarıyla sürdürmektedir.Naci Göçen
Ülkemizin tanınmış ses sanatçılarından Adnan Şenses ve Sibel Can gibi yorumcuların bestelerini muhtelif zamanlarda okuyan tanınmış bir kanunidir.

Dünyanın bir ucunda Kuzey yarımküresinin de kuzeyinde Londra da ilk
etkinliğini yemekli bir balo tertipleyerek basının ve halkın huzuruna çıkan
Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu Londra nın en ünlü mekanlarından biri olan Efes-2 Restaurant ta vermiş olduğu konserden elde ettiği 2000 sterling tutarındaki parayı da merkezi Kıbrısta bulunan Kanser Hastalarına Yardım Derneğine bağışlayarak takdire şayan bir yardımseverlik örneği göstererek olumlu takdir ve tepki almıştır.

Türk Sanat Müziğinin,yüksek bri medeniyetin öz musikisi olduğu ve bu musikinin Dünyanın her yerinde dinlenilmesi ve bilinmesi tanıtılması gereltiğini ifade eden Kurucu Başkan Türkan Nalbantoğlu,müziğin diğer bilim dalları gibi başlı başına bir bilim dalı olduğunu belirtirken de müziğin tüm Dünya insanlarının duygularla anlaşabildiği ortak bir dili olduğunu vurgulamaktadır.Adeta bir isimsiz kahraman gibi yüksek bir idealizm içerisinde gönülden inandıkları Türk müziğinin tanıtılması yeni nesillere öğretilmesinin bir güzel uğraş olduğunu belirteren Türkan hanımefendinin şu sözleri takdire şayandır..Nalbantoğlu ‘’ Bizim misyonumuz Türk Sanat Müziğini yabancı bir ülkede gençlerimize sevdirmek ve onlara bir şeyler bırakmaktır.Geçtiğimiz Mayıs ayı tanıtım etkinliğimizden sonra Eylül 2012 tarihinden itibaren de derneğimize yeni üyeler alıp, ayrıca dernek bünyesinde bir çocuk korosu kurmayı yeni yetişen çocuklarımıza müziğimizi sevdirmeyi amaçlıyoruz’’ şeklinde duygu ve düşüncelerini yapacakları hizmetleri dile getirmiştir.

Dünyanın taa Kuzeyinde Vatan Kültürel Türk Müziğinin çalışmalarını daha rahat ve düzenli bir şekilde yürütebilmesi için,tanınmış simalardan Tuncel Nalbantoğlu sponsorluk yaparak her türlü maddi ve manevi desteği sağlamaktadır.

Bu idealist yürekli insanların Dünyanın Kuzeyinde adeta Türk Müziğinin yankılanan sesi olmalarını ve bu uğurda vermiş ve verecekleri mücadele ve gayretlerinden dolayı candan kutluyor başarılar diliyorum.

Her nerede olursanız olun sağlık huzur ve mutlulukla kalınız.
Bu haber 182 defa okunmuştur

:

:

:

: