Olimpiyatlar

Geçtiğimiz hafta Cuma günü, 08.08.08 tarihinde, saat 8’i 8 geçe, Çin’de başlayan tarihin en görkemli, en kalabalık Olimpiyat açılışına tanıklık ettik..
Geçtiğimiz hafta Cuma günü, 08.08.08 tarihinde, saat 8’i 8 geçe, Çin’de başlayan tarihin en görkemli, en kalabalık Olimpiyat açılışına tanıklık ettik..
Çinlilerin en uğurlu rakamı, sonsuzluğun simgesi 8’in biraraya geldiği bu tarih dizisi, bakalım hangi ülkeye şans getirecek ... Hangi ülke, en fazla madalya ile olimpiyatları bitirecek..

Şimdiden kestirmek kolay değil..
Elime hangi gazeteyi alsam, Olimpiyatlar baş sayfada..
Bir yanda Gürcistan’da savaş..
Diğer yanda binlerce sporcunun katıldığı, milyonları TV ekranları başına yapıştıran Olimpiyatlar..
Türk gazetelerinde ilk altın ve diğer madalyaların sevinci..
İngiliz basınında da altın madalya kazanan bisikletçinin fotoğrafları..Hepsinde konu ortak.. Alınan , kazanılan başarılar ve onu simgeleyen altın, gümüş, bronz madalyalar..
Olimpiyat oyunları, günümüzde her 4 yılda bir yapılıyor.. Aslında bu oyunların tarihi milattan öncesine dayanıyor..
M.Ö 776 yılında, bugünkü İstanbul’da , o yılların adıyla Constantinople’da oturan Roma İmparatoru 1. Theodosius tarafından sona erdirilen Klasik veya Eski Olimpiyatlar..
M.S 393’den 1896 yılına kadar geçen ve Yarı Unutulmuşluk devri olarak tanımlanan 1503 yıllık zaman..
Ve gününümüze dek gelen , her 4 yılda bir tekrarlanan modern devir Olimpiyatlar.. Kendisinden önce çok çalışma yapılmasına rağmen, 1896’da yani bir asrı aşan bir süre önce başlayan modern Olimpiyatlar devri..
Adını Yunanistan’daki Olimpia yöresinden alan Olimpiyatların başlangıç tarihi konusunda çeşitli teoriler var..Tarihi bir kenara bırakırsak, Yunan tiyatrosunun ana unsurunu oluşturan trajedi, dram ve sembolizmin, Olimpiyatlarda çok büyük rolü bulunuyor...
Olimpiyatların başladığı asırlar öncesinde bile katılmak için çok kuralı vardı..
O zamanlar oyunlar sadece Yunan vatandaşlarına ve hırsızlık, cinayetten sabıkası olmadığını ispatlayan gençlere açıktı..Olimpiyatlar süresince , Yunan yarımadasındaki tüm savaşlar, oyunlar sonuna kadar dururdu..
Günümüzde ise Olimpiyatlar, ne savaş dinliyor, ne açlık,ne susuzluk..
Pekin’deki oyunlar, her dalda dolu dizgin devam ediyor..Patlayan bombalara, ölen, yaralananlara rağmen..
Coğrafyamıza bu kadar yakın Olimpiyat oyunlarının, Antakya bölgesinde de düzenlendiğini biliyor muydunuz ?
Antakya, antik çağda dünyanın en görkemli olimpiyat oyunlarının düzenlendiği belli başlı merkezlerden biriydi..
Antakya’da Olimpiyat niteliğindeki ilk festivalin, M.Ö 195 yılında Daphenia’da (Defne veya bugünkü adıla Harbiye) yapıldığı söylenir.. Muhteşem açılışlara sahne olan oyunlara, tarihçilere göre binlerce sporcu ile binlerce izleyici katılırdı..Antakya’da olimpiyat oyunlarının düzenli yapılmasının Roma İmparatoru Augustus zamanında başladığı, zamanla güçlü Roma imparatorluğunun en heybetli festivaline dönüştüğü rivayet olunur..İmparator Claudius zamanına kadar beş yılda bir düzenli yapılan oyunlar, daha sonra suistimaller, organizasyonsuzluk, savaş, yangın, deprem ve diğer toplumsal olaylar nedeniyle aksar...

Antik çağın olimpiyatlarıyla, günümüz olimpiyatları arasında uçurumlar kadar fark olsa da amaç sporcular için aynı..
Kazanmak ve birinci olmak..
O dönemlerde Olimpiyatları kazanmak, oldukça prestijliydi.. Ancak uzun yıllar hiçbir kayıt bulunmadığı için kimlerin şampiyon olduğu ne yazık ki bilinemiyor..
Pekin olimpiyatları olarak da adlandırılan Çin’deki 2008 Olimpiyatlarına 11 binden fazla sporcu katılıyor.. Modern anlamda yapılan 29’uncu olimpiyat..28 spor dalında, 302 karşılaşma yapılacak..
Bundan sonraki 30’uncu Olimpiyatlar, Londra’da 2012 yılında düzenlenecek.. 6 Temmuz 2005 yılında Pekin’de Londra’nın yeni olimpiyat şehri olduğu açıklandığı günden bu yana, başkentte hummalı bir çalışma var..
Londra’nın Doğusu yeni olimpiyat bölgesi olarak seçildi.. Ve o zamanlar hedeflenen milyarlarca sterlinlik bütçe, her ay katlanarak artıyor..
Başkentin en ücra köşelerinden sayılan Doğu Londra, dev bir inşaat şantiyesi görünümünde şimdiden. Temmuz 2012’deki Olimpiyatların eksiksiz, her anlamıyla spora ve sporcuya yakışan şekilde olması için İngilizler ellerinden geleni yapıyorlar..
Olimpiyat demek büyük reklam demek..
Olimpiyat demek büyük maddi gelir demek..
Siyasi, kültürel, sportif tüm alanlarda dikkati üzerinize çekmek demek..
1908 ve 1948 yıllarında iki defa Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Londra, 3’üncü ev sahipliği görevini ilk andan itibaren ciddiyetle ele alarak, çalışmaya başladı..
Düğüm kümelerden oluşan, bugüne kadarki en farklı olimpiyat sembollerinden biri kabul edilen 2012 Londra Olimpiyat simgesi, hayatımıza çoktan girdi bile..
Tam 4 yıl sonra Londra’daki Olimpiyatlara kadar neler olur, kimler katılır bilinmez .. Ancak bilinen o ki, her yeni olimpiyat, bir öncekinden çok daha görkemli, rakam haneleri daha kabarık, daha renkli sahnelere sahip oluyor..
24 Ağustos günü, uğurlu rakamlarla başlayan Çin Halk Cumhuriyeti Olimpiyatlarının kime şans getireceğini de göreceğiz..
Şimdi, ekranlardan oyunları, kırılan rekorları, sevinçten, üzüntüden dökülen gözyaşlarını izlemeye devam..
Bu haber 198 defa okunmuştur

:

:

:

: