Devlet hastanelerinde güvenlik

Geçtiğimiz ay bir doktorumuzun ve son olarak da bir hemşiremizin darp edilmesiyle gündeme gelen devlet hastanelerindeki güvenlik zaafiyeti kabul edilemez bir noktaya gelmiştir.
Geçtiğimiz ay bir doktorumuzun ve son olarak da bir hemşiremizin darp edilmesiyle gündeme gelen devlet hastanelerindeki güvenlik zaafiyeti kabul edilemez bir noktaya gelmiştir. Komando Taburu ve Polis Çevik Birliği'nin kuruluşunda ve idaresinde görev almış Emekli bir Albay olarak bu tür olayların önlenmesine katkı koymak adına bu açıklamayı yapmayı kendime görev olarak gördüm.

Direktörü olduğum güvenlik şirketi ile sivil olarak da Lefkoşa Devlet Hastanelerinin güvenliğini geçtiğimiz Temmuz ayına kadar 2 sene boyunca ekibimle yürütmekteydim. Ve bu süreçte Sağlık personelimizin ne tür fedakarlıklarla şifa dağıtmak uğruna mesleklerini icra etmeye çalıştığını şahsen gözlemledim.
Şu anda tüm devlet hastanelerinde alınan80 güvenlik personeli hizmeti için devlet aylık 120 bin TL gibi bir ücret ödemektedir. Alınan hizmetin kalitesini değerlendirmeyi gerek fedakar Sağlık Çalışanlarımızın gerekse Sağlık hizmeti alan vatandaşımızın vicdanına bırakıyorum

Devlet Hastanelerindeki mevcut güvenlik sorunun aşılması için benim şahsi kanaatim aşağıdaki önlemlerin devreye alınması ile mevcut zafiyetlerin en az masrafla kapatılması yönündedir.
1) Güvenlik hizmeti alımında ülkemizin yetiştirdiği ya da yurtdışında, gerek Türkiye'de gerekse Avrupa'da, bu işlerle uğraşan güvenlik profesyonellerinin görüşüne başvurulmalıdır.
2) Hastane güvenliğinde görev yapacak olan yetkili firmaların teknik altyapısı ve birikimi güvenlik konusuna hakim bağımsız kurumlarca denetlenmeli ve personelin sürekli eğitimi sağlanmalıdır. Azami yeterliliğe sahip olmayan firmalardan hiçbir şekilde hizmet alınmamalıdır.
3) Hastane ziyaret saatlerine uyulması üzere vatandaşın bilgilendirilmesi ve bu alandaki hassasiyetin arttırılması gerekmektedir.
Bütün olumsuzluklara rağmen gerek aile yaşantılarından gerekse özel hayatlarından fedakarlık ederek görevlerini aksatmadan vatandaşa şifa dağıtan Sağlık Çalışanlarımıza minnet borçluyuz. Ancak ivedilikle hastanelerde huzurlu çalışma ortamı yaratılmazsa doğabilecek olan sorunlar vatandaşa da yansıyacaktır.
Eğer gerekli önlemler alınırsa ve güvenlik konusunda daha profesyonelce bir yaklaşım sergilersek hem devlet daha ucuza güvenlik hizmeti alacak hem de Sağlık Çalışanlarımız ve vatandaş huzur içinde devlet hastanelerinden yararlanmaya devam edebilecektir.

Saygılarımla,
E. Albay Mehmet Çelebioğlu
Çelebioğlu Özel Güvelik Direktörü
Bu haber 612 defa okunmuştur

:

:

:

: