4 Aralık Salı ve hakkımıza hayır

Gündemimiz çok çabuk değişiyor. Gündemi yoran ve sıkıcı hale getiren, söz konusu hangi konu olursa olsun uzadıkça uzaması ve bundan nemalanma anlamında birilerinin faydalanmaya çalışmasıdır.
Gündemimiz çok çabuk değişiyor.

Gündemi yoran ve sıkıcı hale getiren, söz konusu hangi konu olursa olsun uzadıkça uzaması ve bundan nemalanma anlamında birilerinin faydalanmaya çalışmasıdır.

Siyasi hareketlenmeler, çözülmeyen gündelik sorunlar, ekonomik hayattaki sıkıntılar, içsel sorunlarımızda bitmeyen gündem maddelerimizdendir.

Kıbrıs sorunu ki şuan arka plandadır, en önemli sorunumuz olmasına rağmen tam olarak bizden kaynaklanmasa da gündemimiz de pek yok.
Anlaşılan o ki 2013 yılının ilk başlarında güneydeki seçimden sonra ciddi bir sürece girilebilir.
Bu yönde dış merkezlerde bir hareketlilik olduğunu gözlemliyoruz.
Kime sorarsanız sorun, ülkenin öncelikli meselesi ekonomik durumdur.
Bu konu memur için de, işçi için de, asgari ücretli için de aynı değerdedir.

Çünkü yanlış ya da doğru, yaşamın odak noktası en başta maddi durumla ilgili.
“Her şeyin başı sağlık” yaklaşımı her ne kadar doğru olsa da artık parası olmayanın hasta olmaya bile hakkı olmadığı bir zamanı yaşıyoruz.

Ekonomi ile ilgili çok yazı yazmışımdır.
Ekonomist olduğumdan değil tabi ki.
Ama bu konuda duyduğum ve gördüğüm yakarmanın haddi hesabı yok.
Ülkede yaşanan borçlanma artışı ve çek yasaklılarındaki yükseliş aslında birçok olumsuzluğun ipuçlarını veriyor.
Bunlara kapalı olmak, görmezden gelmek ve adeta ayrı bir dünyada yaşamak sorunlara çare olmaz.
Bunları çözen bir hükümetin bu ülkede sırtı yere gelmez.

Bilindiği gibi bir süredir KKTC’nin eseri olduğu söylenen bir ekonomik paket için çalışmalar yapılıyor.
KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında 2013-2015 yıllarını kapsayacak ekonomik paketle ilgili protokol 4 Aralık Salı günü imzalanıyor.
İçinde bulunduğumuz süreçte birçok gereksiz konunun gündemi meşgul ettiği sırada bu imza gözden kaçırıldı.
Öncelikle hayırlı olsun diyelim.

Bizim olduğu, bizim bürokratlarımızın, yine bizim ülkemizin şartlarına göre hazırladıkları söylenen bu program neden bu kadar gizli?
Cevap “Yaşa ve gör mü” acaba.
Bu sürprizlerle dolu olması tahmin edilen program KKTC’den çok Türkiye hükümet yetkililerince imzalanmak isteniyor.

Hatta Sayın Beşir Atalay’ın her KKTC ziyaretinde bu konunun uzaması ve sürünceme de kalmasından dolayı ülkemiz hükümet yetkililerine sitem ettiği biliniyor.
Konu ile ilgili benim bazı eleştirilerim var.

1-Bu gizliliğin sebebi nedir? İktidar partisinin bazı vekilleri hatta eski Sağlık Bakanlık Sayın Ahmet Kâşif bile bilgim yok diyor. Bu programla ne kazanıp, ne kaybedeceğini bu halkın bilmesi gerek. Üstelik imzalanmadan önce.

2-Olması gereken zamanda bir seçim süreci yaşayacak olsak da bu programı yeni hükümet kim olursa olsun önünde bulacak. Bu durum “Bu ülkede kimin hükümet olduğu fark etmez” yaklaşımını beslemiyor mu? Bu anlamda muhalefetin bu sürece dâhil edilmemesinin ne gibi bir açıklaması olabilir?

Bu noktada yeni ekonomik paketimizle ilgili bazı yetkililerle yaptığım söyleşilerden yola çıkarak bir değerlendirme yapalım;
Programın ortaya çıkma aşaması ile ilgili Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun’dan aldığım bilgiler ışığında ve yine onun söylemini yazımın başlığı yaparak “Bu programa sahip çıkacağız” başlıklı bir yazı yazmıştım.

Öncelikle bu yazıdan bazı satırları hatırlayalım;

“Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun 2010-2012 yılları arasında uygulanan programın Türkiye ve KKTC bürokratlarının eşit katılımına rağmen Türkiyeli bürokratların görüş anlamında ağırlıkta olduğunu fakat yeni programda KKTC’li bürokratların çalışmalarının ağırlıkta olduğunu da söylüyor”.

Sayın Atun programda yer alacak öncelikleri de özetle şöyle sıralamıştı;

“İlk önce kamusal alandaki düzenlemeler”.

“İkinci kısım hatta esas ağırlıkta olacak olan kısım reel sektörün desteklenmesi”.

“Üçüncü kısım ise devlet artık iç borçlarını ödemek için kaynak ayıracak”.

Önümüzdeki Salı günü imzalanacağı açıklanan 2012-2015, KKTC-Türkiye ekonomik programının hazırlanması sırasında bu süreçte bizzat yer alan ekonomist Ünal Akifler’e sormuştum “Yol haritasını kim yapacak?” diye Sayın Akifler’in cevabı ise şöyleydi;

“Bakıyoruz ses yok. Demek ki bürokratlar yapacak diye düşündüm. Açıkçası bilmiyorum. Kimisi olduğu gibi alıp götürecekler diyor. Devlet Planlama Teşkilatı bir derleme yapıyor bildiğim.

Ve bunu alıp Türkiye’ye götürüp görüşecekler. Burada ne para, ne bütçedeki kısıtlamalar yok. Sadece 186 kişinin yaptığı doğruları beyanı var. Üçlü kararnamelerin kısıtlanması peki ne kadar kısıtlanacak? Yani plan ve teferruat yok.

Ama gidilecek yola bir ışık tutacak. En önemlisi sektörlerin, bölgelerin ne düşündüğünü ortaya koyuyor. Genel olarak bir bakış, yani başlıklar halinde bu sunuş var. Şimdi Türkiye’ye götürüldü. Ne şekilde götürüldü? Strateji yapıldı mı? Yapılmadıysa ve sadece ham veri olarak Türkiye’ye götürüldü ise demek ki Türkiye yapacak.

Öncelikleri, darboğazları ortaya koydular mı? Eğer koydularsa kim gitti de oradaki bürokratlara izah edebildi? İkna ve ilim bazında münakaşa edebildi? Bu sorular geliyor akla. Benim beklediğim bu planı bize versinler ki gördükten sonra daha iyi konuşabileyim. Başbakanlıkta ki gibi 5-6 kişi yapsaydı ve politikacılara sunsaydı herkese açılsaydı, anlatılsaydı, tartışılsaydı halk daha fazla benimserdi”.

Evet, durum bu.
Ve yaşayıp göreceğiz.
Söylenebilecek tek şey hakkımıza hayır.
Bu haber 1045 defa okunmuştur
  • İSTİKRAR kemal  lefgoşa - 01.12.2012 İstikrara devam bu halka bu yakısır hıc bısey bılmesede olur..Daha once ellerınde recete var deyıp ımzalı kagıtlar verıp ıktıdara gelen hukumet bu defa halka bılgı vermedende ekonomık programı gecırtebılır.Bızım halkımız hıc bıseyde yapmaz..Yanı herseyı bılsek nolacak grevmı yapacagız?Grev yapsak kac kısı katılacak?Benım terfı sıramdır gıtmeyım benım cocugu ıse aldılar gozukmeyım ben kredı beklerım gıtmem deyıp grevlerde boyle gecer.LTB Grevde ama calısanlar nerede?Hergun gecerım kapının onunde 50-100 kısı hanı bu beledıyede 1000 kısı calısırdı?Guzel yazdınız tebrık ederımde halktan tepkı yok hıc bıseye...Ölü topragı serıldı ustumuze..Yazıklar olsun...
  •    - 01.12.2012 21 ARALIK cuma ve hakkımıza hayır..)))))))
  •    - 01.12.2012 21-22-23 aralık dünyanın sonu ve hakkımıza hayırlı.
  • CEMAL DAĞLIKOCA  GÖNYELİ - 01.12.2012 Ağzına sağlık Erçin bey...

:

:

:

: