Anasayfa Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle   |   Bize Ulaşın   |   Künye                  

Anasayfa Haber Politika Ekonomi Dünya Spor Magazin Yazarlar Arşiv Reklam Seri İlan E-Gazete
Arama  
YAZARLAR
Vedat Yorucu

Yerel Yönetim Yatırımlarının Önemi

   
         

Paylaş
Bir ülkenin ekonomik kalkınmasında rol oynayan faktörlerin başında, Yerel Yönetimlerin kensel yatırım projeleri gelmektedir. Özellikle alt yapı yatırımları tamamlanan kentlerde yaşam daha kaliteli, hayat standartları daha yüksek olur. Daha huzurlu bir hayat için Yerel Yönetimlerin işlevleri kadar, vatandaşların oy verirken seçecekleri kişilerin de yetenekleri, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve ileriye dönük projeleri büyük önem arz etmektedir. KKTC’de çok sayıda belediye bulunmasına rağmen, yerel yöentimlerde başarı sağlayan yönetici saysı maalesef çok azdır.


***

Özellikle büyük şehirlerde üstün başarı sağlayan Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, vatandaşların takdirini toplayan birçok başarılı projeye imza atan Başkanlarımızdır. Büyük şehirlerde sağlanan başarıların, küçük belediyelere de örnek gösterilmesi gerekir. Özellikle Girne bölgesine bağlı Lapta Belediyesi ile Çatalköy Belediyesi’nin icraatlarında son yıllarda gözle görülür büyük başarılar elde edildiğini özellikle vurgulamak gerekmektedir. Bu köşede, ekonomi eleştiri yazıları yanında, takdir edilmesi gereken gelişmeleri irdelemeyi, övülmesi gerekenleri övmeyi de kendime ödev sayarım.

***

Yakın bir geçmişe kadar köy görüntüsünden öteye gidemeyen Çatalköy, son birkaç yılda tamamlanan projeler sayesinde Turist Beldesi haline dönüştürlmüş modern bir tatil kentini çağdıştırıyor. Yapılan yatırımları detaylarıyla paylaşmak istedim ve Çatalköy Belediyesi Başkanı’na sorular yöneltip, birinci ağızdan doğru bilgilere ulaştım. Sorduğum sorularla sıkıştırıp bunaltmaya çalıştıysam da, kendinden emin, ayakları sapasağlam yere basan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Hulusioğlu çok rahat cevaplar verip, yüzündeki rahatlığı ve tebessümü hiç eksiltmedi. İşte böylesi bir sınavda benden tam not almayı başaran Hulusioğlu, bir sonraki Belediye Başkanlığı’nı şimdiden garantilemiş görünüyor.
***

Çatalköy Belediyesi’nin 2012 yılı ilk 9 aylık yatırım harcamalarına baktığımızda, içme suyu yenileme projesi için 700 bin TL, asfalt yenileme, kaldırım, istinat duvarı ve drenaj altyapısı için 1 milyon 3 yüz bin TL, geriye kalan son çeyrek için 500 bin TL, pis su arıtma tesisinin inşası için 750 bin TL, Çatalköy İlkokulu yeni derslik yapımı için 150 bin TL, yeni çöp kamyonu alımı için 264 bin TL, aydınlatma ve ışıklansırma için 150 bin TL ödeme yapılmıştır. Toplam 11 milyon TL bütçesi olan küçücük Çatalköy Beldesinde gözle görünür önemli yatırımlara imza atılmış, her taraf pırıl pırıl çağdaş bir tatil beldesi görüntüsü ortaya çıkarılmıştır. Alt yapıya harcanan her 1 TL’nin yarattığı ekonomik katma değerin 4’le çarpılarak toplam Gayrisafi Yurtiçi Milli Hasıla’ya 4 kat etki yaptığını belirtmem gerekmektedir.

***

Belediye Başkanı bununla da yetinmeyip, bütçe dışından sponsorluklar ayarlayarak, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında Kültür Projeleri ile Belde’de festival düzenleyip, tiyatro, resim, heykel, el sanatları, Kıbrıs mutfağı ve daha sıralamadığım sosyal ve kültürel alanda yakalanan başarılarını halkıyla paylaşmıştır. Geçmiş dönemlerden kalan borçların neredeyse yüzde 80’inin ödendiğine de vurgu yapan Başkan Hulusioğlu, önümüzdeki döneme borçsuz girileceğinin müjdesini de vermiştir. Tüm bu yatırımlar yapılırken, Belediye’nin sportif faaliyetlere sadece 60 bin TL, spor tesislerinin ve stadın bakım onarımı için ise 40 bin TL’lik komik bir miktar harcaması, kanımca Başkan Hulusioğlu’nun ve Belediye Meclis Üyeleri’nin eleştirilecek tek yanıdır. Gençlerin daha iyi gelişmesi ve madde bağımlılığı dahil, diğer önemli bağımlılık yaratan kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayacak sporun gelişmesi ve özendirilmesi için, daha cömert davranması gerekmez miydi? Bu konuda aldığı not kırık olmakla beraber, genelde ve toplamda çok yüksek bir not aldığını da söylememde yarar vardır.

***

Star Kıbrıs için söyleşimizi tamamlarken, Başkan Hulusioğlu’nun ileriye dönük projeleri olup olmadığını da öğrenmek istedim. Başkan, Çatalköy Belediyesi Başkanlığı olarak, 2013 yılından itibaren Hazreti Ömer Türbesi’nin kordonboyu yürüyüş alanının olduğu mekana yeni bir Marina – Yat Limanı inşa projesi bulunduğunu da ifade etti. Ayrıca Belde’ye, yeni bir üniversite kampüsü (Akdeniz Karpaz Üniversitesi) kurulması için onay verdiklerini, devam eden 2500 yataklı Lara Park Hotel projesinin tamamlanacağını, Diana Plajı yakınına 500 yataklı yeni bir turistik tesis inşa edileceğini, Shayna Beach Plajın hemen üzerine Mustafa Boyacı’ya ait 700 yataklı yeni bir hotel inşa edileceğini, yine Hazreti Ömer Türbesi’ne yakın bir arazide, iki adet daha yeni Hotel projelerinin başlayacağını da sözlerine ekledi.

***

Önümüzdeki yıl yapımına başlanacak olan Erdener Süpermarket ile Acapulco hotel arası yeni çift şerit oto yolu ile, Kanatçı Haydar diye bilinen Ozanköy girişinden başlayıp, Ozanköy sırtından batıya doğru Bellapais-Doğanköy açıklarından devam ederek Girne Yonca Kavşağına bağlanacak yeni Girne çevre yolu projesinin de ihale edileceğini ve tüm bu yatırımların özelde Çatalköy’ün, genelde de KKTC ekonomisinin büyümesine katkı yapacağına vurgu yapan Başkan Hulusioğlu, tüm bu projelere Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı’nın katkıları bulunduğunu da ifade ederek, Belde’nin kalkınması için daha çok çalışacaklarının sözünü verdi. Sayın Başkan’a, vakit ayırıp benimle söyleşi yaptığı için çok teşekkür ederim.
  Haber tarihi 16.10.2012                  Bu haber 124 defa okunmuştur

Yorum Yaz YazdırBugün Yazan Yazarlar

Fahriye Özay
Trodos Dağları
Yalçın Cemal
“İki Kurucu Devletli Birleşik Kıbrıs “

Diğer Yazarlar

Editörden
Militarizm tırmanıyor
Erçin Şahmaran
Tüm ihaleleri MİK yapsın
Gözde Bekir
Elektrik konusunda farklı sesler yükseliyor
Okan Veli Şafaklı
Bu belediyeler mi suyu yönetecek? Hadi ordan!
Mihrişah Safa
Ayfer Orhan destek bekliyor
Dr. Mustafa Ertanın
KKTC’de 2015’ in çözülemeyen kodları
Yusuf Kanlı
Onmak veya donmak seçimi...
Erkan Eğmez
Davos’da bir ilk
Seval Oyaltan
Lefkoşa Bildirgesi ve “Düşmanımın düşmanı dostumdur” siyaseti
Ayşe Tural
Biri bizi...
Özcan Özcanhan
Özlü müzakereler başlatılmış
Teoman Turan
Taciz için yasal düzenleme gerekiyor
Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel
Horoz ve Tilki
Hakkı Şener
Mağaradaki üç adam
Nihan B. Yücel
Cumartesi günü güzel başladı
Emete Gözügüzelli
Uluslararası hukuka göre “Garantiler Çağdışı ve Geçersiz” olabilir mi?
Vedat Yorucu
Polonya, kaya gazı yatırımlarına teşvik veriyor
Tansel Fikri
Kıbrıs'ta 'Federal çözüm' ambalajlı Helen egemenliği. Baskın referanduma dikkat !!!
Mehmet Hacıarif
Veda yazısı yazmak her zaman zordur…
Niyazi Ergülen
Yüreğimiz kan ağladı
Serkan Güzel
Gerçekler yalancıdır sakın inanma!
Metin Silman
Barış Harekatı’nın 40. yılında... O günlere nasıl gelindi XVII
Yeşim Öztopraktan
Beşparmaklar Bakanlığı
Konuk Yazar
Modernleştikçe risk artıyor
Ekrem Günaydın
ABD seçimleri ve Johnson
Emir Abdurrahman Bulut
Nereye gidiyoruz
Serdar ARAPOĞLU
Kışta Salon Çiçeklerinizin Bakımı
Halit ÇELİKBUDAK
Müzik devrimi ve Paul Hindemith
Kemal OKTAR
Zordur KKTC ‘de milletvekili olmak
Oğuz Köse
Oğlumun askere gitmesini istiyorum !!!!
Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel
KKTC Yargısı (7)
Yrd. Doç. Dr.Ozan Örmeci
Küreselleşmeye Yönelik Tepkiler: İçe Kapanmacılık mı, Küresel Muhalefet mi?
Uygar Yalçın
Milleti oyalamayın
Oğuzhan Hasipoğlu
BM’nin ‘Bireylerin 1974 öncesi mülk hakkı tanındı’ açıklaması ve Kıbrıs Türk tarafının Mülkiyet başlığı altındaki pozisyon belirsizliği! (2)
Nupelda Karabuğday
Kadına Yönelik Şiddet!
Nazmi Pınar
Yumurtasını satan kadınlar ve tüp bebek merkezlerinin denetimsizliği!
Kaan KUTLAY
2016 beklentileri
Ayhan ŞAHMARAN
Efsaneler ve turizm


ANKET

2016 çözüm yılı olur mu?
Evet (% 15)
Hayır (% 84)
Fikrim yok (% 1)
Diğer Anketler