Anneyi anmak

Yaşasaydı, 1 Temmuz’da 46 yaşında olacaktı.. Oysa ölümünün üzerinde 10 yıl geçti..

Paris’te, Arap sevgilisiyle hala cevaplanmamış, yüzlerce soruyla karanlık bir trafik kazasına kurban giden Prenses Diana, Temmuz’un ilk günü, Londra’da Wembley Stadında,  görkemli bir törenle anılıyor..

Hayata gözlerini yumduğunda oğullarından büyüğü William 15, küçüğü Harry ise 12 yaşındaydı.. Bugün ikisi de yetişkin, koskoca adam..

Ve Diana’nın sevgili oğulları, annelerini O’na yakışan şekilde, anmaya hazırlanıyor.. Nasıl mı ?

Diana’nın çok sevdiği, hayranı olduğu birçok sanatçıyı, artisti, orkestrayı, patron’luğunu yaptığı İngiliz Devlet balesini biraraya getirerek..

Gelirini de ömrünün son yıllarındaki zamanını adadığı, yardım dernekleri, vakıflar, mayın temizleme , AIDS çalışmalarına bağışlayarak...

Adlarından sık sık bahsedilen İngiltere tahtının veliaht prensi William ile kardeşi Harry, annelerini aralarından ayrılışının 10’uncu yılında;  O’nun kısa, ama dolu dolu geçen, bazan peri masallarını anımsatan, bazan gözyaşlarıyla dolu yaşantısını müzikle, baleyle anımsayacaklar.., anımsatacaklar..

Diana’yı , evsizlere, AIDS’li hastalara, mayın kurbanlarına, kanserlilere, bale severlere yaptığı yardımlarla bir kere daha yaşatacaklar..

Prenses Diana’nın 31 Ağustos sabaha karşı, Paris’de sevgilisi Dodi Al Fayed ile trafik kazasında ölümü üzerinden 10 yıl geçti..

Bu sürede, ne kazanın gerçek nedeni anlaşıldı..

Ne acılı baba, Harrods mağazasının sahibi Muhammed Al Fayed’in,Kraliyet ailesini suçlamaları bitti..

Ne de olayın üzerindeki karanlık perdesi aralandı..

Yıl sonunda, davayla ilgili soruşturma İngiliz mahkemelerinde, jüri önüne çıkmaya hazırlanıyor..

Tüm bunlar arasında,  Diana’nın oğulları da  annelerini iki ayrı törenle yaşatmaya çalışıyor...

İlki, talihsiz prensesin 46. doğum gününe rastlayan 1 Temmuz’da.  7 yıllık  bir çalışma ardından  yeniden yapılan ve geçen hafta  açılan Wembley Stadyumunda..

Ikincisi ise ölüm yıldönümü olan 31 Ağustosta.. Buna sadece Prenses Diana’nın  ve Kraliyet ailesi üyeleri ile çok yakın arkadaşları davetli.. Tören, dini şekilde yapılacak..

İlki ise herkese açık..Ve bir kutlama, şölen ,anma anlamında düzenlenecek...

 

Geçtiğimiz ay sonunda çıkartılan ikinci parti biletleri de biranda kapışılan, Diana Konseri’nin evsahipleri Prens William ve Prens Harry... Yeri 90 bin kişilik, futbolun beşiği Wembley Stadyumu..

Sanatçıları ise saymakla bitmeyecek kadar çok, dünyanın en ünlü müzisyenleri..

Tom Jones’dan, Elton John’a;  Duran Duran’dan  P. Daddy’e ;  Status Quo’dan Will Young’a; Natasha Bedingfield’den Take That’a ; Andrew Lloyd Webber’den Bryan Ferry’e.. Ve Prenses Diana’nın kalbinde çok özel bir yeri olan İngiliz Devlet Balesi...

Herkes, hayatlarına bir anlamda, bir zamanlar damga vuran, ortak anıları olan talihsiz Prensesin kısa yaşantısını anmak, kutlamak, yaptıklarını yaşatmak için Wembley’deki dev sahnede yerini alacak..

1990’ların başında, Afrika’daki açlara yardım için düzenlenen Band Aid’in ilk konserinde, genç Prenses Diana, kocası Prens Charles ile Wembley Stadına gelerek, sanatçılara destek vermişti..

Şimdi, 20 yıl öncesinin müzisyenleri, o zamanlar daha bebek, çocuk olan günümüzün ünlü sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşmaya hazırlanıyor..

Diana Konserinin fikir babaları ve en büyük destekçileri Prens William ve Harry, konserin canlı, neşeli geçmesini arzuluyor.. 

İki kardeş de doyamadıkları, her zaman özlemle andıkları annelerinin yaşamını kutladıkları bu gecenin gelirini , Diana’nın kalbinde özel yeri olan kurumlara bağışlamayı hedefliyor..

 

 

Sanatçıların bir kuruş bile istemeden katılacağı dev konserin geliri,  üç ayrı grup arasında paylaştırılacak..

Prenses Diana Memorial Fund  ve himayesindeki HIV/AIDS yardım dernekleri, Royal Marsden Hastanesi, Great Ormond Çocuk Hastanesi, İngiliz Devlet Balesi, Mayınları Temizleme Kurumu ;

Prens William’ın , daha minicik bir çocukken annesinin elinden tutup götürdüğü,  şimdi başkanlığını yaptığı evsiz gençlere yardım eden Centre Point;

Üçüncüsü ise Afrika’da, anne veya babalarını AIDS’den kaybeden çocuklara yardım amacıyla kurulan ve Prens Harry’nin başkanlığını yaptığı Lesotho’daki Sentebale yardım kuruluşu..

Fiyatı 45 Sterlin olarak belirlenen biletlerin hemen hemen çoğu satışa çıktığı anda tükendi..

Tüm dünya TV’lerinin naklen yayınlayacağı konser, müzik açısından bir ziyafet olacağı gibi, iki genç erkeğin, annelerini anmak için seçtiği çok özel bir şölen anlamı da taşıyor..

Prenses Diana, hepimizin basın yoluyla yakından tanıdığı, nişanından, ölümüne kadar izlediği bir efsaneydi...

Prens William ve Harry’nin ise anneleri..

Annelerinin cenazesi arkasından,  saatlerce törenin yapılacağı Westminster Katedraline yürüyen, başları eğik, gözleri yaşlı iki çocuk, cenazeyi izleyenlerin yüreğini burkan en acı görüntüydü..

Şimdi bu çocuklar büyüdü ve annelerini ona en yaraşır şekilde, tabiri caizse sazlı, sözlü anmaya hazırlanıyor..

Prenses Diana, hayata gözlerini yumduğunda 36 yaşındaydı.. Boşanmış, iki çocuklu, dünyanın en fazla tanınan, en çok konuşulan, en çok  fotoğrafı çekilen kadınıydı..

1 Temmuz ve 31 Ağustos’ta bunları yeniden yaşamaya hazırlanalım..

----

Bu haber 172 defa okunmuştur

:

:

:

: