Komisyon Başkanı Hesap Soracakmış!!!!!!

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı olarak geçtiğimiz günlerde bütçe görüşmeleri sırasından muzaffer bir komutan edasıyla Çetin Uğural’ın ifade ettikleri oldukça manidar geldi bana. Bilmeyenler için hatırlatalım.
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı olarak geçtiğimiz günlerde bütçe görüşmeleri sırasından muzaffer bir komutan edasıyla Çetin Uğural’ın ifade ettikleri oldukça manidar geldi bana. Bilmeyenler için hatırlatalım. Sayın Uğural CTP ile organik bağı olduğu bir sırada CTP güçleri (Cumhurbaşkanı Talat) tarafından Kamu Hizmeti Komisyonu başkanlığına atanmıştı. Samimi söylemek gerekir ise oraya en uygun kişi olduğu için değil o günlerde başka yere atanamadığı için onu da oraya atayalım düşüncesinden başka birşey değil di bu bana göre. Tabi ki, hükümet eden diğer partiler ve Devlet Başkanları açısından zihniyetin farklı olduğunu iddia edemem.
Sayın Uğural ise başkanlığı sırasında önemli başarılara imza attığını ortaya koymaktadır. Çetin Uğural, güveni sağlamada önemli başarı sağladıklarını, sınavlara verilen önemin arttığını ifade ederek, özellikle öğretmen sınavları, yeterlik sınavları ve yabancı dil sınavlarına hazırlanıp haklarını elde edebileceklerini düşünenlerin sayısının arttığını kaydetmektedir. Yani, CTP-BG döneminde Komisyonun çok iyi çalıştığını iddia etmektedir.

Sayın Uğural bunları iddia etmektedir de CTP sempatizanlarının dahi ağzında pelezenk olan bazı olguların unutulduğunu mu sandı acaba!... Hükümetin tepesindeki bazı yetkililerin çok yakın akrabalarının Kamu Hizmeti Komisyonun tarafından yapılan sınavlarda nasıl yüksek başarı gösterdiğini ve hatta birinci geldiğini(getirildiğini), 4 yıllık üniversiteyi 7 senede bitirebilen bazı CTP holiganlarının yüksek başarı ile bu sınavları geçerken(?) Yüksek Şerefle üniversite bitirenlerin nasıl başarısız olduğunu balık hafızalı olduğu söylense de bu toplum unutmamıştır kanaatindeyim.
Komisyonda dönen her türlü entrikaya karşı üç maymunu oynarken, son zamanlarda Devletin ve Hükümetin tepesinde olan ihtilaf sonucu Komisyonun bir nevi pislikleri yargıya intikal ederken dahi Sayın Komisyon Başkanı sessiz kalmayı yeğlemiştir.. Peki bu olaylar karşısında bir nevi kılını kıpırdatmayan ve mücadelenin M’sini dahi göstermeyen bir kişi Komisyonun itibarını artırdığını nasıl iddia edebilir anlamak zor.....
53/1983 Sayılı “Kamu Hizmeti Komisyonu ve Dairesi Kuruluş, Görev Ve Çalışma Esasları Yasası”nın Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanının yetki ve görevlerine ilişkin 7(6) maddesi aynen aşağıdaki gibidir:
“KOMİSYONCA ÜRETİLEN KARARLARIN DAİRE TARAFINDAN UYGULANIP UYGULANMADIĞINI İZLEMEK, DENETLEMEK, UYGULANMASINI SAĞLAYICI ÖNLEMLERİ ALMAK VE GEREKLİ YÖNERİLERDE BULUNMAK;”
• Peki Sayın Başkan Komisyonda bu rezaletler yaşanırken görevlerinin arasında olduğu halde Komisyonun düzgün çalışması için idari, kurumsal veya yasal ne mücadelesi vermiştir veya vermektedir?
• Komisyona atamalar nasıl olmalıdır? Yoksa CTP kökenli bir Cumhurbaşkanı tarafından atanırsa herşey tamam, aksi takdirde ise herşey battal düşüncesinde midir Sayın Uğural.
• Her partinin iktidarı döneminde verimli, etkin, şeffaf ve hesap verebilir şekilde çalışabilecek bir Komisyon önerisi varmıdır Sayın Uğural’ın.
SAYIN UĞURAL EĞER YUKARIDAKİ SORULARA OLUMLU YANITINIZ VAR İSE TOPLUMA SÖYLEYECEĞİNİZ DEĞERİ VAR DEMEKTİR.


Bu haber 1330 defa okunmuştur

:

:

:

: