Avrupa’yı Türkiye Kurtarır

Türklerin tarihte kurduğu onlarca devletin en güçlüsü, Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye yâda bildiğimiz ismiyle Osmanlı imparatorluğu, kimi kaynaklara göre 1299’da tarih sahnesine çıkmış, kimilerine göre 1302’de Bafeus savaşından sonra devlet olmuştur.

Türklerin tarihte kurduğu onlarca devletin en güçlüsü, Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye yâda bildiğimiz ismiyle Osmanlı imparatorluğu, kimi kaynaklara göre 1299’da tarih sahnesine çıkmış, kimilerine göre 1302’de Bafeus savaşından sonra devlet olmuştur. Bu devlet kısa sürede sınırlarını Kuzey Afrika’dan Doğu Avrupa’ya, Güneybatı Asya’ya kadar genişletmiş ve 16. yy ’da dünyanın tek süper gücü haline gelmiş, çağ açıp çağ kapamış, 600 yıldan fazla dünyaya yön vermiş adaletle hükmetmiştir.

Yükselme, gerileme, duraklama dönemlerinin ardından 1922’de dağılma sürecine girmiş ve yıkılışına kadar varlığını korumak için büyük çaba harcamış ancak bu çaba işe yaramamıştır. “Hasta adam” olarak alay edilen, ölümü beklenen Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, Anadolu’da Türkiye Cumhuriyeti adı altında yeni bir Türk devleti kurulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun enkazından onlarca devlet daha kurulmuştur. Aradan yaklaşık bir asır geçmesine rağmen bu devletlerin hiç birinin halkı, Osmanlı zamanındaki huzuru ve refahı yakalayamamıştır…

Avrupa dün bizim yaşadığımızın bir benzerini yaşıyor bugün. Osmanlının güçsüz olduğu zamandaki filmin aynı yaşanıyor İspanya’da. Katalonya bölgesi bağımsızlık bayrağını açtı. Yaşlı ve hasta Avrupa en kısa zamanda iyileşip ayağa kalkmazsa Katalonya’yı başkalarının takip etmesi kaçınılmaz görünüyor. Buraya kadar film çok tanıdık ama tuhaf değil. Biz Türk Milleti olarak bu filmi defalarca izledik. Bu filmin devamındaki sahneler oldukça tehlikeli. Avrupa’nın ileriki sahneleri yaşamaya gerçekten niyeti yoksa bir an önce toparlanması gerekiyor. Aksi takdirde hortlayan yabancı düşmanlığı ilerleyecek, köklü bir tarihi geçmişi olmayan iç barışı tehlikeye girecek, sonu iki asır önce “Hasta adam” lakabını taktıkları Osmanlıdan çok daha kötü ve acıklı olacaktır.

Bugün, Avrupa’da yükselen tansiyonu, çıkan ateşi, böyle bir tehlikenin habercisi olarak algılamak gerekiyor.Bu durumu ileri görüşlü Avrupa liderleri görüyor ve yüksek sesle dile getirmekten kendilerini alamıyorlar. Ancak herkesin çözüm önerisi taban tabana zıt. Çözüm önerileri değişik, tartışmalar farklı. Avrupa’daki kriz bu tartışmaların ötesinde ve daha derin. Avrupa birliğinin lokomotifi durumundaki ülkeler, kendi halkının kaybettiği refahı görmezden gelerek Yunanistan, İtalya, İspanya, Güney Kıbrıs gibi ülkelerin mali sorunlarını çözmeye yanaşmıyor.

Şüphesiz Avrupa’da krizin derinleşmesi, insanların işsiz kalması, durumun her geçen gün daha da kötüye gitmesi, kuyrukların oluşması, intiharların artması, toplumsal huzurun bozulması kimsenin istemeyeceği bir şeydir. Burada krizin büyümesi durumunda, sorun Avrupa ile sınırlı kalmayacak, bölgede ve dünyada onarılmayacak kadar derin yaralar açacaktır.

Bu korkunç senaryonun gerçekleşmemesi için Avrupa Birliği, Türkiye’nin birliğe katılımını gecikmeden gerçekleştirmelidir. Böyle yaparsa Avrupa’daki krizin ateşi düşecek, kalp atışları normale yaklaşacak, daha sağlıklı kararlar alacak ve çözümler üretecektir.

Bu haber 8125 defa okunmuştur
 • yok ya edim  bursa - 14.10.2012 Kardes biz azebaycandan,irandan,turkmenistandan gaz aliyoz tek ordan degil kimse bize bedava birsey vermiyo biz odun yakmasinida biliriz.ha oluda usurse isimsiz kardesim bize yardimci olursun ins
 • at gozlugu edim  bursa - 14.10.2012 Kardes cari aciktan basliyalim 2009 beri dususte derecelendirme kuruluslari bile turkiye pozitif izlemeye aldi.ıspanyada notu rumun ,yunanin,italyanin notu artik birer birer degil ikiser ikiser dusuyo bizde issizlil%8 lerde bide avrupaya bak son senelerde encok buyuen ekonomi cin sonra turki ye eksikliklerimiz var mi tabiki var zamanla onlarda duzelir ins herkes çokerken someliye haitiye pakistana suriye halkina enson kktc su ve elektrik gecisi bunlar parayla oluyo ins daha fazlasi oluyo yalniz turkiyenin dusmani cok turkiye guc kaybederse allah biliyo turk degil musluman dunyasi bile kaybedecek korkarim ins daha iyi oluruz hep birlikte.
 • isimsiz isimli   - 14.10.2012 Edim.Bursa bize bir de sunu cevapla.Turkiye,Ankara'ya indirdigi Suriye ucagi ve Suriye'ye askeri mudahale konusunda dev Rusya'ya bile kafa tutmaya basladi.Biliyorsun,dinsizin hakkindan imansiz gelirmis.Yarin imansiz Putin, dinsiz Tayyip'e dogal gazi keserse ki TC tum ihtiyacinin %80'ni Rusya'dan aliyor,iste o zaman bu kis TC halkinin nasil isinacagini ve hayatini idame ettirecegini merak ettim de.Anlarsin ya.Yani TC super guc ya(!)
 • isimsiz isimli   - 14.10.2012 Ezelden beridir suna sahit oldum.KKTC'den TC aleyhine yazilan en ufak bir yorumda tum TC saldiriya geciyor.Adam gibi bir TC'li cikip da TC'nin gercek durumunu yorumlamiyor,aleyhte tek laf etmiyor.NICIN ACABA?!Su gercekleri de hadi inkar edin o zaman.TC, cari acigi dunyada en fazla olan dort ulkeden biridir.Yani hapi yutmustur.1-ABD 2- Ingiltere 3- Hindistan ve 4- TURKIYE . Aldanip da Suriye'ye askeri mudahale yaparsa TC kisa bir sure icinde ekonomik yikima maruz kalacaktir. Daha simdiden dunyanin en pahali benzinini TC halki odemektedir.Toprak butunlugu dahi tehlikeye girecektir.EDIM-BURSA,sen git de masallarini anaokulundaki cocuklara anlat.Dost olalim ama sizin tahakkumunuz altinda ezilerek degil!
 • Abartmayın Selahattin Alptekincan  Paris - 14.10.2012 Avrupa'yı abartmayın. Eskisi gibi değil. Artık burada okuyan gençler Türkiye'de iş arıyor. Bir çok Avrupa ülkesindeki gençlerin hayatlarıyla ilgili Planı aynı. Meslek yapıp Türkiye'de bir iş bulmak. Komleks hastalığına yakalanmış olanlar var tabi. Avrupa ülkesiyse büyük sanıyor. Avrupa'da aç, suzuz sokaklarda sabahlayan bir sürü insan var. ABD de aynı durum. Türkiye gerçekten 5-10 sene içerisnde aksilik olmassa dünyanın her ülkesinden çalışmaya gelenlerin ülkesi olacak. Bundan şüphem yok.
 • gidin istatistiklere bakın süleyman  londura - 13.10.2012 Burada duygular degil istatistikler konuşur. TR daki ingilizler buradan emekli olmuş gelir sıkıntısı olmayan ve buraya göre de güneşli ucuz bir ülke olan TR ın keyfini sürmeye giderler. UK e gelen Türkler ise çalışıp kazanmak umuduyla gelir. Armut unan elma yı karşılaştırmayın. Girin OECD nin ve diger ciddi kurumların ( mesela dünya af örgütü, kadın hakları örgütleri,dünya bankası vs vs ) sayfalarına istatistiklere bakın her konuda yerinizi görün. Özellikle kadınlarınızı ne kadar okuttugunuza ve ne kadar öldürdüğünüze bir bakın . Dünyada cari borcu en yüksek 2. ülke oldugunuzu ve her an göçebileceginizi , yarın 1 $= 5 TL olabilecegini de görün.Boş boş cahilce lafazanlık yapmayın.
 • edim cengiz  lefkosa - 13.10.2012 dunyanin 16 buyuk ekonomisine sahip turkiye ege de bolca bulunan ingilizlere ne kadar cocuk yardimi,issizlik parasi ayle yardimi ve belediye eviyle kira yardimi yapmaktadir ve bu ingilizlerin ne kadari calisarak bu buyuk ekonemiye katki saglamaktadirlar,arif senide ubp girne milletvekili gormek isterim bakan olacak hatta basbakan olacak adamsin irsenden neyin eksik akilada ihtiyacin yok fikirede hepsi sende fazlasiyla mevcut ha gayret secimler yakin oyum senindir.....
 • candan edim  bursa - 13.10.2012 Londra daki turkler varsa ege dede cok daha fazla sayida ingiliz var.Dunyada 6 turist gelen ulkesi, 16 dunyanin en buyuk ekonomisi,tabi meyve veren agac taslanir birbirimize sahip cikalim bizim bizden baska dostumuz yok.
 • Türkiyedeki Ekonomik gidişat yorumsuz  Lefkosa - 13.10.2012 Turkiye ekonomisi hakkında Osman Altuğ hoca ne diyor... http://www.youtube.com/watch?v=xBOxktGkej4&feature=related
 • arif  girne - 13.10.2012 arkadaşlar sizler neden millet vekili adayı olmuyorsunuz.sizde her yol var tam millet vekili olursunuz.her yol derken yanlış anlaşılmasın sadece iyi kıvırıyorsunuz.işinizegeleni al aşagı yapıyorsunuz işinize gelmeyenide maşşallah topa tutuyorsunuz.sizin mimarlarınız ctp ve tkp olsa gerek.bak sen adamlar tc begenmiyormuş ,birde çıkıp akılda veriyorlar.
 • turkıyem    - 13.10.2012 TURKIYE GELISMIS BIR ULKEDIR ISTER INANIN ISTER INANMAYIN.BOSUNDA KAFALARINIZI YORMAYINIZ.TURKIYE EKONOMISI GELISMISTIR VE DAHA DA GELISECEK.TURKIYEDE AVRUPAYI KURTARACAK.AVRUPA BIRGUN TURKIYEYE DE YALVARACAK.TURKIYE TURKIYE TURKIYE .ALISIN TURKIYENIZE ARTIK.TURKIYE NASILKI BIZI KURTARDI.AVRUPAYIDA KURTARACAK........TURKIYENIN ASLA SIRTI YERE GELMEZ.KIMSE DE YERE GETIREMEZ.
 • önce kendini kurtarsın da .... Haso  DE - 13.10.2012 Türkiye önce kendi iç barışını sağlayıp vatandaşlarına ada gibi sosyal hizmet sunarak yaşatmayı becersin de başkalarını daha sonra kurtarmayı düşünsün. ülkenin doğu-güneydogusu 30 senedir vietnam dan farklı değil.
 • kurtaracak tc ab,yi.vay bir daha duyduk. ibrahim  londra - 13.10.2012 kendi iscisi alir 670 tl ayda,bozdurur bozdurur ac kalir insanlar,kendi milletinin yuzde 60 sindan fazlasi ac yatir,sagli sifir,egitim sifir,milli gelirin dagilimi adil degil,kitablar basilmadan yasaklanir,hala daha hapiste insanlar yargilanmadan yatir,sizda zannedersiniz ki hersey paradir,sanki da tc cok zengindir.tum milli serveti nedir ki,kisi basina dusen gelir 3000 dolar,milletin yuzde 80 i bu 3000 dolari hayati boyunca gormez.once kendi halkini kurtarsin,acliktan sefaletten sonra o tc ile gurur duyanlar ovunsunler dunyaya
 • Türkiye ekonomisinde yalancı bahar Baflı  Lefkoşa - 13.10.2012 Türkiye ekonomisi malesef güçlü değildir. IMFye 3 Milyar $ borç vermiş! Toplam iç ve dış borcu 600 Milyar $. Geçen yıl ihracat 140, ithalat 240 Milyar $. 2011 yılında cari açık 77, 2010da 45, 2009da 33 Milyar $. Bu yıl Ağustos'a kadar cari açık 36 Milyar $, azmış diye ekonomi çevreleri seviniyor. Bugüne kadar verilen açıklar yurdışından gelen emanet dovizlerle gerçekleşti. Bu emanet paranın sadece onda biri 1-2 haftada Türkiyeden çekilse, 1994 ve 2001deki gibi büyük ekonomik kriz, yani kurlarının aniden %60-70 yükselmesinin yarattığı şok meydana gelir. Bu kriz ne zaman gelebilir diyorsanız, onun zamanlamasını ABD (IMF, S&P, Moody's) yapacaklar. Sonuç olarak ABDnin dediğini yaptığımız sürece kriz ötelenecektir, ve bazılarımız Türkiye ekonomisi çok güçlü, bakın büyümü şu kadar, IMFye borç veren ülke olduk diyecekler. Ben Türkiyede 30 küsür sene yaşamış biri olarak bu duruma çok üzülüyorum. Ama gerçek bu. Türkiye bırakın otomobil, uçak, helikopter, ne yazık ki motosiklet bile yapamıyor.
 • doğru ince  NY - 13.10.2012 Dogru kibrisli rumlarda yunanistanli yunanlari begenmez assagilarlar onlari bilmem sen bilirmisin. Amerikada dahi ben buna sahit olmusumdur. O yuzden sen kafani fazla yorma herkes kendinden sorumludur.:)
 • Aşagılamaya gerek yok oldugunuz vaziyet bu süleyman  londura - 12.10.2012 Hassano doğruların yüzde 10 unu bile söylememiş daha , bazılarına dokandı galiba.Ne var adam şu anda TR dan manzaralar vermiş . Siz duydunuz batıda hiç banka kuysuklarında emekliler ölsün yada acil kapılarında ? Az bile söylemiş.
 • hassano YA doğru   - 12.10.2012 hassano her ulkede bu sorunlar vardır.sorunsuzda dunyada hıc bır ulke yoktur.turkıye sana bes para vermesin sen turkıyeden beter olursun.dua et kı senı aileni rum dan cekıp kurtardı.bu kadarda nankorluk olmaz.rum sımdı yuzune guler arkandan senı suzer.turkıyenın askerı gucu kuvvetı olmasa.senı coktan ezıp gecmıstı rum.kendını buyuk gurupte baskalarını kucuk gorenlerı Allah sevmez.sen turkıyeyı asagıldıgında kendı karakterını ve kısılıgını bellı ediyorsun.rumlar hepınızın gozlerını kör etmisler.yazık.Sen turkıyeye dua etmelısınkı daha da kalkınsın.yok onu asagılıyorsun.turk turke bunu yapmaz.turk turk dusmanlıgını goren rumlar orada gaymak baglarlar.rum hıc rumunan dusmanmı.degıl.cunku onlar daha akıllı ve acıkgozdurler senden...........saygılar
 • Hiç gülecegim yokudu Hassano  WA - 12.10.2012 daha halkının yarıdan fazlasının karnını doyuramayan, emeklilerinin banka ve acil kuyruklarında öldüğü, gençlerinin %70-80 ini orta okuldan sonra okutamayan saglık hizmeti veremeyen, gelirin %90 ını nüfusun %10 unun yedigi bir ülkenin nesi kıskanılır ki yaw ?
 • zarrago    - 12.10.2012 turkıyenın guclu ekonomısıne kıskanma.kıskanclık yerıne ,once kendını gelıstır.sonra kendını yenıle kı ,kıskanclıgın yok olsun.
 • güçlü ekonomiymiş zarrago  manchester - 12.10.2012 Bi suriye ye girsin hele de görürüm ben o övündüğü ekonomisini 1 ay sonra .
 • Doğru valla, Türkiye kurtarır Sami  Lefkoşa - 12.10.2012 Güttüğü Osmanlı Poltikası sayesinde büyük bir kitleyi kendisine hayran bıraktı. Kuyruğuna basıldığını anlayarak çığlık atan azınlığın etkisi olmaz. Büyük hayalleri olan insanların yönettiği Ülkeler ilerlemeye adaydır. Korkarak yeryüzünde yaşama şansı yok. Büyük idealleri olan insanların ülkesi olmak ayrıcalıktır. Kıbrısla ilgili ideallerim de büyük. Her şey güzel olacak insanlık için. Telaşa gerek yok. Eğer Türkiye haala Avrupa birliğine girmek istiyorsa bencede geç olmadan almalı Avrupa birliğe. Türkiye huzurluyken dünya huzursuz olabilir ama Türkiye huzursuzken dünya huzurlu olamaz.
 • TURKIYE    - 12.10.2012 TURKIYE KIMSEYE DUSMAN DEGILDIR.KISKANAN KOMSULARI ONA KARSI DUSMAN OLMUSTUR.DUSMANLIGI KOMSULARIDIR YARATAN.TURKIYE DEGILDIR.....
 • isimsiz isimli   - 12.10.2012 Turkiye'yi de Kibris kurtardi ve kurtarmaya devam edecektir.Turkiye,mecbur olup da Kibris'tan cikarsa veya surulurse hepten kusatilmis olacaktir. Guttugu acayip Osmanli politikalari sayesinde dort tarafindaki tum komsularini kendisine dusman etti.Kusatilan bir ulke,ekonomikman ne kadar guclu olursa olsun sonucta yipranmaya mahkumdur.
 • Daha yeni başlıyor İtalyano  İtalya - 12.10.2012 Kriz daha yeni başlıyor . Öyle bir kaç yılda bitecek bir sorun değil. Ayrıca ingiliz dünyanın en uyanık milleti. Öyle Türklere yolunacak millet değil. Sen endişelenme londralı. rahat ol.
 • Katılmıyorum İtalyano  İtalya - 12.10.2012 Doğru söylüyorsun da anlattıklarıyın kim oldukları hakkında bilgin eksik. Neyse aynen katılıyorum. Avrupa'nın tek şansı bencede Türkiye. Türkiyeyle birlikte 500 milyonu aşkın nüfuslu bir kıtayı almış olacak. Türkiye bugün IMF ye kredi veren ülke oldu. Girer umarım. Ama bana girmez bu birliğe diye geliyor. Ben londralı gibi bakmıyorum olaya. Türkiye'nin gücü hangi ülkeden olursa olsun müslümanın ve türklerin gücü demek. Eger rahat yasama sansı yakalmıssak yurt dısında Türkiye'ye tesekkür etmek lazım diye düşünüyorum. Bir kaç asalaktan yola cıkarak hüküm yanlış. Ben minnetttarım Türkiyeye
 • LONDRALI  U.K - 11.10.2012 HA YAHU HA AVRUPAYI TURKIYE KURTARIR . SIZ DE OYLE ZANNEDIN . INGILTEREDE DE OLAN TURKIYELILERI DA GORDUK GORURUK .SULUK , VAMPIR GIBI INGILIZ SISTEMININ KANINI EMMEKTEN BASKA BIRSEY BILMEZLER .. % 99 U KARI VEYA KOCADAN HESAPTA AYRI , HEPSI DE ISLIYOR , AMA HESAPTA ISSIZ , INGILIZI NASIL YOLACAKLAR CALACAKLAR HESAPLARI ICERISINDEDIRLER ..

:

:

:

: